Prezidento dekretas dėl naujosios Rusijos branduolinės strategijos ir pati strategija antradienio rytą buvo paskelbti teisės aktų svetainėje.
Išvakarėse naujienų agentūrai TASS D.Peskovas sakė, kad branduolinės doktrinos pakeitimai „dar nėra oficialiai formalizuoti“, tačiau patikslino, kad „jie jau praktiškai suformuluoti“. Pasak D.Peskovo, jie „bus formalizuoti pagal poreikį“.
Priešu laikoma ir valstybė, suteikianti ginklus kovai prieš Rusiją
Atnaujintos doktrinos antrajame skyriuje nurodoma, kad potencialiu priešininku, prieš kurį vykdomas branduolinis atgrasymas, nuo šiol gali būti laikoma valstybė, suteikianti savo teritoriją ir išteklius agresijai prieš Rusiją rengti ir vykdyti.
Dviejose naujose 10 ir 11 dalyse teigiama, kad Rusija bet kurios koalicijai (blokui, aljansui) priklausančios valstybės agresiją vertins kaip visos koalicijos agresiją, o nebranduolinės valstybės, dalyvaujant ar remiant branduolinei valstybei, agresiją – kaip jų bendrą puolimą.
Naujojoje doktrinoje išplečiamas pagrindinių karinių pavojų, kuriems neutralizuoti skirta branduolinio atgrasymo priemonė, sąrašas. Dabar į jį, be kita ko, įtrauktas bet kokios rūšies masinio naikinimo ginklų, kuriuos potencialus priešininkas galėtų panaudoti prieš Rusiją, buvimas, karinės pratybos prie šalies sienų, nekontroliuojamas masinio naikinimo ginklų platinimas, potencialaus priešininko bandymai smogti aplinkai pavojingiems objektams arba izoliuoti dalį Rusijos teritorijos, taip pat kariuomenės, kuri gali priartinti savo karinę infrastruktūrą prie Rusijos sienų, kūrimas arba plėtra.
Įtraukė Baltarusiją
Pagal doktriną, agresija prieš Baltarusiją, įskaitant įprastinių ginklų panaudojimą, buvo įtraukta į branduolinio ginklo panaudojimo sąlygų sąrašą. Ankstesnėje doktrinos versijoje buvo minima tik agresija prieš Rusiją. Be to, sąlygų sąrašas buvo papildytas nuostata dėl „patikimos informacijos apie masinį strateginių ar taktinių orlaivių, raketų ar nepilotuojamų orlaivių paleidimą“ ir jų kirtimą per Rusijos sienas gavimo. Šios sąlygos senojoje versijoje nebuvo.
Taip pat pakeista įprastinės atakos, į kurią Rusija pasirengusi atsakyti branduoliniais ginklais, apibrėžtis. Anksčiau tai buvo išpuoliai, keliantys grėsmę „pačiam valstybės egzistavimui“ (Rusijos), o dabar – išpuoliai, kurie „kelia kritinę grėsmę Rusijos ir Baltarusijos suverenitetui ir (arba) teritoriniam vientisumui“.
Naujojoje doktrinoje išbrauktas pirmasis branduolinio atgrasymo principas: „laikytis tarptautinių ginkluotės kontrolės įsipareigojimų“.
Kremlius pyksta dėl „raudonosios linijos“ peržengimo – ATACMS raketų
15min primena, kad pirmą kartą apie branduolinės strategijos pokyčius Vladimiras Putinas pranešė rugsėjo 25 d. Saugumo Tarybos nuolatiniame posėdyje branduolinio atgrasymo klausimais.
Sekmadienį laikraštis „The New York Times“, remdamasis šaltiniais, pranešė, kad Joe Bideno administracija leido naudoti ATACMS raketas smūgiams Rusijos teritorijoje. Pasak leidinio, iš pradžių bus apsiribota Kursko sritimi.
Tai buvo viena iš Kremliaus „raudonųjų linijų“. Pastaraisiais mėnesiais Vladimiras Putinas tris kartus viešai perspėjo dėl Vakarų raketų naudojimo Rusijos teritorijoje.
Nuo plataus masto karo pradžios Kyjivas ir Vakarai ne kartą peržengė kitas Kremliaus „raudonąsias linijas“, tačiau kol kas tai nesukėlė eskalacijos.