„Žinoma, mums reikia šio seniai laukiamo sprendimo dėl Lenino palaikų palaidojimo“, – nurodė Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės plėtros taryba prie Rusijos Federacijos prezidento savo pasiūlymuose, kuriuos įteikė D.Medvedevui.
Karstas su balzamuotais V.Lenino palaikais netrukus po jo mirties 1924 m. buvo pastatytas Maskvos centrinėje Raudonojoje aikštėje specialiai įrengtame mauzoliejuje ir ten yra iki šiol.
Prie Kremliaus sienų nuolat driekiasi Rusijos ir užsienio turistų, norinčių pamatyti kūną, eilės, tačiau jos nebėra tokios didžiulės, kaip sovietiniais metais.
V.Lenino palaikų išnešimas iš mauzoliejaus ir palaidojimas žemėje įtrauktas į Žmogaus teisių tarybos parengtą sąrašą žingsnių, kurių, pasak jos, Rusija turi imtis, kad atsiribotų nuo savo komunistinės praeities.
Taip pat siūloma uždrausti pareigūnams neigti nusikaltimus, kuriuos įvykdė Josifo Stalino režimas, atsakingas už milijonų žmonių žūtį kalėjimuose ir gulaguose, per valymus ir sušaudymus, bei gatvėms suteikti už represijas atsakingų pareigūnų vardus.
Rekomendacijose, kurios paskelbtos Rusijos teisių gynimo centro „Memorial“ tinklalapyje, teigia, kad Rusija turi sukurti naują tapatybę, pagrįstą rašytojų ir poetų kultūriniu paveldu.
„Mes nesame Lenino ir Stalino valstybė, o Aleksandro Puškino, Nikolajaus Gogolio, Levo Tolstojaus ir Boriso Pasternako šalis“, – pažymima dokumente.
Žmogaus teisių tarybos vadovas Michailas Fedotovas dienraščiui „Kommersant“ sakė, kad Taryba, sulaukusi D.Medvedevo pritarimo, šiuo metu rengia detalesnes rekomendacijas.
Valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ sausį internete atlikta apklausa parodė, kad daugiau nei 67 proc. rusų pasisako už tai, kad V.Lenino kūnas būtų palaidotas.