Ambasadorius Lietuvą palieka nuo rugpjūčio 1 d. Ta proga jis išplatino laišką, kuriame teigė, kad kai pernai balandį pradėti eiti šias pareigas, nesitikėjo, koks tai jam pačiam būsiąs svarbus laikas.
„Tikiuosi, kad duodamas tai, ką turiu geriausio, prisidėjau prie jau ir taip labai gerų, draugiškų santykių tarp Lenkijos ir Lietuvos stiprinimo. Jausdamas lenkų, gyvenančių Lietuvoje, reikalų svorį, skyriau jiems taip pat labai daug pastangų.
Kaip ir lygšioliniame savo gyvenime, taip ir čia, Vilniuje, turėjau laimės sutikti daug išmintingų, profesionalių, malonių ir pasiruošusių bendradarbiauti žmonių. Kiekvienam iš jūsų labai dėkoju už tai. Išvažiuodamas iš Vilniaus rugpjūčio 1 d. išsivežu su savimi jus ir jūsų reikalus savo širdyje.
Taip pat Lenkijoje stengsiuosi būtų ambasadoriumi, kuris prisidės ieškant geriausių problemų ir iššūkių, kylančių tarp Lenkijos ir Lietuvos siekiant gėrio žmonėms abiejose sienos tarp seseriškų kraštų pusėse, sprendimų“, – rašoma ambasadoriaus K.Radziwillo laiške.
K.Radziwillas yra garsiosios Radvilų giminės palikuonis, jo mama Ona Marija Čartoriskaitė-Radvilienė (Anna Maria z Czartoryskich Radziwiłł, 1932–2022), kilusi iš Lietuvos didžiųjų kunigaikščių, Gediminaičių dinastijos palikuonių – kunigaikščių Čartoriskių – giminės, ištekėjusi už kitos lietuvių kilmės kunigaikščių Radvilų giminės atstovo.
Jo brolis Maciejus Radziwillas yra žinomas Lenkijos verslininkas, nuolat besilankantis Lietuvoje.
Portalas onet.pl dar kovo vidury skelbė sąrašą Lenkijos ambasadorių, kuriuos po rinkimų pernai rudenį užsienio reikalų ministru vėl tapęs Radoslawas Sikorskis nori atšaukti. Jame buvo ir K.Radziwillo pavardė. Taip pat – ambasadoriai JAV, Didžiojoje Britanijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Armėnijoje, Sakartvele, Slovėnijoje, Lietuvoje, Airijoje, ambasadorius prie NATO.
Ginčai tarp R.Sikorskio ir prezidento Andrzejaus Dudos dėl ambasadorių tęsiasi dar ilgiau – nuo pirmųjų Donaldo Tusko Vyriausybės mėnesių. Iš pradžių mėginta susitarti tyliai, tačiau nepavykus šis klausimas vis dažniau aptarinėtas viešumoje ir žiniasklaidoje.
Užsienio reikalų ministras nuolat pabrėžė, kad tai Vyriausybė vykdo užsienio politiką, todėl esą ji ir turinti teisę skirti savo atstovus. Nusileisti nenorėjęs A.Duda reikalavo tartis mojuodamas Konstitucija, kurioje esą parašyta, kad tai valstybės vadovas skiria ir atšaukia ambasadorius.
Pagrindinis ginčas vykęs dėl ambasadoriaus Jungtinėse Amerikos Valstijose Mareko Magierowskio. Jis atšauktas nuo liepos vidurio, tačiau šiuo metu Lenkijoje garsiai kalbama apie tai, kad M.Magierowskis reikalauja apie milijono zlotų kompensacijos.
Portalas wp.pl paskelbė, kad Lenkijos ambasadorius JAV pareiškė norįs susitarti su Užsienio reikalų ministerija, tad paskaičiavo, kiek jam priklausytų išmokų už laikotarpį, kiek pagal pirminį sutarimą jis turėjo eiti ambasadoriaus pareigas – iki 2025 metų lapkričio 23 d. Tad kompensacija esą ir siektų beveik milijoną eurų.