„Mes giname savo teisę reformuoti mūsų teismų sistemą pagal Lenkijos žmonių lūkesčius“, – J.Czaputowiczius kalbėjo parlamente, pateikdamas metinę Lenkijos užsienio diplomatijos ataskaitą.
Šios reformos „ne pažeidžia demokratinių įstatymo viršenybės principų..., o juos sustiprina“, sakė jis.
Gruodžio mėnesį Briuselis dėl „sisteminių grėsmių“ Lenkijos teismų nepriklausomybei inicijavo drausminę procedūrą pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, teoriškai galinčią atimti iš Lenkijos teisę balsuoti priimant Bendrijos sprendimus.
ES suteikė Varšuvai tris mėnesius būgštavimams išsklaidyti; antradienį lenkų diplomatijos vadovas pareiškė, kad spėjo laiku pateikti savo atsakymą Briuseliui, nors atsakymo turinio neatskleidė.
Sprendžiant iš J.Czaputowicziaus kalbos parlamente neatrodo, kad savo atsakyme Briuseliui Lenkija būtų pasisiūliusi padaryti kokių nors nuolaidų.
Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas antradienį pareiškė, kad ES vykdančioji institucija išnagrinės Varšuvos atsakymą prieš balandžio mėnesį numatytą kitą ministrų susitikimą, kuriame bus įvertinta, ar „žengta žingsnių į priekį ar ne“.
Nuo Varšuvos atsakymo turėtų priklausyti tolesnė įvykių eiga.
ES sutarties 7-ajame straipsnyje numatytas dar niekada nenaudotas Bendrijos procesas, vadinamasis „branduolinis variantas“, leidžiantis įšaldyti šalies teisę balsuoti per ES ministrų susitikimus. Tai gali būti padaryta tik po ilgos ir sudėtingos procedūros.
Vis dėlto tokia baigtis mažai tikėtina, nes Lenkijos sąjungininkė Vengrija žadėjo vetuoti šią priemonę.