„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvos Magnickio sąraše – teisininko budeliai ir milijonų grobstytojai

Pirmadienį Migracijos departamentas paviešino 49-ių asmenų, įtrauktų į taip vadinamą Magnickio sąrašą, tapatybes. Šalia Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo sąraše pasirodė aukšto rango Rusijos pareigūnų pavardės. Žmogaus teisių pažeidimais bei pinigų plovimu kaltinamiems asmenims uždrausta atvykti į Lietuvą, dauguma jų neturi teisės patekti ir į JAV.
Sergejus Magnickis
Sergejus Magnickis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pirmasis sąraše, patvirtintame remiantis sausio 1-ąją įsigaliojusiu vadinamuoju Magnickio įstatymu – Čečėnijos vidaus reikalų viceministras Apti Alaudinovas.

Jis, kartu su į sąrašą įtrauktu Čečėnijos parlamento pirmininku Mahomedu Daudovu, siejamas su čečėnų aktyvisto Ruslano Kutajevo pagrobimu ir kankinimu.

„Sputnik“ nuotr./Mahomedas Daudovas
„Sputnik“ nuotr./Mahomedas Daudovas

Leča Bogatyriovas – dar vienas į sąrašą įtrauktas čečėnas. Manoma, kad jis nušovė aktyvistą Umarą Israilovą, išdrįsusį Vakarams papasakoti apie R.Kadyrovo režimo vykdomus žudymus, pagrobimus ir kankinimus.

Į Lietuvą atvykti uždrausta ir Rusijos generalinio prokuroro pavaduotojui Viktorui Grinui bei tyrėjui Andrejui Strižovui, glaudžiai susijusiems su 2009 metais Rusijos kalėjime mirusio teisininko Sergejaus Magnickio byla.

„Būtent Grinas buvo atsakingas už dviejų pomirtinių bylų iškėlimą prieš Magnickį. Jis padavė Magnickį į teismą gerokai po jo mirties – tai mus pribloškė. Nemanėme, kad tai yra įmanoma“, – „Reuters“ 2014 m. sakė aukšto rango JAV valstybės departamento pareigūnas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Williamas Browderis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Williamas Browderis

Po S.Magnickio mirties vykusiame teisme verdiktą, kad bankininko Williamo Browderio interesams atstovaujantis teisininkas neva organizavo ir įgyvendino didelio masto sukčiavimo schemą, priėmė teisėjas Igoris Alisovas. Jis taip pat įtrauktas į Lietuvos Magnickio sąrašą.

Tuo tarpu kiti su S.Magnickio byla dirbę teisėjai - Sergėjus Podoprigorovas, Jelena Stašina ir Aleksejus Krivoručkas – įtariami ignoravę įkalčius ir priėmę sprendimus remdamiesi nepatvirtinta ar suklastota medžiaga.

Sąraše – S.Magnickio budeliai

Vidaus reikalų ministerijos Tyrimų komiteto pavaduotojas generolas majoras Olegas Logunovas – dar vienas aukšto rango pareigūnas, atsidūręs ir Lietuvos, ir JAV Magnickio sąrašuose.

„Foreign Policy“ rašo, kad jis priėmė sprendimą S.Magnickio bylos tyrimui paskirti grupę Vidaus reikalų ministerijos tyrėjų, kurie atliko kratą teisininko kliento įmonėje ir galimai pavogė svarbius dokumentus.

Taip buvo sukurta S.Magnickiui nepalanki situacija: asmenys, atsakingi už baudžiamąjį teisininko persekiojimą, buvo suinteresuoti, kad kaltinimai, kuriuos jis bando paviešinti, niekada neišvystų dienos šviesos.

Taip pat manoma, kad O.Logunovas suvaidino svarbų vaidmenį prailginant S.Magnickio suėmimą ir neleidžiant jam suteikti medicininės pagalbos.

Į Lietuvą uždrausta atvykti ir Dmitrijui Komnovui – Butyrkų kalėjimo, kuriame buvo laikomas S.Magnickis, vadovui. Manoma, kad būtent D.Komnovas atsakingas už siaubingas teisininko įkalinimo sąlygas, jo tikrosios medicininės būklės slėpimą ir skundų pradanginimą.

„Sputnik“ nuotr./Butyrkų kalėjimas
„Sputnik“ nuotr./Butyrkų kalėjimas

Į Lietuvos Magnickio sąrašą taip pat įtraukta pulkininkė Natalija Vinogradova. Vidaus reikalų ministerijos darbuotoja atsakinga už prailgintą S.Magnickio laiką kalėjime ir tai, kad teisininkui laiku nebuvo suteikta medicininė pagalba.

„Foreign Policy“ rašo, kad N.Vinogradova neleido S.Magnickiui susisiekti su advokatais. Taip pat manoma, kad pareigūnė sistematiškai ignoravo ar net sunaikino ataskaitas, kuriose užfiksuotas netinkamas elgesys su įkalintu teisininku.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis Rusijoje tapo kovos su korupcija simboliu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis Rusijoje tapo kovos su korupcija simboliu

Tiek JAV, tiek Lietuvoje nelaukiamas Generalinės prokuratūros darbuotojas Andrejus Pečeginas. Jis kaltinamas S.Magnickio skundų dėl neteisėto sulaikymo ir įrodymų klastojimo ignoravimu.

Tuo tarpu Vidaus reikalų ministerijos darbuotojas Olegas Silčenko kaltinamas prieš S.Magnickį nukreiptų operacijų vykdymu. Manoma, kad O.Silčenko įsakė prailginti teisininko įkalinimo laiką ir likus dviem savaitėms iki jo mirties neleido suteikti medicininės pagalbos.

Milijonų grobstymas

Teisininkas S.Magnickis atskleidė finansines Rusijos pareigūnų bei piliečių machinacijas, kai apgaule pasisavinta 230 mln. dolerių (187 mln. eurų) mokesčių mokėtojų pinigų.

Į Lietuvos ir JAV Magnickio sąrašus buvo įtraukti šiose machinacijose dalyvavę pareigūnai.

Pavyzdžiui, Maskvos mokesčių inspekcijos vadovė Olga Stepanova kaltinama pasirašiusi 155 mln. dolerių (125 mln. eurų) vertės melagingas mokesčių deklaracijas ir taip sukčiaujantiems asmenims padėjusi išvengti mokesčių.

„Businessweek“ duomenimis, jos buvusiam sutuoktiniui Dmitrijui Kliujevui priklausančiose banko sąskaitose atsidūrė milijonai dolerių.

Jelena Chimina – dar viena Maskvos mokesčių inspekcijos pareigūnė, taip pat pasirašiusi S.Magnickio atskleistas melagingas mokesčių deklaracijas.

„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Magnickis
„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Magnickis

S.Magnickio šalininkai teigia, kad už jo mirtį atsakinga Rusijos valdžia, nes 358 dienas iki mirties kalėjime praleidusiam teisininkui nebuvo suteikta adekvati medicinos pagalba, įtariama, kad jis buvo kankinamas. Kremlius kaltinimus neigia.

Panašius „Magnickio įstatymus“ yra priėmusios ne tik JAV, bet ir Kanada bei Estija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs