Kur tai matyta: po „WikiLeaks“ nutekinimo troliai skleidžia dezinformaciją apie CŽV veiklą

„WikiLeaks“ puikiai žino, kada ir kokius dokumentus skelbti. Pernai rudenį ši grupuotė tikslingai „išvarvino“ krūvą neva demokratų kandidatę Hillary Clinton kompromituojančių laiškų, o dabar, kai Vašingtone šeimininkauja chaosas, paleido dar vieną pluoštą medžiagos. Ekspertams sunku išskirti faktus, o mėgėjams lengva pasidaryti kokias tik jie nori išvadas, pastebi „Wired“.
„WikiLeaks“
„WikiLeaks“ / „Scanpix“ nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas kaip tik buvo be jokių įrodymų tviteryje paskelbęs, kad Baracko Obamos administracija per rinkimų kampaniją klausėsi jo telefoninių pokalbių.

Tokia teorija dar anksčiau buvo paskleista ultrakonservatyvioje radijo laidoje. Beje, asmens, kuris tiki, kad 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuoliai buvo JAV vyriausybės sąmokslas.

O po kelių dienų, antradienį, „WikiLeaks“ lyg tyčia paskelbė pluoštą nutekintų dokumentų apie JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vykdomą kibernetinį šnipinėjimą.

Dešiniųjų randamos sąsajos

D.Trumpo rėmėjams ypač svarbi vieta, kur rašoma apie CŽV grupę „Umbrage“, kuri esą sugeba mėgdžioti Rusijos ir kitų šalių programišius.

Teoriškai tai reiškia, kad agentūra galėjo suklastoti skaitmeninius pėdsakus, kuriuos rusai paliko pernai įsilauždami į Demokratų partijos serverius.

Dokumentuose šiaip jau nėra įrodymų, kad CŽV galima sieti su pokalbių pasiklausymu, apie kurį kalba D.Trumpas. Nėra ir įrodymų, kad CŽV pati įsilaužė į Demokratų partijos serverius ir kaltę suvertė Rusijai. Tačiau interneto ir socialinių tinklų epochoje įrodymai, regis, net nėra svarbūs.

J.Williamsas: „Įtariu, kad daug ką įsiutins tokios naujienos. Žmonės galvos, kad CŽV stebi Amerikos piliečius per jų televizorius, telefonus, kompiuterius ir kitus prietaisus.“

Kelios valandos po pirmųjų pranešimų apie „WikiLeaks“ nutekinimą kraštutinių dešiniųjų portalai – pavyzdžiui, sąmokslo teorijas mėgstantis „Infowars“ – jau pradėjo skleisti teoriją, esą CŽV „inscenizavo“ rusų programišių veiklą“, kad pakenktų D.Trumpui.

Vadinamosios „alternatyvios dešinės“ judėjimo trolių vėliavnešys Milo Yiannopoulos savo tinklalapyje iškart paskelbė nutekinimo santrauką. Iš 18 punktų pats pirmasis skelbia: „CŽV sugeba užmaskuoti savo įrangą kaip priklausančią užsienio žvalgybos tarnybai.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Milo Yiannopoulos
AFP/„Scanpix“ nuotr./Milo Yiannopoulos

Tviteryje konservatyvių pažiūrų radijo laidų vedėjas Billas Mitchellas parašė: „Vis labiau atrodo, kad B.Obamos CŽV paslėpė narkotikus Rusijos bagažinėje.“

„Aš nežiūriu į tai kaip į faktą arba fikciją, nors „WikiLeaks“ informacija anksčiau buvo itin tiksli. Man tai dar vienas įrodymas, kad B.Obamos administracija buvo iki kaklo pasinėrusi į pokalbių klausymąsi ir sekimą“, – vėliau „Wired“ aiškino B.Mitchellas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CŽA būstinė Virdžinijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CŽV būstinė Virdžinijoje

Taip, CŽV tikrai rinko informaciją apie programinės įrangos silpnąsias vietas, kuriomis galima pasinaudoti, o visuomenė turi teisę piktintis ir abejoti.

„Įtariu, kad daug ką įsiutins tokios naujienos. Žmonės galvos, kad CŽV stebi Amerikos piliečius per jų televizorius, telefonus, kompiuterius ir kitus prietaisus“, – teigė vienas kompanijos „Contrast Security“ įkūrėjų Jeffas Williamsas.

„Bet nors duomenys apie šnipinėjimo pajėgumus gali stebinti, naujienos apie JAV gebėjimą klastoti įrodymus net nėra naujienos. Įrankiai, apie kuriuos skelbiama dokumentuose, jau yra aprašyti, ir išsamiai.

Saugumo ekspertams tai akivaizdu. Bet Amerikos visuomenę sudaro ne saugumo ekspertai, o žmonės, kurie bijo, kad vyriausybė žaidžia su jų gyvenimais“, – rašo „Wired“.

Koordinavimo ženklai

O socialiniuose tinkluose jau siautėja troliai, skleidžiantys – tikslingai – neteisingą informaciją apie nutekintus dokumentus.

Viename populiariausių memų teigiama, kad Vladimiro Putino Rusija nesikišo į JAV prezidento rinkimus ir kad iš tiesų pasidarbavo CŽV, kuri vėliau apšmeižė Kremlių.

Nors dokumentuose nerašoma nieko apie CŽV kibernetinės žvalgybos specialistų apsimetinėjimą kitos valstybės žvalgybininkais, antradienio vakarą tokią teoriją platino „alternatyvios dešinės“ tinklalapis „Breitbart News“.

Yra ir daugiau dezinformacijos. Teigiama, kad CŽV kaupia visus susirašinėjimus „Skype“, kad B.Obama naudojosi CŽV programišiais šnipinėdamas D.Trumpą.

Šįkart negalima kalbėti apie rusų programišių išdaigas. Atrodo, kad CŽV dokumentus nutekino pačios agentūros darbuotojas ar kontraktininkas.

„Tviteryje aktyvuota trolių ir automatizuotų paskyrų armija. Konkretus naratyvas vystomas pernelyg greitai, kad būtų tikras. Visa tai koordinuojama“, – įtaria kibernetinio saugumo kompanijos „Dragos“ įkūrėjas Robertas Lee.

Panašios koordinacijos ženklų buvo ir pernai, kai „WikiLeaks“ skelbė demokratų laiškus. Tviteryje ir feisbuke nutekinti duomenys būdavo pagražinami. JAV žvalgyba vėliau nustatė, kad Kremlius mokėjo troliams, jog šie skleistų dažniausiai klaidingą informaciją socialiniuose tinkluose.

Tiesa, šįkart negalima kalbėti apie rusų programišių išdaigas. Atrodo, kad CŽV dokumentus nutekino pačios agentūros darbuotojas ar kontraktininkas.

Šis asmuo, žinoma, gali būti dvigubas Maskvos agentas, tad JAV žvalgyba neabejotinai jau puolė ieškoti tekintojo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų