Tokią poziciją Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas išsakė komentuodamas Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos trečiadienio pareiškimą, kad 12 gyvybių nusinešęs sprogdinimas yra išaiškintas, o jo vykdytojai sulaikyti. Pareiškimas padarytas parėjus kiek daugiau nei parai nuo įvykio.
„Bent jau mums, demokratinėms valstybėms, būtų įprasta kuo atsargiau reikšti įtarimus, bent jau kai nėra pasiskelbusių apie atsakomybės prisiėmimą organizacijų. Bandymas viešai nesibaigus tyrimams skelbti kažkokias versijas iš oficialių pareigūnų pusės, su kuo tai gali būti susiję, labai retai prisideda prie skaidraus objektyvaus tyrimo užbaigimo“, – BNS sakė T.Janeliūnas.
A.Lukašenka trečiadienį pareiškė, kad būtina apklausti politikus, kurie viešai pasisakė apie sprogdinimą, kuris pavadintas teroro išpuoliu. Anot autoritarinio Baltarusijos vadovo, „šie vadinamosios penktosios kolonos veikėjai gali parodyti savo kortas ir atskleisti, kas yra sumanytojas“.
„Jei iš tikrųjų yra taip, kad tie sulaikytieji yra siejami su kažkokiais opozicijos atstovais arba opozicija iš principo, tai toks skubėjimas ir savotiškų tyrimo detalių atskleidimas apeliuojant į įtarimus, skirtus opozicijai, patvirtina tas versijas, kad kaltę už sprogdinimus bus bandoma suversti opozicijai“, – teigė T.Janeliūnas.
Politologo nuomone, A.Lukašenkos pareiškimais gali būti siekiama formuoti visuomenės nuomonę.
„Visus apklausti, nepaisant jokių užtarėjų užsienyje rypavimų ir stenėjimų“, – trečiadienį pareiškė A.Lukašenka.
„Tokie pareiškimai visada gali būti paremti neva visuomenės saugumo siekiais. Kad dėl visuomenės saugumo galima nepaisyti visų kitų principų – teisės viršenybės, nekaltumo prezumpcijos. Dažnai ypač nedemokratinių valstybių lyderiai prisidengia tokiais pretekstais pažeidinėdami savo pačių piliečių teises“, – kalbėjo T.Janeliūnas.
Pirmadienio vakarą Minsko metropoliteno stotyje „Oktiabrskaja“ įvyko sprogimas. Jo metu 12 žmonių žuvo, o daugiau kaip 190 buvo sužeista.