L.Walęsa tai pareiškė viešosios nuomonės apklausoms rodant, kad JK „Brexit“ šalininkų stovykla didina atotrūkį nuo savo oponentų prieš birželio 23 dieną vyksiantį referendumą dėl tolesnės šalies narystės ES.
„Visų pirma, Vokietija turi pasverti, kas būtų geriau ES vystymuisi: ar mes kuriame visiškai naują organizaciją, ar sutvarkome senąją ES?“ – sakė L.Walęsa naujienų agentūrai AFP Gdanske, kuriame devintajame dešimtmetyje gimė antikomunistinis „Solidarumo“ judėjimas.
„Tai turi nuspręsti vokiečiai, nes jie yra lyderiai, ir jie taip pat turi nuspręsti, su kuo jie nori kurti“ naująją ES, pridūrė jis.
L.Walęsa – Nobelio taikos premijos laureatas, 1989 metais susiderėjęs, kad Lenkijos komunistinis režimas be kraujo praliejimo pasitrauktų iš valdžios, o vėliau buvęs šalies prezidentu.
Jis taip pat sakė, kad Vokietija kartu su savo ES partnerėmis Prancūzija bei Italija „turėtų parengti nepaprastosios padėties scenarijų, kurį būtų galima pradėti įgyvendinti praėjus 15 minučių po ES subyrėjimo“.
„Kai dabartinė Europos Sąjunga subyrės, turės būti sukurta nauja sąjunga, tačiau ji turėtų būti kur kas geriau apgalvota, kad būtų išvengta problemų, su kuriomis susiduriame dabar“, – sakė L.Walęsa.
„Visi norintieji gali prisijungti, o tie, kas nenori, gali tiesiog pasakyti: „Ačiū, ne“, – sakė eksprezidentas.
72 metų L.Walęsa mano, kad 28 valstybių bloką krizė ištiko dėl to, kad stinga bendrų vertybių.
„Europa, ši europinė konstrukcija neturi pamatų. Atsisakėme krikščionybės, atsisakėme tokių ideologijų kaip komunizmas, ir dabar nieko neliko. Ko galime tikėtis iš visuomenių, kai visos jos turi skirtingus pamatus?“ – sakė L.Walęsa.
Aistringas globalistas L.Walesa taip pat mano, kad atėjo tinkamas metas federališkesnei Europai, grindžiamai didesne politine ir ekonomine integracija.
„Keisti mąstyseną yra sunkiausias dalykas. Mūsų mąstysena vis dar smarkiai susieta su senais nesutarimais tarp valstybių, – sakė jis. – Bet valstybės, kaip svarbiausios (valstybės) sąvoka yra dalykas iš praeities: Vokietija, Lenkija, ne, su tuo baigta. Europa yra apimanti vertybė.“
Maždaug 800 tūkst. lenkų ir šimtai tūkstančių čekų, slovakų, vengrų migravo į Britaniją ieškodami darbo ir geresnio gyvenimo po ES plėtros į rytus 2004 metais.
Britanijos išstojimo atveju, mano L.Walesa, jo paties šalis turėtų ir toliau būti įsitvirtinusi Europos struktūrose.
„Ryšium su Lenkija, arba mes nedelsdami įsitraukiame į šią Sąjungą, arba būsime nustumti į šalį ir po 50 metų vis tiek prisijungsime“, – sakė jis.