Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Libijos lyderio Muamaro Kadhafi sūnus Saifas al Islamas: reformatorius, tapęs ieškomu bėgliu

Buvusio Libijos lyderio Muamaro Kadhafi sūnus Saifas al Islamas, apie kurio areštą buvo paskelbta šeštadienį po kelias savaites trukusio slapstymosi, anksčiau buvo laikomas tikėtinu savo tėvo įpėdiniu ir nauju modernios Libijos veidu.
Muamaro Kadhafi sūnus Saifas al Islamas
Muamaro Kadhafi sūnus Saifas al Islamas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau dėl per Šiaurės Afrikos arabų valstybes nusiritusios revoliucijų bangos Saifas al Islamas liko paskutiniu svarbiu atstovu režimo, kurį parklupdė ir eliminavo NATO palaikomas sukilimas.

1972 metais gimęs Saifas al Islamas, kurio vardas reiškia „Islamo kardas“, yra antrasis iš aštuonių M.Kadhafi vaikų ir vyriausias jo antrosios žmonos Safiyos (Safijos) sūnus.

Libijos lyderio sūnus, apgynęs daktaro disertaciją Londono ekonomikos mokykloje, neužėmė jokio oficialaus posto, tačiau įgijo M.Kadhafi režimo ištikimo pasiuntinio ir reformų architekto reputaciją bei siekė normalizuoti santykius su Vakarų šalimis.

Jis išgarsėjo 2000 metais, kai Kadhafi fondas, kuriam jis vadovavo, susiderėjo, kad būtų paleista grupė įkaitų iš Vakarų šalių, kuriuos Filipinuose buvo pagrobę musulmonai sukilėliai.

2007 metais jis tarpininkavo deryboms dėl slaugių iš Bulgarijos, kurios buvo nuteistos kalėti dėl AIDS protrūkio vienoje ligoninėje, paleidimo.

Saif al Islamas taip pat vedė derybas, siekiant susitarti dėl kompensacijų šeimoms, kurių artimieji žuvo per 1988 metais įvykdytą lėktuvo sprogdinimą virš Škotijos miestelio Lokerbio, taip pat 1989 metais įvykdyto oro bendrovės UTA 772-ojo reiso lėktuvo sprogdinimo Nigeryje. Dėl abiejų šių incidentų buvo kaltinama Libija.

Saifas al Islamas taip pat buvo M.Kadhafi režimo veidas Vakaruose. Viešumoje jis dažniausiai rodydavosi dėvėdamas kostiumą ir kaklaraištį, taip pat sklandžiai kalbėjo angliškai.

Tačiau reformatoriaus įvaizdis nublanko, kai vasarį rytiniame Bengazio mieste prasidėjo sukilimas prieš jo tėvo režimą. Saifas al Islamas dažnai kalbėdavo per televiziją arba spaudos konferencijose ir perspėdavo, kad opozicijos pajėgos bus sutriuškintos.

Kai rugpjūčio pabaigoje Laikinosios Nacionalinės Tarybos (LNT) pajėgos priartėjo prie Tripolio, Saifas al Islamas pasitraukė į pogrindį, o sostinėje vėl pasirodė rugpjūčio 23 dieną, praėjus dviem dienoms po to, kai buvo pranešta, jog jį sučiupo sukilėliai.

Tačiau vėliau apie jį vėl nieko nebebuvo girdima, kol vienas aukštas valdžią perėmusios LNT pareigūnas paskelbė, jog Saifas al Islamas buvo suimtas Libijos pietuose.

Šis 39 metų guvus vyras yra ieškomas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kuris anksčiau šį mėnesį pranešė, jog derasi dėl galimo M.Kadhafi sūnaus pasidavimo.

TBT teisėjai birželį išdavė arešto orderius Saifui al Islamui, jo tėvui taip pat buvusiam žvalgybos vadui Abdullah al Senussi už nusikaltimus žmoniškumui, kurie, kaip įtariama, buvo įvykdyti M.Kadhafi įsakius savo pajėgoms numalšinti sukilimą.

Visi trys asmenys kaltinami dėl jų vaidmens civilių gyventojų žudyme ir persekiojime, ypač Tripolyje, Bengazyje ir Misratoje, pareiškė TBT prokuroras Luisas Moreno-Ocampo, kai buvo paskelbti kaltinimai.

„Mes esame ištvermingi, – Saifas al Islamas sakė savo paskutinėje kalboje, kuri buvo transliuojama per televiziją rugpjūčio 21 dieną. – Esame savo krašte ir savo šalyje. Mes priešinsimės šešis mėnesius, metus, dvejus... ir mes nugalėsime.“

„Mes nepasiduosime, neatsisakysime kovos, – pridūrė jis. – Tai ne Saifo al Islamo arba Kadhafi, o Libijos žmonių sprendimas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos