Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 02 11 /14:58

Lietuvos ambasadorė Prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė: popiežiaus Benedikto XVI atsistatydinimas yra tūkstantmečio precedentas

Popiežiaus Benedikto XVI pirmadienį paskelbtas atsistatydinimas yra beveik tūkstantmečio precedentas, teigia Lietuvos ambasadorė Prie Šventojo sosto Irena Vaišvilaitė.
Naujoji Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė įteikė skiriamuosius raštus popiežiui Benediktui XVI.
Lietuvos ambasadorė Prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė įteikia skiriamuosius raštus popiežiui Benediktui XVI / URM nuotr.

„Tai yra milžiniškas precedentas. Tai faktiškai yra beveik tūkstantmečio precedentas, nes tik 13-ojo amžiaus pabaigoje buvo vienas akivaizdžiai žinomas atvejis. Absoliučios daugumos popiežių pareigas užbaigdavo mirtis. Yra atsistatydinęs vienas vienintelis popiežius, kurį žino Bažnyčios istorija – Celestinas. Ir tas atsistatydinimas buvo smarkiai pastūmėtas“, – BNS telefonu iš Vatikano sakė I.Vaišvilaitė.

Pasak jos, žinia apie popiežiaus atsistatydinimą beveik visiems buvo netikėta.

„Manau, kad iš esmės žinia buvo netikėta. Galbūt artimiausi popiežiaus bendradarbiai žinojo apie šitą jo apsisprendimą, bet, turint omeny, kad jis yra labai privatus asmuo, manau, kad tai buvo labai mažas ratas“ , – teigė diplomatė.

„Kalbų apie popiežiaus atsistatydinimą būta, bet jos buvo ir pernai, kai jau matėsi, kad jėgos silpsta. Kalbų apie popiežiaus atsistatydinimą buvo ir Jono Pauliaus II pontifikato pabaigoje. Galbūt kai kurie žmonės manė, kad tai yra reali galimybė, kad Benediktas XVI nuspręs trauktis, bet nebuvo jokių akivaizdžių ženklų, kad jis ruoštųsi pasitraukti“, – kalbėjo ambasadorė.

Papildyta 14.58 val.: Anot I.Vaišvilaitės, teiginius, kad pontifikas galėjo būti paragintas tą padaryti, ji vadina spekuliacijomis.

„Tai greičiau žurnalistų spekuliacijos. Sunku įsivaizduoti, kad popiežiui galėtų kas nors siūlyti atsistatydinti. Čia turime reikalą su monarchija. Manau, kad pats popiežiaus sprendimas ir pranešimas net didelei daliai Romos kurijos galėjo būti nuostabą keliantis ir netikėtas“, – sakė diplomatė.

Popiežius teologas, intelektualas, gilios dvasios žmogus, gerbiamas ne tik Katalikų Bažnyčioje, bet ir visame pasaulyje – taip atsistatydinantį pontifiką Benediktą XVI apibūdina Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto I.Vaišvilaitė.

„Jis valdė labai trumpą laiką, bet jo pontifikatas buvo esmingas. Viena vertus, jo paskelbtos enciklikos kelia Bažnyčiai tikėjimo, dvasios gyvenimo, drausmės klausimus. Antra vertus, jo asmenybė skyrėsi nuo pirmtako Jono Pauliaus II. Benediktas XVI nebuvo susirinkusių minių valdovas, tačiau buvo labai gerbiamas Katalikų Bažnyčioje ir pasaulyje, jis buvo dvasių ir protų vadovas bei valdovas. Jis buvo vienas intelektualiausių popiežių per kelis šimtus metų, be galo gili asmenybė“, – LRT televizijos laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo ambasadorė, kuri pridūrė, kad Bendiktas XVI buvo pirmasis tikrai XXI amžiaus popiežius.

Paklausta, kokios procedūros bus taikomos po to, kai popiežius pasitrauks iš pareigų, I. Vaišvilaitė pastebėjo, kad atsakymo į šį klausimą kol kas nėra.

„Čia naudojamas terminas „Sede vacante“ (liet. „Tuščias sostas“). Remiantis dokumentu apie naujojo popiežiaus rinkimą, kurį paskutinį kartą tvarkė ir keitė Jonas Paulius II, galima sakyti, kad nuo „Sede vacante“ paskelbimo procedūra bus tokia pati. Tačiau nepamirškime, kad Benediktas vis dar yra popiežius, daugiau nei per dvi savaites jis gali priimti kai kuriuos sprendimus dėl to pereinamojo laikotarpio“, – kalbėjo ji.

I.Vaišvilaitė aiškino, kad paskelbus „Sede vacante“, šaukiama konklava, kurioje rinkimų teisę turintys kardinolai iki 80 metų renka naują Katalikų Bažnyčios vadovą.

„Pernai rudenį Benediktas buvo sušaukęs mažą konsistoriją, kurios metu į kardinolus pakėlė labai nedidelį kiekį vyskupų, bet akivaizdžiai siekė išlaikyti maksimalų rinkėjų skaičių. Maksimalus skaičius, jei neklystu, yra 122 kardinolai. Jei kuris nors jų sulaukia 80 metų, tada jo vietą turi užimti kažkas kitas“, – sakė ji.

Ji nesiryžo spėlioti, koks Benedikto XVI vaidmuo bus pasibaigus pontifikatui.

„Celestinas V (paskutinis atsistatydinęs popiežius, kuris tą padarė 1294 metais – LRT.lt), išrinktas popiežiumi iš atsiskyrėlių, vėliau visiškai pasitraukė iš viešumos. Kaip elgsis Benediktas XVI, labai sunku pasakyti“, – teigė I.Vaišvilaitė.

Pirmadienį Benediktas XVI paskelbė, kad vasario 28 dieną pasitrauks iš pareigų, nes dėl silpstančios sveikatos mano esąs nepajėgus toliau vadovauti Katalikų  Bažnyčiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?