11 16

„Lietuviai žino, kas pastatyta ant kortos“: Ukrainos žurnalistas įsitikinęs, kad vėl stotume į kovą

Ukrainos žurnalistas Maksymas Eristavis pasitinka mane vilkėdamas marškinėliais su iššaukiančiu užrašu „Imperija grius“. Ne mažiau iššaukiantis ir jo knygos, kurią jis buvo atvykęs pristatyti į Lietuvą festivalyje „Open books“, pavadinimas – „Rusijos kolonializmo ABC“ (lietuvių kalba išleido leidykla „Lapas“ vertė Vytas Dekšnys). Knygoje jis išskyrė šimto metų laikotarpį ir nurodė visas tautas ir valstybes, kentėjusias nuo Rusijos invazijų. M.Eristavio teigimu, Rusijos užkariavimo metodai nesikeičia per amžius dėl to, kad ji niekada už tai nesulaukė bausmės.
Maksym Eristavi
Maksym Eristavi / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Interviu temos

  • Ką reiškia būti ukrainiečiu?
  • Kelionė iki savo istorijos šaknų: kodėl niekas nekalba apie tai, kas skausminga
  • Rusijos kolonializmo anatomija
  • Rusijos dekolonizacija: ar misija įmanoma?
  • Rusija kaip mitas
  • „Rusijos kolonializmo ABC“ – gidas į rusų agresijos šimtmetį
  • Kuo lietuviai įkvepia ukrainiečius?
  • Kaip sunaikinti Rusijos kolonializmą?

– Savo interneto svetainėje įraše apie save teigiate, kad jums lengviau buvo prisipažinti, jog esate queer'as, nei kad esate ukrainietis. Ką turėjote omenyje tai sakydamas?

– Daugelis ukrainiečių, kilusių iš tokių vietų kaip mano gimtasis kaimas, mano protėvių kaimas, dėl daugelio priežasčių labiausiai ir žiauriausiai nukentėjo nuo Rusijos imperialistinio kolonializmo. Daug žmonių žuvo per genocidus, kiti neteko namų, didelė dalis jų buvo deportuota.

Nemažai yra dingusių ir mūsų šeimos narių. Jie tiesiog buvo pernakt išvežti. Tačiau anksčiau apie tai niekas nekalbėjo. Bet tos istorijos svarbios, kad suprastum, kas tu esi, kur tavo šaknys.

Man buvo lengviau priimti kitas savo tapatybes, tas, kurios nenukentėjo nuo agresyvios kolonizacijos. Šis savęs supratimo procesas buvo išties intensyvus. Tai, kad tapau žurnalistu daugeliu atžvilgių man padėjo išsiugdyti pirmuosius tyrimų žurnalisto įgūdžius, kad galėčiau surasti tuos faktus, kurių man taip trūko, kad suprasčiau, kas esu ir iš kur esu kilęs.

Kita vertus, manau, kad daugelis žmonių nesupranta, ką jiems ir kitiems reiškia būti ukrainiečiu. Kas yra ukrainietiška tapatybė? Man tai susiję su bendra kilme, bendruomeniniu solidarumu.

Tai apima daugybę tam tikrų vertybių ir pačią kovą, kaip Ukraina tapo Ukraina. Tas pasirinkimas sąmoningas, reikalaujantis įdirbio, nes daug kas, ką turėtume apie save žinoti, buvo smurtu iš mūsų atimta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis