Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 08 23 /20:47

Lenkijos gynybos ministerija paskelbė planus statyti sieną Baltarusijos pasienyje

Lenkijos valdžia ketina Baltarusijos pasienyje statyti sieną, pirmadienį sakė lenkų gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.
Lenkijos pasienis
Lenkijos pasienis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vyriausybė pirmadienį taip pat pasiūlė humanitarinę pagalbą daugiau kaip dvi savaites prie sienos įstrigusiai migrantų grupei.

„Prie sienos su Baltarusija bus pastatytas naujas, solidesnis, 2,5 m aukščio barjeras“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė gynybos ministras.

Pasak jo, „padėti pasieniečiams bus nusiųsta daugiau karių“.

„Prioritetas yra piliečių saugumas“

Pasak M.Blaszczako, tvora bus panaši į Vengrijos prie sienos su Serbija pastatytą tvorą.

„Darbai prasidės kitą savaitę“, – sakė ministras ir pridūrė, kad tvora bus pastatyta 130 km ruože. Tai maždaug trečdalis viso sienos ilgio.

Vengrija tvorą prie Serbijos sienos pastatė 2015–2016 metais, Europai grumiantis su dideliu migracijos srauto iš Sirijos padidėjimu.

M.Blaszczakas taip pat sakė, kad lenkų karių kontingentas, dislokuotas padėti pasieniečiams, bus padidintas dvigubai – iki 2 tūkstančių.

„Priešinsimės naujo migrantų neteisėto gabenimo per Lenkijos teritoriją kelio atvėrimui“, – sakė ministras.

Praėjusią savaitę Gynybos ministerija pranešė, kad šalies specialiosios tarnybos ėmėsi stiprinti Lenkijos ir Baltarusijos sieną pjaunančia viela, siekdamos apsaugoti šalį nuo migrantų iš Irako, Sirijos ir Afganistano, mėginančių patekti į Europos Sąjungą per Baltarusiją, srauto.

„Vyriausybės prioritetas yra Lenkijos piliečių saugumas“, – tuomet skelbė Gynybos ministerija.

Premjeras Mateuszas Morawieckis savo ruožtu apkaltino Minską šantažu.

Baltarusijos prezidento Aliaksandro „Lukašenkos šantažas neprivers mūsų ką nors priimti“, trečiadienį žurnalistams sakė M.Morawieckis.

Lenkijos vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė, kad rugpjūtį 2,1 tūkst. migrantų neteisėtai pateko ar bandė patekti į Lenkiją iš Baltarusijos. Beveik 800 jų pateko į Lenkiją ir buvo apgyvendinti valstybiniuose centruose.

Įstrigę migrantai

Tuo metu Lenkijoje auga politinė įtampa dėl maždaug 30 migrantų, įstrigusių prie sienos su Baltarusija. Viena pabėgėlių teisių gynimo grupė sako, kad tarp šių migrantų yra afganistaniečių ir, taip pat, asmenų, kuriems reikia medicininės pagalbos. Lenkų vyriausybė tvirtina, kad jie yra Baltarusijos teritorijoje, bet vis tiek yra kritikuojama Lenkijoje, kad neleidžia šiems migrantams kreiptis dėl prieglobsčio.

Pirmadienį Užsienio reikalų ministerija pranešė pateikusi diplomatinę notą Baltarusijai ir pasisiūliusi skirti maisto, vaistų, palapinių, lovų, miegmaišių, antklodžių ir pižamų.

M.Blaszczakas pirmadienį taip pat sakė, kad siunčia pranešimą prokurorams dėl garsaus komunistų laikų disidento Wladyslawo Frasyniuko, kritikavusio prie sienos dislokuotus lenkų karius. W.Frasyniukas sakė, kad lenkų kariai prie sienos nesielgia humaniškai, ir apkaltino juos „šunų gaujos“ elgesiu.

Užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonskis sakė, kad padėtis prie sienos yra išbandymas, parodantis, kaip šalis reaguotų į rimtesnius hibridinio karo veiksmus.

„Reikšmingos lenkų politikų, žurnalistų ir nevyriausybinių organizacijų aktyvistų grupės pareiškimai ir elgesys rodo, kad scenarijus, kai kokią nors užsienio šalį, vykdančią tokią ataką prieš Lenkiją, parems sąjungininkai mūsų šalyje, yra labai realus“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė P.Jablonskis.

Pasak jo, pareigūnai turėtų pasinaudoti šia situacija ir „geriau pasirengti panašiems grasinamiems veiksmams ateityje“.

Varšuvoje maždaug du tuzinai protestuotojų prisirakino prie tvoros priešais sienų apsaugos tarnybos būstinę ir ant jos vartų pakabino spygliuotos vielos. Taip jie protestavo prieš lenkų pareigūnų elgesį pasienyje.

Smerkia hibridinę Baltarusijos ataką

Tūkstančiai migrantų, daugiausia iš Artimųjų Rytų, pastaraisiais mėnesiais kirto ES sieną iš Baltarusijos. Briuselis mano, kad šį srautą tyčia organizuoja režimas Minske, keršydamas už bloko sankcijas.

Anksčiau pirmadienį Baltijos šalių ir Lenkijos premjerai bendrame pareiškime pasmerkė hibridinę Baltarusijos ataką prieš valstybių sienas.

„Mes, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos ministrai pirmininkai, išreiškiame didelį susirūpinimą dėl padėties prie Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos sienų su Baltarusija. Mums aišku, kad dabartinę krizę suplanavo ir sistemingai organizavo Aliaksandro Lukašenkos režimas“, – bendrą pareiškimą pranešime cituoja Lietuvos vyriausybė.

„Imigrantų naudojimas kaimyninėms šalims destabilizuoti yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas, laikomas hibridiniu išpuoliu prieš Latviją, Lietuvą, Lenkiją ir kartu prieš visą Europos Sąjungą (ES)“, – sakoma premjerų pareiškime.

Be to, jų vertinimu, į netinkamą elgesį su migrantais Baltarusijoje dėmesį turėtų atkreipti Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, o vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras raginamas imtis aktyvių veiksmų sprendžiant šią situaciją.

Trys ES valstybės, turinčios sausumos sieną su Baltarusija – Latvija, Lietuva ir Lenkija – bando stabdyti ar apgręžti migrantus, mėginančius neteisėtai kirsti sieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos