Ispanijos riaušių policija guminėmis kulkomis apšaudė protestuotojus Barselonoje prie vienos balsavimo apylinkės, o Katalonijos vyriausybės atstovas Jordi Turullas sakė, kad iš viso sužeistųjų yra 337, kai kurių sužeidimai yra sunkūs.
Po kelių valandų sužeistųjų skaičius išaugo mažiausiai iki 465. Ispanijos valdžia situacijos Katalonijoje kol kas nekomentuoja.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, informacinio karo ekspertas Nerijus Maliukevičius socialiniame tinkle išsakė kritišką nuomonę Ispanijos valdžios veiksmų atžvilgiu. Jo manymu, bandymas imtis griežtos politikos sugadino Madrido politikų įvaizdį ne tik Katalonijoje, bet ir visoje šalyje.
„Madrido strategija aiški – visais įmanomais būdais sužlugdyti balsavimą ir padaryti jį niekiniu. Tačiau viešoje erdvėje Madridas gauna sausai nuo Barselonos tokiais vaizdais“, – rašė jis, dalindamasis kruvinų katalonų, kurie sulaukė Ispanijos riaušių policijos smurto nuotraukomis.
Panašią nuomonę socialiniame tinkle „Facebook“ išsakė ir Rytų Europos studijų centro (RESC) analitikas, politologas Vytautas Keršanskas.
„Tai, kas vyksta Katalonijoje, rodo, kad ši kartą pavykusio referendumo pasekmes Madridas laiko per daug pavojingomis ir galinčiomis virsti realiu atsiskyrimu. Tik vargu, ar guminės kulkos į taikius balsuoti einančius piliečius, yra geresnė alternatyva“, – Ispanijos valdžios veiksmais suabejojo V.Keršanskas.
Politologas Linas Kojala pabrėžė, kad Madridui bus itin sunku atremti kritiką ne tik šalies viduje, bet ir Europos Sąjungoje, bet atsakomybę turėtų jausti ir katalonų pusė.
„Nėra ką ir kalbėti – kruvini žmonės ir sužeistieji Katalonijoje nėra pateisinama. Madridui bus sunku atremti kritiką. Bet kažkiek atsakomybės yra ir kitoje pusėje – ne tiek piliečių, kiek politikų. Negalima tiesiog ignoruoti konstitucijos, kuri aiškiai neleidžia regioninių atsiskyrimo referendumų nebalsuojant visai šaliai.
Bendros taisyklės ir jų laikymasis TAIP PAT yra demokratija. Bet daroma tai, kas politiškai naudinga, pasitelkiant tam emociškai be galo paveiktą visuomenę. Nepamirškime, jog vietos valdžios rinkimuose už atsiskyrimą pasisakančios partijos gavo tik šiek tiek daugiau vietų nei priešininkų stovykla“, – rašė jis.
L.Linkevičius: Ispanijai būtinas dialogas su savo piliečiais
Ispanijoje, Katalonijoje, sekmadienį vykstant policijos ir protestuotojų susirėmimams dėl šio regiono nepriklausomybės referendumo, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad Ispanijai būtinas dialogas su savo piliečiais, skelbia BNS naujienų agentūra.
„Emocinis krūvis didelis, nepasitikėjimo žaizdos gilios, dialogas su savo žmonėmis Ispanijai yra būtinybė. Smurtas nepadės“, – savo „Twitter“ paskyroje rašo L.Linkevičius.
Ministras BNS teigė, jog situacija Ispanijoje stebima labai atidžiai. Jo teigimu, jėga išspręsti nesutarimus bus sudėtinga.
„Galima buvo įtarti, kad bus imtasi jėgos, bet mums labai sunku dabar spręsti, nes iki galo nežinome padėties. Bet ta įtampa augo jau seniai, ir patys Katalonijos šalininkai yra sakę, kad labai emociškai nusiteikę, labai emocinis krūvis aukštas, ir akivaizdu, kad tas kalbėjimasis nebuvo sėkmingas vieningos Ispanijos ir Katalonijos šalininkų. Matyt, dialogo konstruktyvaus nevyko, tai matome pasekmes, ir čia jėga sudėtinga bus išspręsti tą situaciją, vistiek reikės kalbėtis, norint išsaugoti santarvę ir galbūt išsaugant ir šalies vientisumą“, – BNS komentavo L. Linkevičius.
Ministro teigimu, Lietuva jau anksčiau pasisakė neketinanti kištis į Ispanijos vidaus reikalus.
„Ispanija yra demokratinė valstybė, Europos Sąjungos narė ir teisės viršenybės principas yra svarbus, bet vistiek mes dar kartą atkreipiame dėmesį į tai, kad neturėtų būti naudojama perteklinė jėga. Tas labai svarbu“, – pabrėžė UR ministras.