Skausmo bandė atsikratyti maldomis
Per pastarąjį dešimtmetį Afganistanui buvo skirta kone 60 mlrd. dolerių paramos, bet jis išlieka vienu skurdžiausių kraštų, kur naujagimių, kūdikių, nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas yra vienas didžiausių pasaulyje.
„Afganistane gimdymas prilygsta kovai už gyvybę“, – taip buvo pavadintas vienas naujienų agentūros „Reuters“ rašinys. Jis pasakojo apie 15-metę, kuri nėštumo pabaigoje aštuonias dienas kratėsi ant asilo nugaros, kad pasiektų ligoninę Herate. Nukamuota traukulių ir aukšto kraujo spaudimo, paauglė mirė medikams ant rankų. Ligoninės pribuvėja Somayeh, pati – vos 21-erių, teigė, kad nėščioji atvyko pernelyg vėlai, kone komos būsenos.
Eglės Digrytės nuotr./Eismas Afganistane |
Žurnalo „Time“ tinklalapyje buvo aprašyta 25-erių hazarės Fawzios iš pavojingos Gaznio provincijos visai netoli Kabulo istorija. Pradėjusi gimdyti penktą vaikelį ji suprato, kad kažkas ne taip – gausiai kraujavo, vidurius tarytum draskė aštrūs peiliai. Iš pradžių moteris maldomis bandė nuvyti didžiulį skausmą, bet galiausiai ryžosi kelionei į ligoninę. Anksčiau ligoninėje Fawzia niekada nesilankė ir neturėjo supratimo, kur ji stovi. Pirmus keturis vaikus moteris pagimdė namie.
Ligoninės, esančios už 2 valandų kelio, medikai pasiteisino negalėsiantys padėti ir liepė vykti į Kabulą, kur veikia ligoninė neturtingiesiems. Tuo metu moteris kraujavo taip stipriai, kad buvo neaišku, ar ji apskritai išgyvens. Fawziai plyšo gimda – išsivysčiusiose šalyse tai nutinka retai, bet Afganistane nusineša daug gyvybių. Medikai gimdyvei suspėjo sėkmingai atlikti operaciją.
Iki ligoninės – kelios valandos raitam
Daugelis moterų gyvenimo rodiklių Afganistane – itin prasti. Kas trečia patiria fizinį ar seksualinį smurtą. Maždaug 85 proc. afganistaniečių yra neraštingos, du trečdaliai mergaičių nelanko mokyklos dėl menko saugumo, grėsmės gyvybei ar konservatyvių tėvų.
Alfredo Pliadžio nuotr./Afganistanas, Goro provincija: žmonės ir gamta |
Panašios priežastys lemia ir didelį gimdyvių bei kūdikių mirtingumą. Vos daugiau nei pusei afganistaniečių sveikatos apsauga lengvai prieinama. Trūksta ligoninių arba jos per toli. Milijonams kalnuotose vietovėse iki medikų tenka keliauti ne vieną valandą ar net dieną, dažnai – pėsčiomis ar raitam, mat neturi kitokio transporto, o ir šiaip trūksta gerų kelių. O kai kuriems profesionali medikų pagalba apskritai neprieinama.
Tačiau, net jei ligoninė yra pasiekiama, moterys mieliau gimdo namie, be jokių pribuvėjų. Visuomenė turi mažai informacijos apie nėščiųjų ir jaunų mamų priežiūrą. Islamiškoje kultūroje medikai daug kam kelia įtarimą, todėl sutuoktiniai kartais atsisako gabenti žmonas į ligoninę, be to, moterims netinka kreiptis į gydytojus vyrus. Šie ir pribuvėjos savo ruožtu atsisako vykti į atokias ir pavojingas vietoves, kur gresia būti sužalotiems, pagrobtiems ar nužudytiems.
Prieš porą metų Afganistaną pribloškė žinia, kad ši šalis yra blogiausia vieta būti moterimi ir ypač mama. „Čia – didžiausias gimdyvių mirtingumas ir trumpiausia tikėtina moterų gyvenimo trukmė pasaulyje“, – kasmetėje ataskaitoje skelbė organizacija „Gelbėkit vaikus“.
