ES užsienio politikos vadovas taip pat pabrėžė pirmadienio ryte neturėjęs visų detalių apie situaciją dėl Kaliningrado tranzito, tačiau po užsienio reikalų ministrų susitikimo gavęs daugiau informacijos.
J.Borrellis pabrėžė, kad tranzitas per Lietuvą nėra sustojęs ar uždraustas, o keleiviai ir nesankcinuotos prekės gali judėti per šalį. Komisaras pridūrė, kad Lietuva savavališkai neįgyvendino jokių sankcijų.
„Nėra jokios blokados. Sausumos tranzitas tarp Kaliningrado ir Rusijos nebuvo nei uždarytas, nei uždraustas“, – pirmadienio vakare kalbėjo jis.
„Kaltinimai, kad Lietuva įvedė sankcijas, yra neteisingi. Gryna propaganda. Lietuva nesiėmė jokių vienašališkų veiksmų ar apribojimų <...>. Lietuva nedaro nieko daugiau, tiesiog taiko Europos Komisijos pateiktas gaires – Lietuva klausė Komisijos dėl šių gairių ir komisija suteikė atsakymą“, – kalbėjo politikas.
Nuo birželio 17 d. pasibaigė ketvirtojo ES sankcijų paketo pereinamasis laikotarpis į Rusiją importuojamam plienui ir kai kuriems kitiems metalams. Šiuos produktus draudžiama vežti per bet kurios ES šalies teritoriją, tačiau Rusijos atstovai apeliuoja, kad sprendimas neturėtų liesti Kaliningrado.
Šis Rusijos eksklavas turi sienas su Lietuva ir Lenkija. Rusija ir ES yra pasirašiusios sutartį, kurioje numatomas tranzito iš Rusijos į Kaliningrado sritį užtikrinimas.
J.Borrellis pažadėjo dar kartą patikrinti, ar naujoji tvarka neprieštarauja kitoms sutartims ir taisyklėms.
„Mūsų nuotaikos pozityvios, bet atsargios. Mes dar kartą patikrinsime teisinius aspektus, kad patvirtintume, jog situacija visiškai atitinka visas taisykles. Bet Lietuva nėra kalta, ji neįvedinėja nacionalinių sankcijų. Jų veiksmai suderinti ankstenėmis konsultacijomis su Komisija, ji suteikė sankcijų vykdymo gaires", – kalbėjo politikas.