Kur po J.Prigožino maišto dingo įtakingiausi Rusijos generolai?

Po nepavykusio „Wagner“ maišto, kuriuo siekta nuversti aukščiausiąją karinę vadovybę, ir prezidento Vladimiro Putino siekio įtvirtinti savo autoritetą, aukščiausio rango Rusijos generolai pasitraukė iš viešumos. Nepatvirtintais duomenimis, bent vienas asmuo buvo suimtas, skelbia „Reuters“.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir generolas Sergejus Surovikinas
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir generolas Sergejus Surovikinas / „Reuters“/„Scanpix“

Rusijos Ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas generolas Valerijus Gerasimovas nesirodė viešumoje ir valstybinėje televizijoje nuo šeštadienį nutraukto maišto, kai samdinių lyderis Jevgenijus Prigožinas pareikalavo perduoti V.Gerasimovą. Nuo birželio 9 d. jis nebuvo paminėtas ir Gynybos ministerijos pranešimuose spaudai.

67 metų V.Gerasimovas yra Rusijos karo Ukrainoje vadas ir, pasak kai kurių Vakarų karinių analitikų, vieno iš trijų Rusijos „branduolinių lagaminų“ turėtojas.

Taip pat nematyti generolo Sergejaus Surovikino, Rusijos spaudoje dėl agresyvios taktikos Sirijos konflikte praminto „generolu Armagedonu“, kuris yra Rusijos pajėgų Ukrainoje vado pavaduotojas.

Antradienį „The New York Times“ pranešime, paremtame JAV žvalgybos informacija, teigiama, kad jis iš anksto žinojo apie maištą ir kad Rusijos valdžios institucijos tikrina, ar jis nėra prie jo prisidėjęs.

Trečiadienį Kremlius šį pranešimą sumenkino, sakydamas, kad bus daug spekuliacijų ir gandų.

Trečiadienį JAV pareigūnai agentūrai „Reuters“ sakė, kad S.Surovikinas rėmė J.Prigožiną, tačiau Vakarų žvalgyba tiksliai nežino, ar jis kaip nors padėjo sukilėliams.

Dienraščio „The Moscow Times“ rusų kalba versija ir vienas karinis tinklaraštininkas pranešė apie S.Surovikino suėmimą, o kai kurie kiti kariniai korespondentai, turintys daug sekėjų Rusijoje, teigė, kad jį ir kitus aukštus karininkus apklausė FSB saugumo tarnyba, siekdama patikrinti jų lojalumą.

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas

Agentūra „Reuters“ negalėjo nustatyti, ar S.Surovikinas buvo suimtas, ar kartu su kitais pareigūnais buvo tikrinamas jų patikimumas atliekant įprastines procedūras.

Buvusio Rusijos gynybos ministerijos atstovo spaudai vadovaujamas įtakingas „Telegram“ susirašinėjimo programos kanalas „Rybar“ teigė, kad vyksta valymas.

Jis sakė, kad valdžia bando atsijoti kariškius, kurie, kaip manoma, parodė „ryžto stoką“ malšindami maištą, atsižvelgiant į kai kuriuos pranešimus, jog dalis ginkluotųjų pajėgų, atrodo, padarė nedaug, kad sustabdytų „Wagner“ kovotojus pradiniame sukilimo etape.

„Privačios karinės bendrovės „Wagner“ ginkluotas sukilimas tapo masinio valymo Rusijos ginkluotųjų pajėgų gretose pretekstu“, – rašė „Rybar“.

M.Kofmanas: manau, kad jis (Prigožinas) iš tikrųjų tikėjosi, kad dėl Šoigu ir Gerasimovo bus kažkas padaryta, kad Putinas nuspręs jo naudai.

Toks žingsnis, jei jis pasitvirtins, gali pakeisti karo Ukrainoje, kurį Rusija vadina „specialiąja karine operacija“, vykdymo būdą ir sukelti sumaištį karių gretose tuo metu, kai Maskva bando užkirsti kelią Ukrainos kontrpuolimui.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ kovotojai traukiasi iš Rostovo prie Dono
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ kovotojai traukiasi iš Rostovo prie Dono

Tai taip pat gali sustiprinti kitų lojaliais laikomų aukštų karinių ir saugumo pareigūnų pozicijas.

Oficialių komentarų apie tai, kas vyksta, Gynybos ministerija nepateikė.

Nugalėtojai ir pralaimėtojai

Kai kurie Rusijos ir Vakarų kariniai ir politiniai analitikai mano, kad gynybos ministras Sergejus Šoigu, veteranas, V.Putino sąjungininkas, kurį J.Prigožinas norėjo nuversti kartu su V.Gerasimovu dėl jo tariamos nekompetencijos, dabar gali būti saugesnis savo poste.

