Dvikalbės lentelės suniokotos rugpjūčio pabaigoje. 14-oje savivaldybės vietovių nežinomi asmenys dažais uždažė 28 lenteles su vietovių pavadinimais ir vieną paminklą, ant kurio buvo išpieštas nacionalistinės organizacijos „Falanga“ ženklas. Vandalai taip pat suniokojo ir dažais apipylė obeliską, kuriuo ketinta pagerbti lietuvių poetą Albiną Žukauską. Tai padarę asmenys iki šiol nėra išaiškinti.
Lentelių negrąžins
Apipaišytas lenteles rugsėjo vidury nuėmė savivaldybės darbuotojai. Jos buvo nuvalytos ir suderinus su Punsko taryba spalio pradžioje turėjo grįžti į savo vietą. Tačiau meras V.Liszkovskis kol kas procesą sustabdė. Esą jis nori sulaukti visų vietos visuomeninių organizacijų nuomonės, ar dvikalbės lentelės turėtų vėl kabėti.
Mero teigimu, tai yra pirmasis, bet ne paskutinis žingsnis pradėti didelę diskusiją šia tema. „Norime, kad pasisakytų ir lietuvių tautinės mažumos organizacijos. Netrukus vyks Lenkijos lietuvių suvažiavimas. Mus domina jų pozicija“, – aiškino V.Liszkovskis.
Meras tvirtino, kad nors tarybos nariai nusprendė, kad konsultacijų jiems nereikia, jis turi teisę jų pareikalauti. Jis nuogąstavo, kad pakabinus lenteles jos vėl bus suniokotos. V.Liszkovskis prisipažino prieš kelias savaites gavęs laišką, kuriame nežinomas asmuo rašo, kad būtent taip ir nutiks.
Kabėjo neilgai
Konsultacijos dėl dvikalbių lentelių Punsko savivaldybėje vyko 2010 metais. Tuomet tš 33 kaimų 30-ies atstovai pasisakė už dvikalbius užrašus. Teisę turėti dvikalbes lenteles šiai savivaldybei suteikia įstatymas, kuriame numatyta, kad savivaldybės, kurių teritorijoje ne mažiau nei 20 proc. gyventojų yra deklaravę savo priklausomybę tautinei mažumai, vietovių pavadinimai gali būti rašomi dviem kalbomis.
Lenkijos žiniasklaidos teigimu, lietuviai Lenkijoje yra viena mažiausių tautinių mažumų. 2002 metų gyventojų surašymo duomenimis, jų čia gyvena apie 5,8 tūkst. Tiesa, patys vietiniai lietuviai tvirtina, kad jų yra trigubai daugiau. Daugiausia lietuvių gyvena Seinų apskrityje – Punsko ir Seinų savivaldybėse.