Kroatijai smogė ne tik koronavirusas, bet ir žemės drebėjimas: nelinksmai juokaujama – beliko biblinių skėrių sulaukti

Kroatiją ir jos sostinę sekmadienio rytą supurtė stiprus žemės drebėjimas, padaręs nemažai žalos, sukėlęs visuotinę paniką ir sužeidęs mažiausiai 17 žmonių. Čia gyvenanti lietuvė Gintarė Tamašauskaitė 15min pasakojo, kad diena Zagrebe buvo įtempta – juk iki šiol visiems patarta būti namuose dėl koronaviruso, o dabar paaiškėjo, kad pastatuose itin nesaugu.
Žemės drebėjimo padariniai Zagrebe
Žemės drebėjimo padariniai Zagrebe / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Yra sužeistų

Europos Viduržemio jūros seismologijos centras (EMSC) nurodė, jog sekmadienį 6 val. 23 min. vietos laiku (7 val. 23 min. Lietuvos laiku) 5,3 balo stiprumo žemės drebėjimas supurtė didelę teritoriją į šiaurę nuo Zagrebo.

Kroatijos ministras pirmininkas Andrejus Plenkovičius pareiškė, jog žemės drebėjimas sostinėje buvo didžiausias per pastaruosius 140 metų. Liudininkai pasakoja apie daugelį Zagrebe įtrūkusių pastatų, apgadintas sienas ir stogus, taip pat apie miesto centro gatvėse besimėtančias nuolaužas. Kai kurie betono gabalai užkrito ant automobilių, o nuvirtę kaminai nukrito priešais įėjimus.

Vietos žiniasklaidoje pranešama apie kritinės būklės 15-metę ir dar 16 kitų sužeistų žmonių.

Kroatija, kaip ir visas pasaulis, apimtas koronaviruso sukeltos pandemijos, tad situacija dėl to tik dar sudėtingesnė. BNS praneša, kad iki šiol Kroatijoje užregistruoti 235 koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai.

Žmonės rinkosi parkuose

Europos Solidarumo korpuso savanorė Kroatijoje, jau 9 mėnesius vadinanti Zagrebą savo namais, Gintarė Tamašauskaitė 15min pasakojo, kad žemės drebėjimą ankstyvą sekmadienio rytą pajuto. Jos teigimu, tuoj po pirmųjų smūgių ekspertų nuomonės skyrėsi: vieni pranašavo kelis mažus atsikartojimus artimiausiu metu, kiti – dar stipresnį reiškinį.

„Atrodė, kad tuoj sėkmingai būsime išgyvenę pirmą visuotinio Covid-19 karantino savaitę, vietiniai žmonės pasimetę, tvyro didelė įtampa, gatvėse dirba specialiosios pajėgos, ribojamas eismas. Staiga situacija iš „stay safe, stay at home“ pasikeitė į ... „stay safe, somewhere outside“ – šiuo metu nesaugu ir nerekomenduojama likti namuose, belaukiant naujos seisminės bangos. Žmonės buriuojasi parkuose, gatvėse, bando palikti sostinę.

15min skaitytojos Gintarės nuotr./Zagrebas po žemės drebėjimo
15min skaitytojos Gintarės nuotr./Zagrebas po žemės drebėjimo

Drebėjimui paveikus dujotiekio sistemas, laukia dar vienas iššūkis – šildymas, kadangi šiomis dienomis temperatūra drastiškai keičiasi, jei prieš kelias dienas turėjome +25, o šiandien turime 1 laipsnį šilumos, pranašaujama minusinė temperatūra su trupučiu sniego – ką tai reiškia žmonėms visuotiniame viruso fone, patys galite įsivaizduoti“, – pasakojo Gintarė.

Befotografuojant įvykio padarinius vietinio prašalaičio komentaras skambėjo taip „na ką, dabar beliko tik biblinių skėrių sulaukti“, – sakė Gintarė.

Jos teigimu, kroatai labai tikintys žmonės, todėl jiems skaudus smūgis yra ir nukentėjusi Zagrebo katedra, kurios vienas iš bokštų bandomas atstatyti jau ilgą laiką.

„Graudu matyti architektūrai, muziejų eksponatams padarytą žalą, dar graudžiau liudyti visuotinės tautos sąmonės nusivylimą. Befotografuojant įvykio padarinius vietinio prašalaičio komentaras skambėjo taip „na ką, dabar beliko tik biblinių skėrių sulaukti“, – kalbėjo mergina.

Pati juto iki 10 sekundžių

Gintarė gyvena apie 9 km nuo žemės drebėjimo epicentro, tačiau smūgius sako jutusi apie 5-10 sekundžių. Neramina ir tai, kad pagal prognozes per artimiausias dienas žemės dar bent kelis kartus sudrebės, tik smūgiai turėtų būti kur kas silpnesni.

„Šiuo metu valdžia leido grįžti į pastatus, kuriems nebuvo didelių padarinių. Tačiau jei matomi įtrūkimai sienose ir t.t., tai laikoma nesaugia zona, todėl gyventojai raginami kreiptis į specialius centrus dėl apgyvendinimo. Steigiamos mažos būstinės uždarytų mokyklų sporto salėse, esant nesaugioms sąlygoms, gyventojams pagal poreikį išduodami leidimai palikti Zagrebo savivaldybę, nors iki šiol vidinis judėjimas šalyje buvo taip pat apribotas dėl koronaviruso“, – pasakojo Gintarė.

15min skaitytojos Gintarės nuotr./Zagrebas po žemės drebėjimo
15min skaitytojos Gintarės nuotr./Zagrebas po žemės drebėjimo

Kroatijos radijo stotys bei televizija transliuoja valdžios rekomendacijas. Susidarė eilės prie degalinių, veikiančių parduotuvių.

„Žmonės susipakavę lagaminus bei kuprines – nuotaikos atrodo tikrai chaotiškos. Zagrebo centras stipriai apgriautas, kai kuriose dalyse pažeistos komunikacijų sistemos, civiliai savavališkai padeda tvarkyti gatves, nors yra raginami grįžti į izoliaciją.

Savo aplinkoje iš bendradarbių nuotaikų jaučiu, kaip stipriai jie yra sukrėsti ir šokiruoti, tačiau nepaisant net ir didelių materialinių nuostolių visi išlieka vieningi ir stiprūs, ir pagal galimybes grįžta į karantiną, kuris neoficialiais duomenimis bus pratęstas dar dviems savaitėms“, – pasakojo Kroatijos sostinėje gyvenanti lietuvė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis