Radikalių kairiųjų partija „Liaudies vienybės kandidatūra“ (Candidatura d'Unitat Popular, CUP) jau anksčiau šią savaitę pagrasino imtis masinių pilietinio nepaklusnumo veiksmų, jei Madridas aktyvuos Ispanijos konstitucijos 155-ąjį straipsnį ir paleis regiono vyriausybę.
Ispanijos Senatas penktadienį greičiausiai palaimins premjero Mariano Rajoy sprendimą imtis precedento neturinčių priemonių ir perimti Katalonijos ministerijų, policijos, žiniasklaidos kontrolę.
Tokį žingsnį žengti ruošiamasi dėl katalonų surengto, Konstitucinio teismo vertinimu, neteisėto referendumo dėl nepriklausomybės spalio 1-ąją ir dėl separatistų noro vienašališkai skelbti nepriklausomybę nuo Ispanijos.
Tiesa, Madridas vis dar yra palikęs katalonų separatistams erdvės – esą šią savaitę dar būtų galima apsigalvoti ir, anot M.Rajoy, „grįžti į konstitucinį kelią“.
CUP atstovai dabar sako, kad „Junts per Si“ atstovai parlamente, regis, norėtų paskelbti pirmalaikius rinkimus ir taip išvengti dar didesnės krizės. Tuo pačiu – ir įtampos gatvėse.
Jei Katalonijos lyderis Carlesas Puigdemont'as paskelbtų rinkimus, M.Rajoy greičiausiai neaktyvuotų Konstitucijos 155-ojo straipsnio ir Madridui nereiktų įvesti savo valdžios autonominiame regione.
Kraštutiniai kairieji pirmalaikiams rinkimams žada priešintis „radikaliai“, nes tai esą „branduolinis ginklas, kuriuo siekiama nutraukti Katalonijos nepriklausomybės procesą“, antradienį pareiškė CUP deputatas Carlesas Riera.
Jei Katalonijos lyderis Carlesas Puigdemont'as paskelbtų rinkimus, M.Rajoy greičiausiai neaktyvuotų Konstitucijos 155-ojo straipsnio ir Madridui nereiktų įvesti savo valdžios autonominiame regione. M.Rajoy anksčiau taip pat kalbėjo, kad per pusmetį Katalonijoje būtų surengti nauji rinkimai.
Opozicinė Socialistų partija, kuri padėjo valdančiajai Liaudies partijai parengti nepaprastųjų priemonių paketą, antradienį taip pat pareiškė, kad jei katalonai paskelbtų naujus rinkimus ir atsisakytų vienašališkos nepriklausomybės deklaracijos, nebūtų jokios priežasties įgyvendinti 155-ąjį straipsnį.
Tiesa, Ispanijos teisingumo ministras Rafaelis Catala įspėjo, kad pranešimas apie naujus rinkimus galbūt nė nesustabdytų nepaprastųjų priemonių taikymo proceso. Esą C.Puigdemont'as turėtų apskritai atsisakyti nepriklausomybės idėjos.
Galiausiai vicepremjerė Soraya Saenz de Santamaria tiesiog konstatavo: „Senatas prisitaikys prie visko, ką padarys Puigdemont'as ir Katalonijos parlamentas.“
Pastarasis ketvirtadienį ir penktadienį renkasi į debatus dėl Ispanijos konstitucijos 155-ojo straipsnio aktyvavimo pasekmių regionui ir atsako į jas.
CUP siūlo paskelbti vienašališką nepriklausomybės deklaraciją ir dėl jos balsuoti. O apie rinkimus kalbėti ši partija, kuri regiono parlamente turi mažiausiai – tik 10 vietų, bet yra gyvybiškai svarbi sąjungininkė „Junts pel Si“, atsisako.
„Tai būtų pasidavimas, vergystė. Jie (Ispanija, – red.) laiko mus kolonija. Pirmalaikių rinkimų paskelbimas sutriuškintų nepriklausomybės procesą“, – teigė C.Riera.
Katalonijos vyriausybės atstovas Jordi Turullas kol kas atsisako patvirtinti, ar gali būti skelbiamas išankstinis balsavimas: „Vyriausybės svarstymai yra slapti. Reikia vengti spekuliacijų.“
Be to, Ispanijos Senatas yra pasiūlęs C.Puigdemont'ui „akis į akį“ susiremti su M.Rajoy debatuose. Tačiau jų greičiausiai nebus, nes Katalonijos parlamente vyks anksčiau suplanuoti debatai.