Kremlius trina rankomis dėl D.Trumpo sukeltos suirutės: „Taisyklės nebegalioja“

Vašingtonas tikina, kad pasiruošimas išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimui su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu jau prasidėjo. Pasak naujienų svetainės „The Moscow Times“, Maskva su malonumu stebi, kaip būsimojo JAV vadovo ir jo aplinkos pareiškimai užsienio politikos klausimais didina įtampą tarp Vašingtono ir jo sąjungininkių.
Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas, 2019 m.
Vladimiras Putinas ir Donaldas Trumpas, 2019 m. / „Reuters“/„Scanpix“

D.Trumpo pareiškimai apie norą prijungti Kanadą ir Grenlandiją prie JAV kelia įtampą Vakaruose, bet „visa tai mums į naudą“, leidinio žurnalistams pareiškė vienas Rusijos pareigūnas, nepageidavęs atskleisti savo tapatybės.

Būsimojo prezidento kalbos pasitarnavo Kremliaus propagandai kaip pateisinimas Krymo aneksijai ir plataus masto invazijai į Ukrainą.

„Tai leidžia mums sakyti, kad viskas įmanoma, senosios taisyklės nebeveikia. Pažiūrėkite: net JAV, kurios nustato šias taisykles, pačios nėra pasirengusios jų laikytis“, – atkreipė dėmesį šaltinis Rusijos diplomatiniuose sluoksniuose.

„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

„The Moscow Times“ pašnekovai taip pat pažymėjo, kad tam tikra prasme viskas, ką kol kas daro D.Trumpo komanda, dar kartą patvirtina tokį požiūrį į pasaulį ir tarptautinę sistemą, kokį propaguoja V.Putino valdoma Rusija,.

„Mes itin teigiamai vertiname viską, kas vyksta“, – teigė vienas iš jų.

Berlyne įsikūrusio Carnegie tarptautinės taikos fondo Rusijos ir Eurazijos centro vadovas Aleksandras Gabujevas įvertino, kad visa tai turėtų labai patikti ir V.Putinui, nes tai sukuria „papildomų įtampos taškų“.

„Tai puiki istorija, leidžianti V.Putinui pateisinti savo veiksmus šiais dvigubais standartais“, – kalbėjo analitikas.

Jei D.Trumpas tęs savo retoriką, tai galiausiai gali lemti paramos Ukrainai sumažėjimą ir destabilizuoti kitas pasaulio dalis, mano Borisas Bondariovas, buvęs Rusijos nuolatinės misijos prie JT Ženevoje patarėjas.

„Tai gali priversti JAV sąjungininkes Europoje apsispręsti, kur nukreipti savo ne tokius gausius išteklius – remti Ukrainą ar pasilikti juos sau, tiesiog sau? Visa tai gali turėti įtakos karo Ukrainoje eigai. Be to, Kinija, Indija ir kitos šalys taip pat tai stebi. Pasaulyje yra daug žmonių, kurie pasirengę perbraižyti sienas, tereikia tik duoti jiems valią“, – kalbėjo B.Bondariovas interviu „YouTube“ kanalui „Pusryčių šou“.

Į Kremliaus tarptautinę politiką įsitraukę du Rusijos pareigūnai leidiniui „The Moscow Times“ tikino, kad 2024 m. lapkričio-gruodžio mėn. jau buvo pradėtas Rusijos ir naujosios JAV administracijos dialogas „komandų lygiu“. Jų tvirtinimu, taip pat „jau įvyko tiesioginis V.Putino ir D.Trumpo kontaktas“.

AFP/Scanpix/Stopkadras/Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
AFP/Scanpix/Stopkadras/Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

Pasak jų, esą Kremlius ir D.Trumpo komanda sąmoningai neskelbė fakto, kad dialogas buvo pradėtas, ir visais įmanomais būdais jį neigė pasirodžius pranešimams žiniasklaidoje, kad išvengtų JAV isteblišmento spaudimo būsimam JAV prezidentui.

„Tiek mūsų [Kremliaus], tiek D.Trumpo komanda pasimokė iš praeities, kai nedisciplinuotumas ir santūrumo stoka sukėlė kišimosi į rinkimus skandalą ir galiausiai smarkiai apribojo D.Trumpo galią veikti“, – aiškino vienas iš pareigūnų, nenorėjusių atskleisti savo tapatybės.

Praėjusią savaitę Kremlius ir išrinktasis JAV prezidentas paskelbė, kad po D.Trumpo inauguracijos pageidauja susitikti. Tačiau kiekviena pusė pareiškime pabrėžė, kad tokį norą pirmoji išreiškė priešinga pusė.

Vėliau pats D.Trumpas patvirtino, kad parengiamieji darbai prieš būsimą susitikimą jau buvo pradėti.

Įvykus inauguracijai, bendravimo faktas gali būti paviešintas be jokios rizikos, o dialogo intensyvumas „gerokai padidės“, įvertino „The Moscow Times“ šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

„Psichologiškai mums bus lengviau bendrauti su šia komanda. Tačiau ar kontaktų atkūrimas lems kokius nors rimtus teigiamus poslinkius – atviras klausimas“, – pridūrė pašnekovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Peskovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Peskovas

Kremlius ir Užsienio reikalų ministerija po D.Trumpo pergalės rinkimuose pradėjo tinkamiausio pareigūno, kuris galėtų eiti Rusijos vyriausiojo derybininko su naująja Vašingtono administracija pareigas, atrankos procesą.

Tačiau parengtas sąrašas nėra galutinis, nes V.Putinas rinksis spręs asmeniškai.

Pasak „The Moscow Times“ šaltinio, pagrindiniu derybininku V.Putinas paskirs ką nors iš savo artimiausių patikėtinių.

„Į trumpąjį sąrašą įtraukti aukščiausio rango asmenys iš Užsienio reikalų ministerijos arba Rusijos prezidento administracijos, arba, labai tikėtina, kas nors iš saugumo tarnybų, ir galbūt kas nors, kas dirbo su Vladimiru Putinu dar Sankt Peterburge“, – padarė išvadą leidinio žurnalistų kalbintas diplomatas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai