Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lenkijos premjeras paprašė Konstitucinio Tribunolo nuspręsti dėl Stambulo konvencijos

Lenkijos vyriausybės vadovas Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pranešė paprašęs Lenkijos aukščiausios instancijos teismo nuspręsti, ar Europos sutartis dėl kovos su smurtu prieš moteris neprieštarauja šalies konstitucijai.
Mateuszas Morawieckis
Mateuszas Morawieckis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro pirmadienį pradėjo Lenkijos pasitraukimo iš Stambulo konvencijos procesą, tvirtindamas, kad kai kurios šio dokumento nuostatos „savo pobūdžiu ideologinės“.

2011 metais Europos Tarybos priimta Stambulo konvencija yra pirmas pasaulyje teisinis instrumentas, kuriuo siekiama pažaboti smurtą prieš moteris – nuo žaginimo santuokoje iki moterų lyties organų žalojimo.

Varšuvos sprendimas trauktis iš konvencijos sukėlė nepasitenkinimą tiek Lenkijoje, tiek užsienyje; Europos Sąjunga ir Europos Taryba dėl to išreiškė apgailestavimą ir susirūpinimą, o tūkstančiai žmonių visoje Lenkijoje išėjo į gatves.

Vyriausybės atstovas spaudai ir M.Morawieckio dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) atstovai iš pradžių sakė, kad „nėra jokio oficialaus, nedviprasmiško sprendimo“ dėl pasitraukimo iš Stambulo konvencijos.

M.Morawieckis ketvirtadienį pareiškė paprašęs „Konstitucinio Tribunolo nuspręsti, ar Stambulo konvencija atitinka konstituciją“. Premjeras padėkojo teisingumo ministrui ir kitiems politikams už tai, kad išsakė „abejonių dėl tam tikrų nuostatų“.

Konvenciją 2012 metais pasirašė ankstesnė Lenkijos centristų vyriausybė, o 2015-aisiais dokumentas buvo ratifikuotas.

Tačiau įtakingai Katalikų Bažnyčiai artima PiS vyriausybė, pasisakanti prieš lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių asmenų (LGBT) teises, išsakė abejonių dėl konvencijos nuostatų, tvirtindama, kad jos įpareigoja mokyklas įvesti lyčių studijų discipliną.

Z.Ziobro anksčiau yra pavadinęs konvenciją „išsigalvojimu, feministine išmone, kuria siekiama pateisinti gėjų ideologiją“.

Stambulo konvenciją inicijavo Europos Taryba – seniausia žemyno žmogaus teisių organizacija. Ji tvirtina, kad „vienintelis konvencijos tikslas“ – kovoti su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje.

Dokumente nėra aiškiai minimos homoseksualų santuokos, visgi tai nesustabdė neigiamos Lenkijos, Vengrijos ir Slovakijos reakcijos.

Europos Komisija sekmadienį pareiškė „apgailestaujanti, kad toks svarbus dalykas kai kuriose šalyse narėse iškraipomas klaidinančiais argumentais“.

Ji nurodė „tęsianti savo pastangas užbaigti ES prisijungimą“ prie konvencijos ją ratifikuojant.

PiS vyriausybė jau yra surėmusi ietis su Europos Komisija dėl kontroversiškų teismų sistemos, įskaitant Konstitucinį Tribunolą, reformų.

Kritikai tvirtina, kad PiS prastūmė į šį teismą partijai lojalius teisėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų