Likus vos trims savaitėms iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo kadencijos pradžios, JAV prezidento Joe Bideno administracija skuba aprūpinti Ukrainą kuo daugiau ginklų. J.Bidenas akivaizdžiai nerimauja, kad impulsyvus, autoritarizmo tendencijas palaikantis D.Trumpas padarys tai, kuo grasino, – sumažins arba nutrauks JAV pagalbą Ukrainai.
Tad Ukrainos vyriausybė nerizikuoja. Ji skuba kurti ginklus, kuriuos gali pasigaminti, už juos sumokėti ir panaudoti pati – su amerikiečiais ar be jų.
Pasak straipsnio, Kyjivas tokių žingsnių ėmėsi tam, kad turėtų kuo pakeisti ATACMS raketas.
„Naujoji Ukrainos sparnuotoji raketa „Trembita“ gali tapti didžiausiu Ukrainos siekio įgyti savarankiškumą ugnies srityje simboliu“, – pažymėjo „The Telegraph“.
Dviejų metrų ilgio ir 90 kilogramų svorio sparnuotoji raketa „Trembita“ paleidžiama nuo rampos ir „nėra niekuo išskirtinė“. Leidinio apžvalgininkas Davidas Axe'as ją vadina „miniatiūrine šiuolaikine versija“ Vokietijos Antrojo pasaulinio karo laikų raketos V1, dar žinomos kaip „Doodlebug“.
Pasak jo, kaip ir toje raketoje, „Trembita“ „sujungia garsų reaktyvinį impulsinį variklį su paprasta konstrukcija“ ir „paprastais valdymo elementais, šiuo atveju GPS“.
Pagrindinis šią raketą iš kitų išskiriantis bruožas – nedidelė kaina, siekianti apie 10 000 JAV dolerių. Pasak „The Telegraph“, raketos veikimo nuotolis yra tik apie 145 km. Bazinė raketos versija pradėta kurti 2023 m.
Tačiau Ukrainos bendrovė PARS kuria didesnę ir ilgesnio nuotolio versiją, kuri galės pasiekti Maskvą, esančią už 650 kilometrų nuo Ukrainos sienos.
Straipsnyje nurodoma, kad ši „Trembita“ versija turėtų būti parengta maždaug po metų. Ji kainuos daugiau nei 10 000 JAV dolerių, tačiau yra pigesnė už ATACMS, kurios vieneto kaina viršija 1 mln. dolerių.
Tikėtina, kad ši ukrainiečių raketa potencialiai bus pigiausia didelio nuotolio amunicija pasaulyje.
D.Axe'as mano, kad Ukraina galėtų pagaminti tūkstančius „Trembitų“ net ir be užsienio pagalbos. Tačiau to paties negalima pasakyti apie brangesnes raketas „Neptūnas“ ar „Grim-2“.
Raketų gamybos stiprinimas padės Ukrainai padidinti smūgius Rusijos karinėms bazėms, naftos perdirbimo cechams ir gamykloms, nes tam nepakaks sąjungininkų perduotų ATACMS ir „Storm Shadow/SCALP-EG“ raketų, pažymėjo „The Telegraph“.
O tie „keli šimtai“ ATACMS, kuriuos, kaip rašo „The New York Times“, Ukrainai skyrė J.Bidenas, gali būti vienintelės ATACMS, kurias Ukraina kada nors gaus, jei D.Trumpas jau šį mėnesį sumažins arba nutrauks JAV pagalbą.
Raketa „Trembita“ neturi tokio naudingojo krovinio kaip ATACMS, ar „Storm Shadow“ skvarbiosios galios ir šių užsienio raketų tikslumo, tačiau ji galės sėkmingai smūgiuoti pramoniniams kompleksams Rusijos teritorijoje.
„Trembitų“ užtaisas galėtų puikiai veikti, tarkime, prieš išsiplėtusį rusų gamyklų kompleksą. Jos gali ne taip gerai veikti prieš požeminius vadavietės bunkerius, į kuriuos ukrainiečiai taikė savo „Storm Shadow“.
Pasikliaudami savo ginklais, ukrainiečiai gali būti priversti smogti į kitus taikinius.
„Tačiau jie bent jau galėtų smogti toliau“, – priduriama straipsnyje.
2023 m. balandį paaiškėjo, kad Ukraina kuria raketą „Trembita“, kurios veikimo nuotolis siekia 140 km. 2024 m. lapkričio pabaigoje prezidentas Volodymyras Zelenskis iškėlė tikslą iki 2025 m. pabaigos pagaminti 3 000 tolimojo nuotolio raketų.