Lenkijoje aštuonerius metus valdant konservatyviai partijai „Teisė ir teisingumas“ (PiS), buvo apribotos moterų reprodukcinės teisės – apribota galimybė pasidaryti abortą, atlikti apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF) ir gauti skubios kontracepcijos priemonių.
Jei D. Tusko vyriausybės siūlomi teisės aktai bus priimti, jie iš esmės pakeistų jos dešiniojo sparno pirmtakės politiką.
Tačiau jos laukia sunki kova parlamente, ir net jei būtų įveikta ši kliūtis, toli gražu neaišku, ar prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda), konservatorius, nepritariantis abortams, pasirašytų minimus teisės aktus.
Abortai Lenkijoje, kur dauguma gyventojų yra katalikai, šiuo metu yra legalūs tik tais atvejais, kai nėštumas yra išžaginimo ar incesto pasekmė arba kelia pavojų moters gyvybei ar sveikatai.
„Esame pasirengę artimiausiomis valandomis pateikti parlamentui įstatymo projektą dėl teisėtų ir saugių abortų iki 12 savaitės“, – sakė D. Tuskas žurnalistams.
Kalbėdamas apie prieigą prie skubios kontracepcijos, D. Tuskas sakė, kad „klausimas baigtas svarstyti, įstatymo projektas bus nusiųstas parlamentui“. Pasak jo, pasiūlymu siekiama užtikrinti laisvą skubios kontracepcijos prieigą nuo 15 metų amžiaus.
Parlamento balsavimo dėl šių teisės aktų data nenustatyta.
2023 metų spalį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose proeuropietiška koalicija perėmė valdžią iš PiS, pažadėjusi liberalizuoti abortų įstatymus šalyje, kurioje šis klausimas pastaraisiais metais sukėlė masinius protestus.