Jos duomenys rodė – kasdien gimdydamos miršta apie 50 moterų. Vos 14 proc. gimdymų vyksta prižiūrint kvalifikuotiems asmenims, kai Norvegijoje visi gimdymai vyksta dalyvaujant sveikatos specialistams. Būtent ši šalis tąsyk buvo pripažinta kaip geriausia mamoms iš 164 valstybių. Toliau išsirikiavo Australija, Islandija, Švedija, Danija, Naujoji Zelandija, Suomija, Belgija, Nyderlandai ir Prancūzija.
Aštuonios iš 10 norvegių naudoja modernią kontracepciją, čia, nesulaukęs penkerių, miršta tik vienas vaikas iš 175. Afganistane kontracepcija bent prieš trejetą metų buvo prieinama tik vienai iš šešių moterų, mirdavo apie 20 proc. mažylių, kas devintas – nesulaukęs nė pirmojo gimtadienio, apie 40 proc. – per pirmas gyvenimo savaites.
„Kiekvienai moteriai gresia prarasti vaiką“, – buvo nurodyta ataskaitoje. Šeimos Afganistane yra gausios, taigi didelė tikimybė, kad bent viena atžala mirs kūdikystėje ar vaikystėje.
Vyr. ltn. Jurgio Norvaišos nuotr./Piešimo pamoka mergaičių mokykloje |
Šioje ir dar 9 vadinamojo Motinos indekso apačioje atsidūrusiose šalyse, daugiausia – Juodojoje Afrikoje, kas šeštas vaikas miršta, nesulaukęs penkerių, trečdalis mažylių kenčia dėl nepakankamo maitinimo. Dėl priežasčių, susijusių su nėštumu, miršta vidutiniškai viena iš 23 moterų.
Kone pusė gyventojų vaikus čia augina stokodami švaraus vandens, kuris yra ne tik vienas iš esminių sveikatos šaltinių, bet lyčių lygybės rodiklių – kaimiškose vietovėse moterims ir mergaitėms tenka sugaišti daug laiko vandeniui parsinešti, pažymėjo AFP. Švietimas, sveikatos paslaugų prieinamumas, geresnė mityba, švaresnis vanduo ir panašiai per metus visame pasaulyje esą išgelbėtų 250 tūkst. moterų ir 5,5 mln. vaikų.
Ligos, nuo kurių galima apsisaugoti, visų pirma – plaučių uždegimas ir intensyvus viduriavimas, kasdien į kapus nuvaro 550 vaikų. Vien Afganistane vidutiniškai 133 vaikai per dieną miršta nuo viduriavimo ir su juo susijusių negalavimų. 30 mln. gyventojų turinčioje šalyje kiekvieną dieną miršta vidutiniškai 275 vaikai.
Situacija gerėja
Liūdną statistiką patvirtino Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys ir vieno iš naujienų agentūros „Thomson Reuters“ padalinių „TrustLaw“ atlikta apklausa. Įvertinus seksualinio smurto ir smurto namuose lygį, ekonominę diskriminaciją, kultūrinius ir religinius faktorius, grėsmes sveikatai, vėlyvų nėštumo nutraukimų, apipjaustymų ir rūgšties atakų skaičių, Afganistanas aplenkė Kongą, kuris yra liūdnai pagarsėjęs dėl išprievartavimų, Pakistaną, Indiją ir Somalį, pranešė msnbc.msn.com.
Tokios situacijos Afganistane priežastys – karas, prasta sveikatos apsauga, didžiulis skurdas, kultūrinės praktikos. Moterys, kurios ima garsiai kalbėti apie problemas ir kovoti su stereotipais, kas joms priimtina ar ne, pavyzdžiui, dirbti policijoje, arba imasi aktyvesnio vaidmens viešumoje, dažnai sulaukia grasinimų ar būna nužudomos.
Tačiau pernai afganistaniečiai džiaugėsi – blogiausia valstybe mamoms „Gelbėkit vaikus“ pripažino Nigerį. Afganistaną aukščiau kilstelėjo kokybiškesnė sveikatos apsauga, didesnis jos prieinamumas, daugiau kvalifikuotų medikų ir mokyklą lankančių mergaičių.
Eglės Digrytės nuotr./Eismas Afganistane |
Šalies Sveikatos ministerija paskelbė, kad vaikų iki 5 metų mirtingumas sumažėjo perpus, o gimdyvių mirtingumas – kone penkiskart. Nepaisant pagerėjusios situacijos, kone pusės moterų nuo 15 iki 49 metų amžiaus mirtis lemia su nėštumu ir gimdymu susijusios komplikacijos.
Anot ministerijos, kūdikių mirtingumas sumažėjo dukart – prieš trejus metus mirdavo 97 iš tūkstančio gyvų naujagimių, o nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas per dešimtmetį sumažėjo nuo 1,6 tūkst. iki 1,4 tūkst. atvejų 100 tūkst. gimdymų. Atokioje Badakšano provincijoje Pamyro kalnuose, kur iki ligoninės kai kuriems žmonėms tekdavo keliauti iki savaitės, prieš dešimtmetį mirdavo keturiskart daugiau nėščiųjų ir gimdyvių.
Pailgėjo ir gyvenimo trukmė: vyrų – iki 62 metų, o moterų – iki 64 metų. Tačiau kiek ankstesni tarptautinių organizacijų skelbti duomenys rodė atitinkamai 49 ir 51 metus.
Nėščiųjų priežiūrą ir kvalifikuotą pagalbą gimdyvėms ministerija paskelbė vienu iš prioritetų. Prieš dešimtmetį visoje šalyje buvo vos 400-500 pribuvėjų, dabar – gerokai per 3 tūkst., jos esą dalyvauja kas ketvirtame gimdyme. Specialius dvejų metų kursus kasmet baigia 750-800 pribuvėjų, skelbė IRIN. Šalyje daugėja medicinos įstaigų, tvarkomi keliai, plečiamas mobiliojo ryšio tinklas.
Tiesa, ekspertai nėra linkę tikėti šiais afganistaniečių pateiktais duomenimis – progresas esą atrodo per didelis, kad būtų tikras.
Kas valandą – gimdyvės mirtis
Eglės Digrytės/Mama su kūdikiu |
Ne ką geresnė situacija ir Tanzanijoje. Čia kas penkta 15-19 m. amžiaus mergina yra ištekėjusi, dažnai – prieš savo pačios valią, turi vaikų. Dėl informacijos trūkumo ir kontracepcijos neprieinamumo kasmet tūkstančiai paauglių mergaičių neplanuotai pastoja. Nėštumo, gimdymo ir nesaugaus aborto komplikacijos yra pagrindinė 15-19 m. amžiaus merginų mirties priežastis. Nėščios paauglės išmetamos iš mokyklos.
Kontracepciją naudoja tik 27 proc. ištekėjusių moterų. Viena moteris susilaukia vidutiniškai 5,4 vaiko (dėl švietimo, ekonominių ir kitų dalykų šis rodiklis krenta). Kai kuriose etninėse grupėse daugiau atžalų yra turto požymis, darbo rankos praverčia ūkyje. Dar ketvirtadalis moterų norėtų naudoti kontracepciją, bet neturi galimybių. Tanzanija įsipareigojusi iki 2015 m. pasiekti, kad modernią kontracepciją naudotų 60 proc. moterų – tai leistų išvengti 3,3 mln. abortų ir išgelbėtų 67 tūkst. gimdyvių bei 500 tūkst. kūdikių gyvybes.
Tik pusė moterų gimdo sveikatos įstaigose. Gimdyvių mirtingumas – 454 atvejai 100 tūkst. gimdymų (Europoje šis rodiklis siekia 15). Kas valandą dėl komplikacijų, susijusių su gimdymu ar nėštumu, arba abortų, kurie formaliai draudžiami, miršta po vieną moterį. Iš tūkstančio gyvų naujagimių miršta 32.