„Carnegie Endowment for International Peace“ programos Rusijos ir Eurazijos vyresnioji mokslinė bendradarbė Dara Massicot neseniai grįžo iš Ukrainos, kur susitiko su ukrainiečių daliniais, susiduriančiais su karių trūkumu ir daugeliu kitų problemų.
„Yra didelė įtampa dėl Rusijos taktikos“, – sako D.Massicot.
Ji pažymi, kad rusai „nuolat, dieną ir naktį, puola ukrainiečius labai mažomis grupėmis. Tai kelia didelį stresą daliniams, kuriuose trūksta personalo“.
Nedideli Rusijos puolimai, vadinamieji „mėsos puolimai“, visada kėlė problemų Ukrainai, tačiau dabar jie ypač apsunkina padėtį dėl karių trūkumo.
Siekdamas išspręsti šią problemą, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sumažino minimalų mobilizacijos amžių nuo 27 iki 25 metų. Tačiau J.Bideno administracija ragina dar labiau sumažinti šį amžių, kad padidėtų šaukiamųjų į karinę tarnybą skaičius.
Kol kas Kyjivas šiam žingsniui priešinasi.
Tačiau karių trūkumo problemos nėra būdingos tik Ukrainai.
Rusija taip pat susiduria su mobilizacijos problemomis. Nors šios problemos nėra tokios aktualios kaip Ukrainoje, Maskva patiria didelių nuostolių mūšio lauke, todėl kyla klausimų dėl gebėjimo tuėti pakankamai karių ateityje.
Rusijos naudojama taktika pasirodė esanti labai brangi. Karo studijų instituto ekspertai pažymi, kad Rusijos įsipareigojimas palaikyti didelį aktyvumą fronte kelia didžiulę įtampą rusų kariams.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos duomenimis, lapkričio mėnesį Rusija patyrė didžiausius nuostolius per visą karą – vidutiniškai daugiau kaip 1 500 karių per dieną.
Iš viso per mėnesį žuvo apie 46 tūkst. rusų.
Lapkritis buvo brangiausias mėnuo Rusijos kariuomenei ir penktas iš eilės, kai Kremliaus nuostoliai didėjo.
„Didelis aukų skaičius tikriausiai atspindi Rusijos operacijų intensyvumą“, – skelbė JK gynybos ministerija ir pridūrė, kad Maskva tikriausiai ir toliau kasdien praras daugiau kaip tūkstantį karių.
Rusija taiko sovietinę taktiką, pagal kurią bet koks laimėjimas pateisina net ir didelius nuostolius. Kariai metami banga po bangos, atimant iš Ukrainos dalinių galimybę pailsėti. Tokia taktika buvo stebima mūšiuose dėl Bachmuto, Avdijivkos, Pokrovsko ir kitų miestų.