Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti
2018 01 16 /16:36

Kosove nušautas įtakingas vietos serbų politikas O.Ivanovičius

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Kosovo šiaurėje antradienio rytą buvo nušautas vienas vietos serbų politinių lyderių Oliveris Ivanovičius. Šis išpuolis veikiausiai dar labiau pakurstys įtampą tarp Prištinos ir Belgrado. Jis buvo įvykdytas tą pačią dieną, kai Serbija ir Kosovas po ilgiau kaip metus trukusios pertraukos atnaujino derybas dėl santykių normalizavimo.
Oliveris Ivanovičius
Oliveris Ivanovičius / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Skelbiama, kad nežinomi užpuolikai keturis kartus šovė O.Ivanovičiui į krūtinę prie įėjimo į jo Piliečių iniciatyvos partijos būstinę.

„Nors norėčiau, kad tai nebūtų tiesa, deja, medikai paskelbė Oliverį mirusiu šį rytą 9.30 val.“, – netrukus patvirtino politiko advokatas Nebojsa Vlajičius.

Policija nurodė radusi sudegintą automobilį, galbūt panaudotą per šį išpuolį, pranešė Kosovo žiniasklaida.

Prokurorė Shyqri Syla sakė AFP, kad tyrėjai dirba įvykio vietoje, bet kas atsakingas už šią ataką – kol kas nežinoma.

64 metų O.Ivanovičius buvo vienas įtakingiausių Kosovo serbų politikų šiaurinėje Mitrovicos srities dalyje, kur serbai ir dominuoja. Ten netrūksta etninės įtampos – serbai nepripažįsta Kosovo 2008-aisiais paskelbtos nepriklausomybės.

Kosovo teismas buvo nuteisęs O.Ivanovičių už karo nusikaltimus per 1998-1999 metų karą. Teismo nuosprendis vėliau buvo anuliuotas, byla buvo svarstoma iš naujo. Politikas dvejus metus praleido sulaikytas, tačiau pernai balandį buvo paleistas.

O.Ivanovičius, buvęs Serbijos valstybės sekretorius Kosovui, po karo atliko svarbų vaidmenį palaikant ryšius su NATO, Jungtinėmis Tautomis ir, vėliau, Europos Sąjunga.

Socialiniuose tinkluose serbai jau svarsto, kad politiką nušovė „Kosovo albanai islamistai“. Nors O.Ivanovičius Kosove buvo laikomas nuosaikiu politiku, , remiančiu dialogą su Kosovo etniniais albanais, liepą Mitrovicoje jau buvo padegtas jo automobilis.

Pikta reakcija

Belgradas į naujienas reagavo audringai. Serbijos delegacija, vos pasirodžius žiniai apie O.Ivanovičiaus nužudymą, paliko technines derybas su Kosovo atstovais Briuselyje – pareigūnai grįžta namo.

„Tai yra nusikalstamas teroristinis aktas, už kurį turi būti ir bus nubausta. Kad ir kas surengė šią ataką, ar jie būtų albanai, serbai ar bet kokie kiti nusikaltėliai, jie turi būti nubausti, jie turi būti patraukti atsakomybėn“, – teigė Serbijos vyriausybės biuro Kosovui ir Metohijai vadovas Marko Džuričius.

Tuo tarpu Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius antradienio vidurdieniui sušaukė skubų Nacionalinio saugumo tarybos posėdį. Jis taip pat per televiziją kreipsis į šalį.

Santykiai nenormalizuoti

Spaudžiami tarptautinės bendrijos ir globojami ES, Kosovas ir Serbija bando normalizuoti santykius praėjus beveik 20 metų nuo kruvino karo pradžios.

Per 1998–1999 metų karą tarp Serbijos saugumo pajėgų ir Kosovo albanų partizanų žuvo 13 tūkst. žmonių, daugiausia – etninių albanų. Konfliktą užbaigė NATO oro pajėgų kampanija.

Etninių albanų dominuojamas Kosovas 2008 metų vasarį vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos.

Belgradas vis dar atsisako pripažinti šį savo buvusios pietinės provincijos žingsnį. Kosove iš 1,8 mln. gyventojų apie 120 tūkst. yra etniniai serbai.

Kosovo prezidentas smerkia nužudymą

Kosovo prezidentas Hashimas Thaci antradienį griežtai pasmerkė anksčiau šiandien šiauriniame Mitrovicos mieste įvykdytą vietos serbų politinio lyderio nužudymą.

H.Thaci savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ paragino teisėsaugos pareigūnus „kaip įmanoma greičiau išsiaiškinti jo mirties aplinkybes, kad kaltininkai stotų prieš teisingumą“.

Kosovo prezidentas taip pat paragino neramaus šiaurinio miesto gyventojus bendradarbiauti su pareigūnais.

Tikina esąs šokiruotas

Specialusis Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus įgaliotinis ir JT misijos Kosove vadovas Zahiras Taninas antradienį griežtai pasmerkė serbų politinio lyderio Kosove nužudymą.

Jis sakė esąs šokiruotas ir griežtai smerkia O.Ivanovičiaus nužudymą.

Z.Taninas paragino tyrėjus „dirbti greitai ir efektyviai“ ir užtikrino juos „visų tarptautinių agentūrų pasiruošimu padėti ir paremti tarnybas visais įmanomais būdais, padėsiančiais kuo greičiau rasti atsakingus asmenis“.

JT misija Kosovo valdymą perėmė po 1999 metų Serbijos puolimo prieš Kosovo albanus separatistus ir NATO bombardavimo nutraukusio kruvinus veiksmus, o 2008 metais Kosovui paskelbus nepriklausomybę, NATO vaidmuo tapo mažiau reikšmingas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas