Trečiadienį Niujorke prasidėjusioje JT Generalinėje asamblėjoje M.al-Kaddafis ragino reformuoti JT Saugumo Tarybą – atšaukti penkių nuolatinių narių veto teisę arba išplečiant šį darinį naujomis narėmis, kad Saugumo Taryba atstovautų pasaulį.
„Jos negalima vadinti Saugumo Taryba, ją reikia vadinti „teroro taryba“, – kalbėjo jis.
Iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos M.al-Kaddafis pareiškė, kad „tik Kinija verta nuolatinės narystės Saugumo Taryboje“, o kitos keturios nuolatinės narės nebuvo renkamos demokratiškai.
Jis piktinosi, kad Jungtinėms Tautoms nepavyko sutrukdyti daugeliui karų. „Nuo JT įsteigimo žemėje vyko 65 karai, iš kurių aštuonis pradėjo nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės“, – pabrėžė jis.
Nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės yra JAV, Rusija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija.
Iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos Muammaras al-Kaddafis pareiškė, kad „tik Kinija verta nuolatinės narystės Saugumo Taryboje“, o kitos keturios nuolatinės narės nebuvo renkamos demokratiškai.M.al-Gaddafis kalbėjo po JAV prezidento Baracko Obamos kalbos, oratoriui paprašius 15 minučių pertraukos.
Iš JAV delegacijos jo kalbos klausėsi tik du žemesnio ir vidutinio rango diplomatai, nes JAV valstybės sekretorė Hillary Rodham Clinton ir JAV ambasadorė Susan Rice išėjo anksčiau negu M.al-Kadhafis pakilo į tribūną.
Salė buvo pustuštė, kai kalbėjo Libijos prezidentas, atrodo be iš anksto parašyto teksto, tik sekdamas tezes savo užrašų knygelėje.
Libijos lyderis Pasveikino B.Obamą kaip valstybės, priglaudusios centrinę JT būstinę, šeimininką ir palankiai atsiliepė apie šio JAV prezidento pirmąją kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje.
Prieš M.al-Kadhafį kalbėjęs JAV prezidentas B.Obama trečiadienį savo pirmojoje kalboje iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos paragino pasaulio lyderius pasukti savo veiklą nauja kryptimi, kad „prasidėtų nauja įsipareigojimų era“.
„Mano giliu įsitikinimu, 2009 metais, labiau negu bet kada žmonijos istorijoje, valstybės ir žmonės dalijasi savo interesais“, – sakė jis, aidint šiltiems plojimams.
„Religiniai įsitikinimai, kurie yra mūsų širdyse, gali užmegzti naujus ryšius tarp žmonių, arba gali mus perskirti“, – tęsė B.Obama.
„Mes negalime sau leisti prabangos mėgautis savo skirtingumu ir atsisakyti darbo, kurį turime nuveikti kartu, – sakė B.Obama. – Nes atėjo laikas pasauliui eiti nauja kryptimi. Mes turime pradėti naują įsipareigojimų erą, pagrįstą savitarpio interesu ir savitarpio pagarba, ir mes turime savo darbą pradėti dabar.“
JT Generalinės Asamblėjos 64-ąją sesiją atidarydamas JT generalinis sekretorius Ban Ki-moon kreipėsi į daugiau kaip 120 pasaulio valstybių lyderius, kad šie „nuoširdžiai“ visi kartu imtųsi veiksmų, kuriais būtų sušvelninta klimato kaita, taip pat kovojama su skurdu bei siekiama branduolinio nusiginklavimo.
„Jeigu turi ateiti laikas imtis veiksmų atnaujinto daugiašališkumo dvasioje – momentas Jungtinėse Tautose sukurti nuoširdžių kolektyvinių veiksmų – tai toks laikas yra dabar“, – pareiškė Ban Ki-moonas.