Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) asocijuoto analitiko ir „Atlantic Council“ skaitmeninių tyrimų laboratorijos asocijuoto vadovo Luko Andriukaičio teigimu, stebint informacinę erdvę, susijusią su NATO kariais Baltijos šalyse ir Lenkijoje, pastebėta, kad šią savaitę Kremliaus propagandos kanaluose, įskaitant socialinius tinklus, gerokai padaugėję su įvykiais Baltarusijoje susijusių istorijų.
Pasak L.Andriukaičio, galima išskirti dvi dezinformacijos grupes. Pirmoji yra susijusi su parama Aliaksandrui Lukašenkai, prieš kurį Baltarusijoje po rugpjūčio 9-osios rinkimų prasidėjo masiniai protestai.
„Remiamas Lukašenkos režimas, bandoma neigiamai pavaizduoti opoziciją, sakoma, kad Lukašenką bando nuversti, o jis – legitimus prezidentas. Labai panašius naratyvus bando parodyti ir Baltarusijos kanalai“, – 15min teigė analitikas.
L.Andriukaičio teigimu, Kremliaus propaganda taip pat stengiasi pateikti NATO nares, JAV kaip dabartinių įvykių Baltarusijoje kaltininkes.
„Pastebėjome kelis su NATO šalimis susijusius naratyvus, pavyzdžiui, yra daug istorijų, neva NATO provokuoja Baltarusiją šiuo metu atlikdama karines pratybas Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje.
Ir kad tai esą yra agresijos parodymas, kad Baltarusija yra nukentėjusioji pusė, kuri irgi turi reaguoti, organizuoti pratybas prie Lietuvos ir kitų NATO šalių sienų“, – sakė jis.
L.Andriukaitis teigė, kad prieš Baltarusijos prezidento rinkimus Kremliaus propagandos kanalus ne itin domino įvykiai Baltarusijoje, tačiau „sekdami praėjusios ir šios savaitės pradžios informaciją matome didžiulį pokrypį Baltarusijos temos link“.
Kritika Lietuvai
15min pažvelgė į kelis Lietuvos bei kitų Baltijos šalių auditorijoms skirtus naujienų portalus. Rubaltic.ru straipsnyje „Lietuva ruošiasi intervencijai Baltarusijoje“ rašoma, neva į Minską susitikti su valdžia siekianti nuvykti Seimo narių grupė užsiima „neramumų provokavimu“.
Pasak straipsnio autoriaus, delegacijai priklausantys parlamentarai „rusofobai“ sieks, kad Baltarusijos protestuose atsirastų „antirusiškas charakteris“, kaip buvo Ukrainos Maidano revoliucijos metu.
TAIP PAT SKAITYKITE: Baltarusija – ne Ukraina: kuo skiriasi dabartiniai protestai nuo Maidano?
Tame pačiame portale rašoma, kad Baltarusijoje į valdžią vedami „Vakarų agentai rusofobai“. Esą jei jiems pavyks, Baltarusijoje prasidės etninis valymas ir pilietinis karas.
Tačiau priešingai, nei teigiama straipsnyje, rinkimų nugalėtoja pasiskelbusios Sviatlanos Cichanouskajos inicijuota Koordinacinė taryba nepasisako už Baltarusijos įstojimą į NATO ar Europos Sąjungą, ji nepasisako ir už rusų kalbos išstūmimą.
Rubaltic.ru rašoma, esą „toliau bus snaiperiai: Baltarusijoje įjungė valdžios keitimo technologiją“. Sputnik.lt rašo, kad „Lietuvos užsienio reikalų ministerija kursto baltarusius kelti protestus“.
Dieną po rinkimų valdžios spaudimą patyrusi S.Cichanouskaja pabėgo į Lietuvą. Lietuvos vadovai pasisako už Europos Sąjungos (ES) sankcijas Baltarusijos pareigūnams, buvo parengtas asmenų, kuriems bus skirtos nacionalinės sankcijos, sąrašas. Lietuvoje taip pat veikia daug baltarusių nevyriausybinių organizacijų, šalis yra draugiška politiniams pabėgėliams iš Baltarusijos.
Portalo Meduza.io šaltinis iš vienos pagrindinių Rusijos naujienų agentūrų sakė, kad Kremlius nenurodė, kaip nušviesti įvykius Baltarusijoje po prezidento rinkimų.
„Jie nepasakė remti Lukašenkos ar pulti opoziciją, protestuotojus – nieko. Viskas buvo palikta agentūroms“, – sakė Meduza.io šaltinis.
Pasak šaltinio, vis dėlto po savaitės protestų prezidento Vladimiro Putino administracija galiausiai susisiekė su pagrindinėmis naujienų agentūromis ir liepė žurnalistams įvykius nušviesti „subalansuotai“.
V.Putino administracijai artimas šaltinis Meduza.io sakė, esą Rusijos valstybinė žiniasklaida turi laisvės nušviesti įvykius Baltarusijoje, nes Kremliuje nėra konsensuso dėl šių įvykių ar net „labiausiai pageidaujamo“ scenarijaus, kurį reikėtų skatinti žiniasklaidoje.
Gąsdina NATO
Pasak dezinformaciją analizuojančio L.Andriukaičio, propagandą pasitelkiantis Kremlius yra suinteresuotas, kad Baltarusijos kariuomenė būtų sukelta į kovinės parengties padėtį.
„Kad Baltarusijos kariuomenė būtų kuo arčiau NATO šalių, kad būtų formuojamas tam tikras konfliktas tarp NATO šalių ir Baltarusijos populiacijos. Taip pat pateisinti potencialų (Rusijos – red. past.) įsiveržimą į Baltarusiją kaip humanitarinę pagalbą“, – 15min sakė analitikas.
Baltarusijoje prasidėjus protestams prieš A.Lukašenką, jis sekmadienį perspėjo apie NATO grėsmę, o Gynybos ministerija pranešė, kad pirmadienį pradeda pratybos greta Lietuvos sienos. Tačiau krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigė, kad šios pratybos grėsmės nekelia.
Anot L.Andriukaičio, Kremlius pasitelkdamas propagandą gali bandyti „nuteikti viešąją erdvę, neva NATO provokuoja, Baltarusija ruošiasi gintis, o jei kažkas atsitiks, Rusija gali įsikišti įvesdama pajėgas“.
Analitikas sakė diskusijose lietuvių kalba socialiniuose tinkluose pastebėjęs, kad yra žmonių, patikėjusių sąmokslo teorijomis ir atkartojančių Kremliaus propagandos naratyvus, tačiau šis skaičius „nėra didžiulis“.