„Manau, kad jis (Prigožinas) iš tikrųjų tikėjosi, kad dėl Šoigu ir Gerasimovo bus kažkas padaryta, kad Putinas nuspręs jo naudai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė Carnegie Endowment analitinio centro Rusijos karinis specialistas Michaelas Kofmanas.

„Vietoj to jo maištas galbūt užtikrino, kad jie ir toliau eis savo pareigas, nepaisant to, kad yra visuotinai pripažinti nekompetentingais ir plačiai nekenčiamais Rusijos Federacijos ginkluotosiose pajėgose“, – tvirtino jis.

Generolas Viktoras Zolotovas, Nacionalinės gvardijos vadovas ir kadaise buvęs V.Putino asmens sargybinis, atrodo, yra dar vienas naudos gavėjas, viešai pareiškęs, kad jo vyrai yra pasirengę „stovėti iki mirties“, kad apgintų Maskvą nuo „Wagner“.

Jis kalbėjo apie galimybę po maišto gauti sunkiosios ginkluotės ir tankų savo pajėgoms.

V.Gerasimovas akivaizdžiai nedalyvavo, kai V.Putinas antradienį padėkojo kariuomenei už pilietinio karo išvengimą, priešingai nei S.Šoigu, kuris nuo to laiko kelis kartus pasirodė viešai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ kariai Rostove prie Dono
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ kariai Rostove prie Dono

V.Gerasimovo pavaduotojas S.Surovikinas paskutinį kartą buvo matytas šeštadienį, kai pasirodė vaizdo įraše, raginančiame J.Prigožiną sustabdyti maištą. Jis atrodė išsekęs ir nebuvo aišku, ar kalbėjo per prievartą.

„RAND Corporation“ analitinio centro Rusijos kariuomenės ekspertė Dara Massicot sakė, kad vaizdo įraše, kuriame S.Surovikinas ant kelių laiko automatinį ginklą, kažkas atrodo keistai.

J.Prigožinas, kuris kelis mėnesius šmeižė S.Šoigu ir V.Gerasimovą dėl jų tariamos nekompetencijos Ukrainos kare, dažnai gyrė S.Surovikiną, kuris kariuomenėje plačiai gerbiamas dėl savo patirties Čečėnijoje ir Sirijoje.

„Prieš kelias dienas pastebėjau, kad čia kažkas labai ne taip. Jis nedėvi savo skiriamųjų ženklų ar rangų antsiuvu. Daugiau nei 30 metų tarnauja kariuomenėje, o jis jų neturi? Ne“, – parašė ji socialiniame tinkle „Twitter“.

Trečiadienio vakarą pasirodė nepatvirtintų Rusijos žiniasklaidos ir tinklaraštininkų pranešimų, kad suimtas S.Surovikinas laikomas Maskvos Lefortovo areštinėje.

Gerus ryšius turintis žurnalistas Aleksejus Venediktovas, nenurodydamas savo šaltinių, teigė, kad S.Surovikinas nuo šeštadienio nebendrauja su savo šeima ir kad jo asmens sargybiniai taip pat tylėjo. Tačiau S.Surovikino dukra „Telegram“ kanalui „Baza“ teigė, kad jos tėvui viskas gerai ir jis nebuvo suimtas.

J.Prigožinas, kuris kelis mėnesius šmeižė S.Šoigu ir V.Gerasimovą dėl jų tariamos nekompetencijos Ukrainos kare, dažnai gyrė S.Surovikiną, kuris kariuomenėje plačiai gerbiamas dėl savo patirties Čečėnijoje ir Sirijoje.

S.Surovikiną, kuris prieš paskiriant V.Gerasimovą vadovauti karui Ukrainoje ėjo vyriausiojo vado pareigas, Vakarų kariniai analitikai laiko efektyviu vadu, o Rusijos karo korespondentai kartais jį įvardydavo kaip galimą būsimą gynybos ministrą.

Londono karališkojo koledžo karo studijų profesorius emeritas Lawrence'as Freedmanas teigė, kad S.Surovikino pašalinimas, jei tai tiesa, gali labiau destabilizuoti Rusijos karo veiksmus nei šeštadienio maištas, „ypač jei bus pradėti valyti ir kiti Prigožino/Surovikino bendrininkai“.

„Surovikinas yra brutalus, bet kartu ir vienas iš gabesnių Rusijos vadų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė L.Freedmanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis