Lemtingą dieną Skripaliai savo telefonuose išsijungė vietos nustatymo sistemą. Kodėl?

Jungtinėje Karalystėje apnuodyti buvęs dvigubas rusų agentas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija dieną, kai įkvėpė nervus paralyžiuojančių dujų, savo telefonuose keturioms valandoms išsijungė GPS – vietos nustatymo sistemą, praneša „The Times“. Be to, kyla naujų versijų, kodėl Maskva nusprendė kėsintis į S.Skripalį.
Julija ir Sergejus Skripaliai
Julija ir Sergejus Skripaliai / „Facebook“ nuotr.

Svarstoma, kad taip 66-erių S.Skripalis, kuris yra buvęs Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pulkininkas, ir jo dukra siekė kovo 4-ąją surengti slaptą susitikimą.

Skotland Jardas pranešimų nekomentuoja, bet Skripalių diena buvo tokia:

  • 9.15 val. ryte jie aplankė S.Skripalio žmonos ir sūnaus kapus;
  • 13.30 val. jie atvažiavo į automobilių stovėjimo aikštelėje Solsberyje ir apsilankė aludėje bei restorane;
  • 15.35 val. Skripaliai buvo rasti susmukę be sąmonės ant suoliuko Solsberio centre.

Tarp 9.15 val. ir 13.30 val. – kiek daugiau nei keturių valandų tarpas. Manoma, kad Skripaliai buvo išsijungę GPS savo telefonuose.

Įdėjo į bagažą?

„Labiausiai tikėtina tai, kad jie vyko su kažkuo susitikti ir norėjo, kad susitikimo nebūtų įmanoma užfiksuoti. Juk Skripalis – buvęs šnipas“, – „The Sun on Sunday“ teigė šaltinis.

„Scanpix“/AP nuotr./Julija Skripal
„Scanpix“/AP nuotr./Julija Skripal

Mobiliojo ryšio tiekėjų duomenys, perleisti tyrėjams, yra užfiksavę informaciją apie tūkstančius telefonų, kuriais Solsberyje buvo naudojamasi išpuolio dieną ir kelios dienos prieš ataką.

Tikimasi, kad policijai pavyks aptikti galimus įtariamuosius. Užduotis milžiniška, tad duomenų analizei ir apdorojimui dar prireiks laiko.

Atskirai analizuojami ir J.Skripal, kuri buvo trumpam atvykusi į Londoną aplankyti tėvo, telefono duomenys – nuo pat akimirkos, kai ji kovo 3 dieną po pietų nusileido Hitrou oro uoste.

J.Skripal į Londoną atskrido iš Maskvos per Frankfurtą. Neatmetama, kad nervus paralyžiuojančių dujų į Jungtinę Karalystę atskraidino būtent ji – esą nuodų moteriai buvo įdėta į bagažą, pavyzdžiui, Frankfurte.

Išsiuntė dešimtis diplomatų

S.Skripalis, ilgametis GRU pulkininkas, 2006 metais buvo įkalintas Rusijoje už bendradarbiavimą su britų žvalgyba, 2010-aisiais atvyko gyventi į Solsberį, kai atgavo laisvę per apsikeitimą šnipais.

Jungtinė Karalystė dėl S.Skripalio ir jo dukters apnuodijimo kaltina Kremlių, kuris neigia kaltę. Šalys jau apsikeitė išsiunčiamais diplomatais, be to, įšaldyti dvišaliai santykiai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje

ES vieningai parėmė Londono poziciją – apie išsiunčiamus rusų diplomatus pranešė Lietuva, Čekija, Danija, Airija ir kitos Bendrijos narės. Iš viso – 14.

Taip pat prie tokių veiksmų prisijungė JAV (išsiunčia 60 rusų diplomatų) ir Ukraina (išsiunčia 13 rusų diplomatų).

Savaitgalį S.Skripalio vaikystės draugas Vladimiras Timoškovas BBC teigė, kad S.Skripalis 2012 metais parašė laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir paprašė malonės, o kartu teisės sugrįžti gyventi į tėvynę. Kremlius paneigė kada nors gavęs tokį laišką.

„The Sun on Sunday“ taip pat skelbia, kad S.Skripalis, jau gyvendamas Jungtinėje Karalystėje, keliaudavo į „verslo susitikimus“ Dubajuje ir Afrikos šalyse. Esą gali būti, kad buvęs šnipas pardavinėjo informaciją nusikaltėliams ir užsienio šalims.

Jau žinoma, kad 2010-aisiais, kai S.Skripalis atvyko gyventi į Jungtinę Karalystę, britų slaptoji tarnyba MI6 nenutraukė su rusu ryšių.

„Vienintelis GRU žmogus“

Galiausiai „The Times“ šeštadienį išspausdino itin įdomų interviu su buvusiu GRU operatyvininku Borisu Volodarskiu, nuo 1989 metų gyvenančiu Vienoje, kuris teigia ir pats 2005 metais buvęs apnuodytas.

B.Volodarskis mano, kad Kremlius apnuodyti S.Skripalį įsakė ne dėl ankstesnio jo darbo britų žvalgybai, o dėl konkrečios priežasties. Jo teigimu, tai liudija panaudotų nuodų tipas.

B.Volodarskis: „Skripalis buvo vienintelis GRU žmogus Anglijoje. Jis konsultavo ir MI6, ir JAV centrinę žvalgybos valdybą. Jo informacija teikė tiesioginę naudą. Būtent todėl britai griebė jį, kai 2010 metais įvyko apsikeitimas.“

Teorija netikėta: B.Volodarskis teigia, kad nervus paralyžiuojančios dujos buvo pagamintos Mokslinių studijų ir tyrimų centre (CERS), esančiame Sirijoje. Esą tame centre būtent Rusijos mokslininkai kelis dešimtmečius kūrė cheminius ginklus.

„Gruodį CERS subombardavo Izraelio aviacija, gavusi duomenų iš JAV ir britų žvalgybos. Ataka Solsberyje buvo tiesioginė reakcija į CERS sunaikinimą. Rusija tarsi pasakė Vakarams: „Mes žinome, kas ir kodėl tai padarė. Ir mes vis dar čia.“

Būtent todėl buvo panaudotos šios išskirtinės dujos. Tai buvo demonstracija. Ir gana kūrybinga“, – svarstė B.Volodarskis.

Kodėl S.Skripalis? „Nes jis buvo vienintelis GRU žmogus Anglijoje. Jis konsultavo ir MI6, ir JAV Centrinę žvalgybos valdybą. Jo informacija teikė tiesioginę naudą. Būtent todėl britai griebė jį, kai 2010 metais įvyko apsikeitimas.

Tai labai neįprasta. Buvo krūva rusų šnipų, kurie dirbo JAV, CŽV, bet jie buvo palikti Rusijos kalėjimuose. O jis (S.Skripalis, – red.), kuris šnipinėjo Britanijai, ištrūko iš Rusijos. Britams jo reikėjo, – tvirtino B.Volodarskis. – Skripalis buvo fantastiškas įrankis.“

O kaip Aleksandras Litvinenka, kuris buvo nunuodytas Londone 2006-aisiais?

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandras Litvinenka
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksandras Litvinenka

„Litvinenka buvo ne iš GRU, o iš FSB (Federalinės saugumo tarnybos, – red.). Žmonės mano, kad FSB yra KGB kitu pavadinimu. Taip nėra. FSB nešnipinėja, jos nėra užsienyje.

Skripalis greičiausiai teikė tokią informaciją apie Rusijos tarnybas, kurios teikti negalėjo niekas kitas. Kaip vienintelis buvęs GRU agentas Jungtinėje Karalystėje, tik jis žinojo sistemą“, – teigė B.Volodarskis.

Jis įtaria, kad S.Skripalio sūnus Aleksandras, kuris pernai žuvo per avariją Rusijoje, iš tiesų buvo nužudytas. Esą tai buvo perspėjimas jo tėvui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų