„Turime pagerbti didžiuosius laisvės ir solidarumo idealus“, – sakė Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas renginio dalyviams, susirinkusiems paminėti 1989 metų birželio 4 d. rinkimų.
Iškilmės prie Gdansko laivų statyklos |
Per šiuos istorinius rinkimus „Solidarumo“ judėjimas, pirmasis sovietiniame bloke, sugebėjo nustumti nuo valdžios šalį valdžiusius komunistus.
Profsąjungų judėjimas „Solidarumas“ savo veiklą pradėjo 1980 metais Gdansko laivų statykloje suorganizuodamas streiką, kuris peraugo į nacionalinį judėjimą ir kuris atlaikė komunistinės valdžios veiksmus – kitais metais įvestą karinę padėtį.
„Tai liudijo, kad žodžiai laisvė ir solidarumas nėra vien naivūs idealai“, – sakė D.Tuskas, pats buvęs „Solidarumo“ aktyvistas.
„Tačiau mūsų sugriauta Geležinė uždanga ir Berlyno siena kiekvieną dieną atgimsta visame pasaulyje“, – perspėjo Lenkijos premjeras.
D.Tuskas pagerbė „Solidarumo“ lyderį ir Nobelio taikos premijos laureatą Lechą Walesą, kuris 1990 metais buvo išrinktas naujos demokratinės Lenkijos prezidentu, ir popiežių Joną Paulių II, kurio moralinis palaikymas buvo lemiamas. Jis taip pat paminėjo šio judėjimo nesuskaičiuojamus „bevardžius didvyrius“.
L.Walesa prisiminė devintajame dešimtmetyje įvykusį susitikimą su Vakarų Vokietijos lyderiais. Per šį susitikimą buvo aptariamas galimas komunistinio bloko žlugimas. „Jie tada kalbėjo – to niekada neatsitiks. Tačiau tai įvyko. Džiaukimės, kad tai padarė mūsų karta“, – sakė L.Walesa.
1989 metų lapkritį įvykęs Berlyno sienos griuvimas žymėjo komunistinių režimų žlugimą visame regione. Didžia dalimi tai įvyko taikiu būdu.
Praeities simbolis |
Dauguma lenkų jaučia, kad jų nuopelnai šioje kovoje didžia dalimi yra užmiršti. Todėl lenkai šias 20-ąsias metines iškilmingai mini visoje šalyje. Iškilmingas paminėjimas rengiamas ne tik pietų Lenkijos miete Krokuvoje, bet ir „Solidarumo“ lopšyje – Gdanske.
Gdanske dalyvaujantis kitas buvęs „Solidarumo“ lyderis ir dabartinis šalies prezidentas Lechas Kaczynskis sakė, kad judėjimo „Solidarumas“ triumfas parodė, kad „žmonėms buvo atsibodę gyventi nelaisvėje“.
Gdanskas surengė ano meto žvaigždžių koncertą. Tarp dalyvių buvo Vokietijos roko grupė „Scorpions“. Šios grupės daina „Permainų vėjas“ (Wind of Change) buvo tapusi to laikotarpio himnu.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad vokiečiai jaučia „didelį dėkingumą“ lenkams.
Iškilmės Krokuvoje |
„1989 metų birželio 4-oji žymi lemiamą demokratijos pergalę Lenkijoje ir galiausiai visoje Rytų Europoje“, – pareiškė Rytų Vokietijoje užaugusi A.Merkel.
„Šią dieną dar dera prisiminti, kad 1989 metų birželio 4-oji paženklino baisią auką Tiananmenio aikštėje“, kai Kinijos valdžia negailestingai nuslopino taikius demokratiją remiančius protestus, tęsė ji.
„Mūsų pareiga laisvės ir demokratijos džiaugsmą nešti kitiems“, – sakė Vokietijos kanclerė.
Buvęs čekų disidentas Vaclavas Havelas, po komunistinio režimo žlugimo 1989 metų lapkritį tapęs šalies prezidentu, sakė, kad praeities pamokos galioja iki šiol.
„Manau, kad ši sukaktis yra gera proga parodyti savo solidarumą su tautomis, kurios kovoja už laisvę“, – sakė jis, paminėdamas Šiaurės Korėją, Mianmarą, Kubą ir Iraną.