Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Londonas pateikė Šiaurės Airijos partijoms ultimatumą iki spalio 30 dienos susitarti dėl valdžios

Jungtinė Karalystė trečiadienį nustatė naują galutinį terminą į aklavietę patekusioms Šiaurės Airijos politinėms partijoms pasiekti susitarimą dėl valdžios pasidalijimo.
Jamesas Brokenshire'as
Jamesas Brokenshire'as / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Londonas įspėjo, kad jei tai nebus padaryta iki spalio 30 dienos, provincijoje gali būti įvestas tiesioginis valdymas iš sostinės.

Jungtinės Karalystės vyriausybės Šiaurės Airijos reikalų valstybės sekretorius Jamesas Brokenshire'as sakė, kad jei iki mėnesio galo nebus matyti ženklų, kad Šiaurės Airijos partijos susitars, Londonui teks tvirtinti provincijos biudžetą.

Sekretorius pridūrė, kad „šiuo metu susitarimo perspektyvos neatrodo gerai“.

„Judame link didesnės Vestminsterio intervencijos“, – sakė J. Brokenshire'as parlamento komiteto posėdyje Londone.

„Norėčiau, kad partijos sutiktų su kompromisu“, – sakė jis.

„Geriausias galimas rezultatas – kad išrinkti vietos politikai priimtų sprendimus ir būtų atskaitingi vietoje išrinktai asamblėjai, kuri yra kertinis Belfasto susitarimo akmuo“, – sakė sekretorius, turėdamas galvoje vadinamąjį Didžiojo penktadienio taikos susitarimą, nutraukusį tris dešimtmečius provinciją krėtusius neramumus.

Politinė krizė provincijoje kilo sausį, kai žlugo pusiau autonominė provincijos vyriausybė, iš jos pasitraukus airių nacionalistų partijai „Sinn Fein“.

Politinė krizė provincijoje kilo sausį, kai žlugo pusiau autonominė provincijos vyriausybė, iš jos pasitraukus airių nacionalistų partijai „Sinn Fein“.

„Sinn Fein“ pasitraukė iš vyriausybės protestuodama prieš nevykusį atsinaujinančių energijos šaltinių subsidijavimo planą. Jį eidama ekonomikos ministrės pareigas parengė probritiškos Demokratinės junionistų partijos (DUP) lyderė, pirmoji ministrė Arlene Foster.

Derybos tarp partijų buvo bevaisės, o įtampą dar padidino kivirčai dėl airių kalbos įstatymo.

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas, tarpininkavęs sudarant 1998 metų taikos susitarimą, apsilankė Šiaurės Airijoje, kur privačiai susitiko su provincijos vadovais, taip pat nuvyko į Airiją.

Trečiadienį eksprezidentas Londone susitiko su Didžiosios Britanijos vyriausybės vadove Theresa May, su kuria, be kitų dalykų, aptarė ir politinę aklavietę Šiaurės Airijoje.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster

Airijos premjeras Leo Varadkaras pripažino, kad po neseniai padarytos pažangos pastangos rasti išeitį iš aklavietės vėl įstrigo. Šią savaitę jis taip pat išsakė susirūpinimą dėl galimo užsitęsusios aklavietės poveikio.

„Jų viešųjų paslaugų įstaigoms baigiasi pinigai, nes senka biudžeto asignavimai, – sakė L. Varadkaras. – Na, o DUP ir „Sinn Fein“ tuo metu ginčijasi dėl Airių kalbos įstatymo vingrybių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos