Varšuva yra viena iš ištikimiausių Kyjivo sąjungininkių nuo 2022-ųjų, kai Maskva į kaimyninę šalį pasiuntė savo karius. Tačiau antroje 2023-iųjų pusėje, kai Lenkiją vis dar valdė dešinioji vyriausybė, tarp abiejų šalių kilo nesutarimų ekonominiais klausimais, įskaitant ukrainietiškų grūdų importą.
Lenkijos ūkininkai surengė daugiau kaip 160 protesto akcijų keliuose, kur naudodami traktorius ir žemės ūkio techniką blokavo arba pristabdė eismą.
„Mes nepritariame nekontroliuojamam žemės ūkio produktų importui iš Ukrainos“, – naujienų agentūrai AFP teigė Lenkijos ūkininkų sąjungos „Solidarumas“ atstovas Adrianas Wawrzyniakas (Adrianas Vavžyniakas).
Trečiadienį Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas nurodė, kad Varšuva sieks susitarimo su Kyjivu dėl produktų tranzito ir eksporto reguliavimo. Tačiau jis nepateikė išsamesnės informacijos apie galimo susitarimo apimtį.
Pasak premjero, susitarimu bus siekiama užtikrinti, „kad Lenkijos rinkai, Lenkijos žemės ūkio produkcijos gamintojams ir ūkininkams nekiltų grėsmė dėl nekontroliuojamo žemės ūkio produktų srauto iš Ukrainos“.
Jis nurodė, kad kovo mėnesį planuojama surengti abiejų šalių konsultacijas.
Valdant dešiniojo sparno vyriausybei, Lenkija uždraudė į šalį importuoti ukrainietiškus grūdus.
Lenkijos žemės ūkio ministerija praėjusią savaitę pareiškė, kad draudimas „bus taikomas tol, kol Europos Sąjungoje bus sukurti tikslūs mechanizmai, kurie užtikrins šalies rinkos apsaugą“.