Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lenkai nepradėjo žeminti ukrainiečių kaip teigia propaganda: toliau teiks pagalbą

Socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotrauka lauko plakato, kuriame Ukrainos ir Rusijos vėliavų fone demonstruojamos kario kojos, kurių viena protezuota. „Tai ne mūsų karas“ – skelbia užrašas lenkų kalba. Šią melagieną netruko ėmė aktyviai platinti rusų propagandininkai, tačiau apsidžiaugta per anksti: tokių plakatų Lenkijoje nėra.
Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija
Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija / „Facebook“ nuotr.

Ši žinutė atkeliavo ir iki Lietuvos.

„Lenkijoje jie pradėjo žeminti ukrainiečius plakatais „Tai ne mūsų karas“, kad sustabdytų šalies ukrainizaciją. Tai pranešė „naTemat“, remdamasi politiniu aktyvistu Leszeku Sykulski“, – skelbia įrašas socialiniame tinkle „Facebook“, prie kurio pridėta tariamai Lenkijoje pasirodžiusio plakato nuotrauka.

Joje žygiuojančio kario nuotrauka. Ukrainos vėliavos fone esanti koja – protezuota, o kita Rusijos vėliavos fone – sveika. Šalia puikuojasi užrašas lenkų kalba: „To ne nasza wojna“ (liet. „Tai ne mūsų karas“).

„Facebook“ įraše priduriama, kad tokius protesto prieš pagalbą Ukrainai ženklus planuojama iškabinti visoje šalyje.

„Patiko“ rusų propagandai

Netrukus po jos pasirodymo, nuotrauką puolė platinti prokremliškos žiniasklaidos priemonės.

Pranešimai apie Lenkijoje tariamai pasirodžiusius lauko reklamos plakatus pasirodė Pravda, RT, Lenta, Gazeta.ru, Izvestija, Rossijskaja gazeta, Komsomolskaja pravda, Ren.tv pranešimuose.

Tačiau tai tėra klastotė – nuotrauka sudaryta iš nemokamo reklaminio stendo šablono (angl. mockup), kuris nuo 2016 metų platinamas svetainėje mediamodifier.com.

Į šį reklaminį skydą bet kas norintis gali įterpti savo suprojektuotą lauko reklamos plakatą.

Remiantis svetainėje nurodyta informacija, originali nuotrauka buvo padaryta Estijos sostinėje.

Puslapyje yra ir daugiau šablonų – norimą vaizdą tiesiog svetainėje galima įterpti ant sunkvežimio šono, į plakatus, ant įvairių pastatų.

Ekrano nuotr. /Nemokamas lauko reklamos šablonas
Ekrano nuotr. /Nemokamas lauko reklamos šablonas

Citavo lenkus, bet pridūrė nuo savęs

Socialinio tinklo įraše lietuvių kalba tvirtinama, kad apie reklamos kampaniją pranešė Lenkijos naujienų portalas „naTemat“, remdamasis politiniu aktyvistu Leszeku Sykulski.

Vasario 2 d. paskelbtame „na:Temat“ straipsnyje tvirtinama, kad prorusiškas publicistas ir istorikas L.Sykulskis pranešė apie planuojamą antiukrainietišką reklamos stendų „Tai ne mūsų karas“ kampaniją.

Publikacijoje nenurodoma, kad tokie stendai jau pasirodė bent viename iš Lenkijos miestų.

O štai publikaciją tiražuoti ėmę rusų propagandininkai jau puolė atvirai meluoti, kad tokie reklamos skydai jau puošia visą Lenkiją.

„Lenkijoje pasirodė antiukrainietiškų reklaminių stendų, vienas iš jų buvo pastebėtas Čenstakavos mieste. Šią akciją organizavo politinis aktyvistas Leszekas Sykulskis, pranešė naujienų puslapis „naTemat“, – skelbiama life.ru portale pasirodžiusioje publikacijoje.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Anrdzejus Duda
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Anrdzejus Duda

Kas yra tas Leszekas Sykulskis?

Kaip skelbia išsamų šio veikėjo dosjė parengęs įtakingas Lenkijos leidinys „Gazeta Wyborcza“, L.Sykulskis – Lenkijos politinis veikėjas, iki karo Ukrainoje nesulaukdavęs labai daug visuomenės ir žurnalistų dėmesio.

2022 m. balandžio mėn. interviu su Rusijos ambasadoriumi Lenkijoje Sergejumi Andrejevu metu L.Sykulskis ėmė kartoti prorusišką naratyvą, pateisinantį Rusijos invaziją į Ukrainą.

Jis taip pat kritikavo ginklų tiekimą Ukrainai ir teigė, kad JAV bando įtraukti Lenkiją į karą.

Pažymėtina, 2019 m. Maskvoje jis susitiko su Aleksandru Duginu, Kremliui artimu ideologu, kurio dukra praėjusį rugpjūtį žuvo per automobilio sprogimą.

Po invazijos L.Sykulskis kritikavo ginklų tiekimą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ir teigė, kad Jungtinės Valstijos stumia Lenkiją į karą su Rusija.

Internete jis inicijavo kampaniją „Sustabdykite Lenkijos amerikanizaciją“, kurią ėmė aktyviai remti ir garsinti prorusiški troliai.

Pastaruoju metu jis ragina nutraukti bet kokią pagalbą Ukrainai.

Kartu su Sebastianu Pitońu Sykulskis inicijavo prorusišką judėjimą „Tai ne mūsų karas“.

Judėjimas turi dvi iniciatyvas: pirmoji apima dokumentinį filmą „Sustabdykite Lenkijos amerikanizaciją“ – juo esą bus siekiama parodyti tikrąjį JAV ir Lenkijos santykių veidą.

Judėjimas taip pat tvirtina ketinantis surengti informacinę kampaniją apie „tikrąsias grėsmes“, nes Lenkijos vyriausybė „neatskleidžia visko apie karo priežastis“.

Pasak L.Sykulskio, kampanijos finansavimui lėšos bus renkamos iš visų norinčių prisidėti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?