Europos Parlamento narys Leonidas Donskis, kuris prieš pat suėmimą su V.Kozlovu buvo susitikęs Strasbūre, nuolatos palaiko ryšį su Kazachstano nevyriausybinėmis organizacijomis bei žmogaus teisių gynėjais, taip pat buvo tarp pavasarį EP priimtos rezoliucijos dėl padėties Kazachstane bei nuolatinių kreipimųsi į N. Nazarbajevą iniciatorių, pirmadienio teismo sprendimą pavadino šokiruojančiu.
„Tai, kas įvyko, yra ne kas kita, o susidorojimas su politine Kazachstano opozicija. Taip ši šalis, formaliai deklaruojanti savo provakarietišką orientaciją, priartėja ne prie vadinamųjų pereinamųjų demokratijų, o prie tokių diktatūrų kaip Turkmėnistanas bei kitos Vidurio Azijos valstybės“, – sako Leonidas Donskis.
Tuo tarpu vakar vyriausioji ES įgaliotinė užsienio reikalų ir saugumo klausimams Catherine Ashton išplatino pranešimą, kuriame „reiškia susirūpinimą“ dėl tokios V. Kozlovo bylos baigties. Nuosprendį opozicijos lyderiui C. Ashton pavadino „neproporcingu“ ir, įvertinus jo politinę veiklą, „turinčiu politinių poteksčių“. ES užsienio politikos vadovė pareiškė, kad ES ir toliau seks įvykių raidą Kazachstane bei skatins šalies valdžios institucijas peržiūrėti teismo procesą, laikantis tarptautinių įsipareigojimų.
L.Donskio nuomone, tokia reakcija į situaciją Kazachstane yra nepakankama. „ES reagavimas tik „kosmetiniais“ pagrūmojimais bei švelniais pabarimais būtų didžiulis ES užsienio politikos bei Europos išorės veiksmų tarnybos fiasko“, – teigia Lietuvos europarlamentaras.
L. Donskis dar kartą pabrėžė, kad ES turi išlikti principinga ir ištikima demokratijos vertybėms bei nepaisant ekonominio bendradarbiavimo su Kazachstanu privalumų, netaikyti šiai valstybei jokių nuolaidų bei privilegijų, kol joje nebus pradėtos gerbti žmogaus teisės, paleisti į laisvę politiniai kaliniai, nebevyks politizuoti teismai.
Šiuo metu tarp ES ir Kazachstano vyksta derybos dėl Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo. L. Donskis ir jo kolegos Europos Parlamente siekia, kad derybų progresas visų pirma priklausytų nuo to, ar pavyks Kazachstanui išspręsti vis didėjančias žmogaus teisių, demokratinių principų apsaugos problemas.