Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lenkija: aviakatastrofa prie Smolensko įvyko dėl sprogimų lėktuve

2010 metų aviakatastrofą prie Smolensko, per kurią žuvo tuometinis Lenkijos prezidentas, sukėlė lėktuve buvę sprogstamieji įtaisai, antradienį paskelbė speciali Lenkijos tyrimo komisija.
Lenkijos prezidentinio lėktuvo katastrofa prie Smolensko
Lenkijos prezidentinio lėktuvo katastrofa prie Smolensko / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Per tą lėktuvo katastrofą Rusijos vakaruose be prezidento Lecho Kaczynskio žuvo dar 95 žmonės.

Oficiali delegacija skrido į atminimo renginius Katynėje, kur palaidoti tūkstančiai lenkų kariškių, 1940 metais sušaudytų Sovietų Sąjungos NKVD.

Dėl katastrofos priežasčių vyksta įnirtingi ginčai, nuo pat šios tragedijos skaldantys Lenkiją. Vieni lenkai mano, kad ji buvo sukelta tyčia, o kiti atmeta tai kaip sąmokslo teoriją.

„Tikroji Smolensko katastrofos priežastis buvo du sprogimai paskutiniu skrydžio etapu“, – sakoma vyriausybinės komisijos interneto svetainėje paskelbtoje ataskaitoje. Joje pateikiama informacija rodytų, kad sprogstamieji užtaisai buvo lėktuvo viduje.

Lenkijos valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) daug metų tvirtina, kad tai nebuvo nelaimingas atsitikimas, nors pradinės išvados rodė, kad lėktuvas sudužo dėl nepalankių meteorologinių sąlygų, lenkų pilotų ir rusų skrydžių kontrolierių klaidų.

Tas oficialus tyrimas po katastrofos vyko valdant ankstesnei Donaldo Tusko – PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio nesutaikomo priešininko – liberalų vyriausybei.

Rusija, kuri iki šiol nėra perdavusi lėktuvo nuolaužų Varšuvai – argumentuodama, kad dar nebaigė savo pačios tyrimo – kategoriškai atmeta bet kokią savo atsakomybę už katastrofą ir dėl jos kaltina Lenkiją.

Naujoje Varšuvos ataskaitoje sakoma, kad ant lėktuvo fragmentų aptikta sprogmenų pėdsakų, ir nurodoma, kad du sprogstamieji įtaisai lėktuve galėjo būti padėti vykdant remonto darbus Rusijoje.

Remontas buvo atliekamas Samaroje, aviacijos gamykloje „Aviakor“, „tuo metu priklausiusioje rusų oligarchui Olegui Deripaskai, tuometinio Rusijos premjero Vladimiro Putino draugui“, nurodo tyrėjai.

Ataskaitoje vartojamos apdairios formuluotės, kalbama apie sprogmenų padėjimo „galimybes“ ir postuluojama, kad Lenkijos prezidentas taikiniu tapo dėl savo antirusiškos politikos. Tačiau lėktuvo katastrofa ataskaitoje nevadinama nužudymu.

Lenkijos valdančiosios partijos lyderis J. Kaczynskis, žuvusio prezidento L.Kaczynskio brolis dvynys, sekmadienį pareiškė, kad ši lėktuvo katastrofa buvo „ataka“, ir paragino identifikuoti bei nubausti „priėmusius sprendimą, taip pat tuos, kas jį įgyvendino čia, Lenkijoje, bet ypač – Rusijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs