Lenkijos Seimo pirmininkas Radoslawas Sikorskis: kaip Rusija prarado Ukrainą

Lenkijos Seimo pirmininkas, buvęs užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis nuo pat kruvinų įvykių Ukrainoje pradžios palaikė šią šalį ir kritikavo Rusiją. Dabar jis sako, kad Maskva jau patyrė strateginį pralaimėjimą – šių dienų įvykiai tėra dar vienas ukrainiečių tautos stiprėjimo proceso etapas, kai gimsta nauja legenda, kaip gintasi nuo Rusijos. Apie tai R.Sikorskis kalbėjo interviu dienraščiui „Gazeta Wyborcza“.
Radoslawas Sikorskis
Radoslawas Sikorskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Interviu darytas dar iki derybų Minske dėl taikos Ukrainoje. Tad R.Sikorskis linkėjo visiems laikyti kumščius, kad sutarimas būtų pasiektas ir atitiktų lūkesčius. Prieš dvi savaites lankydamasis Vašingtone Lenkijos Seimo pirmininkas ragino JAV prisiimti atsakomybę, nes Europa reaguoja, bet vėluodama. O JAV turi daugiau galimybių ir linkusi sprendimus priimti greičiau.

Reikia ne vien ginklų

R.Sikorskis taip pat turi vilties, kad JAV tieks Ukrainai ginklus. „Vašingtone kalbėjausi su viceprezidentu Joe Bidenu ir kongresmenais, susidariau įspūdį, kad Kongrese, tiek tarp respublikonų, tiek tarp demokratų, auga remiančių ginklų tiekimo Ukrainai idėją. Bet prezidento administracija susiskaldžiusi – Barackui Obamai teks nuspręsti. Nesuveskime visko vien į ginklus, svarbiau yra remti Ukrainą kaip valstybę, nes, atrodo, kaip tik tai yra konflikto esmė“, – kalbėjo R.Sikorskis.

Lenkijos politikas yra tikras, kad Rusijai rūpėjo ne tik suskaldyti Ukrainą, bet ir žengti toliau – išardyti Europos vienybę ir jos sąjungą su JAV, todėl dabar būtina sukurti strategiją ir duoti atkirtį. Tačiau jis nesutinka, kad ginklų tiekimas taptų provokacija Vladimirui Putinui.

„Tai man primena diskusijas dėl ginklų tiekimo bosniams XX amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Esą jei padėsime aukoms, jiems bus dar blogiau. Kalbėta apie tai dvejus metus, žuvo 200 tūkst. žmonių ir tik tada JAV įsikišo“, – pavyzdį pateikė buvęs ministras.

Konfliktas galėjo išsekti

Nesuveskime visko vien į ginklus, svarbiau yra remti Ukrainą kaip valstybę, nes, atrodo, kaip tik tai yra konflikto esmė, – kalbėjo R.Sikorskis.

R.Sikorskis stebisi ir kalbomis, kad šio konflikto nepavyks išspręsti karinėmis priemonėmis: „Iki šiol jis ir yra sprendžiamas kariniu būdu, tik ne mes tai darome, o Rusija. Jeigu netiektų ginklų ir amunicijos, šis konfliktas jau būtų išsekęs. O dabar Ukraina praranda vis daugiau teritorijos. Tiesa ta, kad Ukraina negali laimėti karo su Rusija. Pernai vasarą bandė atkovoti savo teritorijas, bet prezidentas V.Putinas parodė, kad savo globotinių likimo valiai nepaliks. Dabar reikia įtikinti V.Putiną, kad Ukrainos padalijimas jam per brangiai kainuos.“

Politikas nesutinka, kad šiuo metu Rusija laimi skaldydama ne tik Ukrainą, bet ir visą Europą. Tai, kad ukrainiečiai, nepaisydami karo, išrinko proeuropietišką prezidentą ir parlamentą, rodo, kad jie nori integruotis į Europą, o ne į Rusiją.

„Man susidarė įspūdis, kad prezidentas V.Putinas šiuo metu prisideda prie ukrainiečių tautos stiprinimo: „Ši tauta šiandien kuria savo gynimosi legendą. Rusija pati prieš save nukreipė ukrainietiškąjį nacionalizmą. Net ir pasiekus taktinę pergalę nugalėti strategiškai Rusijai nepavyks.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų