Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kubos ambasadorė ragina ES imtis veiksmų, iškilus bylinėjimosi su JAV pavojui

Kubos ambasadorė Europos Sąjungoje ketvirtadienį paragino Bendriją imtis „visų priemonių“ savo investuotojams saloje apsaugoti po to, kai Vašingtonas sudarė sąlygas JAV teismuose kelti bylas dėl Kubos konfiskuoto turto.
Plėvesuojanti Kubos vėliava Havanoje
Kubos vėliava / „Scanpix“/AP nuotr.

Briuselis piktai reagavo į JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos sprendimą leisti JAV piliečiams kelti ieškinius dėl turto, konfiskuoto per 1959 metų Kubos revoliuciją arba po jos, ir pagrasino atsakomaisiais veiksmais, įskaitant procesą prieš Vašingtoną Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Europa, kaip ir Kanada, baiminasi, kad dėl šio JAV žingsnio, prasidėjus sudėtingiems ir brangiems teisiniams ginčams dėl turto, Kuboje verslu užsiimantys Europos piliečiai atsidurs spąstuose.

Kubos ambasadorė ES Norma Goicochea paragino Bendriją nenusileisti.

„Nebijome investuotojų masinio pasitraukimo. Esame įsitikinę, kad ES imsis visų priemonių savo investuotojams apsaugoti ir kad pirmenybė bus suteikta sprendimui tęsti verslą su Kuba“, – naujienų agentūrai AFP kalbėjo ambasadorė.

Vadinamasis Helmso ir Burtono įstatymas buvo priimtas 1996 metais, tačiau dėl ES ir Kanados spaudimo JAV prezidentai vienas po kito atidėdavo šio įstatymo įsigaliojimą kas pusę metų – iki šiol.

„Tikimės, kad atoveiksmių nebus ir kad verslo bendruomenė palaikys sprendimą tęsti santykius su Kuba“, – kalbėjo ambasadorė. Ji pridūrė neturinti duomenų, kiek įmonių gali paveikti šis JAV administracijos sprendimas.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai Kuba deda daug pastangų, kad kaip nors gautų pajamų iš užsienio, gelbstinčių jos braškančią ekonomiką. Iki šiol ES buvo viena stambiausių jos investuotojų, o daugiausiai lėšų būdavo skiriama turizmo ir statybų sektoriams.

ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini pareiškė, kad atsakydama į JAV veiksmus Bendrija pasinaudos savo „blokavimo įstatymu“.

Įstatymas draudžia ES įmonėms laikytis kai kurių JAV paskelbtų sankcijų, leidžia atgauti dėl tokių baudžiamųjų priemonių patirtą žalą ir panaikina bet kokius prieš jas nukreiptus užsienio šalių teismų sprendimus.

Tuo metu N.Goicochea pareiškė esanti įsitikinusi tokio įstatymo veiksmingumu ir pareiškė, kad Kuba yra suinteresuota „bet kokiu (ES) instrumentu, ginančiu ekonominius, finansinius ir prekybinius santykius“.

Kuba anksčiau yra išreiškusi susidomėjimą INSTEX – Europos šalių sukurta specialia mokėjimų sistema, leidžiančia šalims prekiauti su Iranu, nepaisant JAV įvestų sankcijų.

Europos Komisijos duomenimis, 2017 metais Kuba užregistravo 600 mln. eurų tiesioginių investicijų iš ES.

Tais pačiais metais sala pritraukė 2 mlrd. JAV dolerių užsienio investicijų, nors manoma, kad šalies ekonomikai atgaivinti reikėtų apie 5 mlrd. JAV dolerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos