„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
09 13 /14:15

Lenkija viešai pažadėjo amunicijos Ukrainai ir pamiršo: „Nedavė nė zloto“

Šiemet Čekija pradėjo iniciatyvą Ukrainai apginkluoti šaudmenimis. Prie jos prisijungė daugiau nei tuzinas šalių, kurios skyrė įvairias sumas. Pirmoji ir daugiausia lėšų skyrė Vokietija. Vieninteliai, kurie kol kas tik viešai pažadėjo pinigus ir nepervedė nė zloto, yra lenkai, skelbia lenkų leidinys „Gazeta Wyborza“.
Šaudmenys
Šaudmenys / „Defense Aerospace“

Pažymima, kad, jei neįvyks kas nors visiškai netikėto, Čekija, įgyvendindama savo amunicijos iniciatyvą, rugsėjį Ukrainai pristatys apie 100 tūkst. artilerijos sviedinių.

Taip Čekijos politikai Europos Sąjungai padės gerokai priartėti prie pažado įvykdymo – iki metų pabaigos pateikti Ukrainai bent pusę milijono vienetų įvairaus kalibro artilerijos šaudmenų. Čekijos iš trečiųjų šalių gautą paketą sudaro daugiausia 155 mm standarto šaudmenys, kuriais daugiausiai kliaujasi Ukrainos pajėgos, besigindamos nuo neišprovokuotos Rusijos invazijos.

Iniciatyva buvo sumanyta ir suplanuota tuo metu, kai buvo neaišku, ar Europos ir JAV gamintojai sugebės padidinti šaudmenų gamybą ir kiek jų bus pagaminta, o Ukraina dar neturėjo atsakymo iš Jungtinių Valstijų, ar bus pratęsta Vašingtono finansinė parama.

Nedavė nė zloto

Iki šių metų rugpjūčio mėn. prie Čekijos iniciatyvos prisijungė apie 18 šalių, vienos tą padarė viešai, o kitos ne.

Vieninteliai, kurie kol kas tik viešai pažadėjo skirti pinigų, bet jų neatsiuntė ir nesudarė sandorio, yra lenkai, šią vasarą interviu naujienų svetainei „Visegrad Insight“ patvirtino užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis.

„Gazeta Wyborza“ paaiškino, kad iš esmės ši idėja buvo grindžiama beveik dvejus metus trukusiu Čekijos ir Danijos bei Nyderlandų bendradarbiavimu teikiant pagalbą Ukrainai.

Imago / Scanpix nuotr./Radoslawas Sikorskis
Imago / Scanpix nuotr./Radoslawas Sikorskis

Čekijos įmonės turi Ukrainai reikalingų ginklų ir šaudmenų atsargų, gamybinių pajėgumų ir kontaktų. Danai ir olandai – politinę valią ir pinigus. Taigi Čekijos gynybos ministerijos agentūra AMOS, atsakinga už bendradarbiavimą su užsienio šalimis, sukūrė pasiūlymų sistemą, iš kurios užsienio partneriai rinkosi, ką nori finansuoti.

Arba jie skyrė pinigus tiesiogiai Čekijos valstybei, kuri nupirkdavo iš įmonių reikiamas prekes ir siųsdavo jas kaip dovaną Ukrainai, arba donorai tiesiogiai pirkdavo prekes, o Čekijos valstybė rūpinosi jų perdavimu Kyjivui.

Šaudmenų iniciatyva veikia tokiu pačiu principu, tačiau donorų yra kur kas daugiau. AMOS pateiktame pasiūlyme donorai mato amunicijos kiekį ir kainą. Jei donoras nusprendžia dėl konkretaus pasiūlymo, jam atskleidžiamas tiekėjas. Tuomet pasirašoma sutartis dėl šaudmenų pirkimo Čekijos valstybei arba pats donoras juos oficialiai perka iš tiekėjo Čekijos valstybei. Ir perduoda šaudmenis Ukrainai.

„Viskas daroma laikantis ne tik Čekijos, bet ir šalių donorių įstatymų. Sistema sukonfigūruota taip, kad bijodami korupcijos ukrainiečiai gauna ne pinigus, o šaudmenis“, – rašoma straipsnyje.

Bendrovė „Czechoslovak Group“, kuri pagal Čekijos iniciatyvą tiekia šaudmenis Ukrainai, buvo priversta atskleisti kai kurias tiekimo detales. Pirmą kartą atskleista viena iš tiekėjų šalių: čekai patvirtino, kad šaudmenis Ukrainai perka iš Turkijos.

Šveicarijos naujienų svetainė NZZ pažymėjo, kad Čekija buvo priversta apriboti savo užmojus tiekti šovinius Ukrainai. Užsienio reikalų ministras Janas Lipavskis pareiškė, kad pradinis tikslas nebus pasiektas daugiau nei trečdaliu, jei šalys partnerės neskirs daugiau lėšų. Pasak Prahos vyriausybės, dar ne visos šalys sumokėjo, ir tai yra viena iš tiekimo mažinimo priežasčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“