Tūkstančiai žmonių Londono centrą pavertė raudonos, baltos ir mėlynos spalvų Jungtinės Karalystės vėliavų jūra.
Karalius ir karalienė mojo žmonėms iš žirgų traukiamos Auksinės valstybės karietos. Priekyje ant žirgų jojo kariai, o iš viso per Londono centrą žygiavo 4 tūkst. ginkluotųjų pajėgų narių.
Tai didžiausia karinė procesija mieste nuo velionės karalienės Elžbietos II karūnacijos 1953 metais.
Procesija pakeliui į rūmus nusidriekė per Trafalgaro aikštę, po Admiraliteto arka, pro Šv. Jokūbo parką.
Sostinėje ir šalyje, nepaisant prasto oro, tvyro šventiška nuotaika. Male priešais Bakingamo rūmus uoliausi karališkosios šeimos gerbėjai pradėjo švęsti dar gerokai prieš karūnacijos apeigas, vykusias Vestminsterio abatijoje. Kai kas ten stovyklavo kelias dienas, kad galėtų iš geriausių vietų stebėti istorinį įvykį.
Gera atmosfera
12 val. 2 min. (14 val. 2 min. Lietuvos laiku) Kenterberio arkivyskupui Justinui Welby Vestminsterio abatijoje uždėjus ant 74 metų Karolio III galvos auksinę Šv. Eduardo karūną – senovinį šventą monarcho valdžios simbolį – 2,3 tūkst. abatijoje susirinkusių žmonių ir didžiulės minios visoje sostinėje šaukė „Dieve, sergėk karalių“.
Į Vestminsterio abatiją vedančioje Vaitholo gatvėje, kur minios sveikino ir mojo pro šalį važiuojant karaliui ir karalienei, 40 metų Emma Cuthbert džiaugėsi pamačiusi procesiją ir sakė, kad atvyko iš toli, todėl liks visai dienai.
Male tarp anksti susirinkusių gerbėjų buvo 55 metų Caryl Hall iš Pietų Afrikos ir jos paaugliai vaikai.
„Labai džiaugiuosi. Gera atmosfera – draugiška, džiaugsminga, patriotiška, – sakė C.Hall su plastikine karūna ant galvos. – Sunku buvo pažadinti paauglius, bet tai istorijos dalis.“
Dave'as Giddingsas atvyko iš Škotijos su žmona ir sūnumi. „Tai ateities dalis, tai svarbu“, – sakė šis 41 metų vyras, užsidėjęs aukso spalvos karūną ir JK vėliavos spalvų akinius.
Tačiau džiūgavo ne visi. Dar prieš tai, kai Karolis III ir Camilla išvyko iš Bakingamo rūmų į Vestminsterio abatiją, policija naudodamasi naujais įgaliojimais, kurie buvo skubiai suteikti siekiant užkirsti kelią tiesioginių veiksmų grupėms, suėmė dešimtis protestuotojų.
Prieš monarchiją nusistatęs judėjimas „Republic“ („Respublika“) pranešė, kad buvo sulaikyti šeši jo organizatoriai, o klimato aktyvistai „Just Stop Oil“ informavo, kad buvo sulaikyta 19 šios grupės narių.
Vis dėlto dešimtys „Republic“ aktyvistų palei procesijos maršrutą laikė transparantus su užrašais „Ne mano karalius“.
Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ išreiškė susirūpinimą dėl protestuotojų sulaikymo.
Istorija
Nuotaikos nesugadino nė penktadienį prapliupęs lietus ir niūrios prognozės šeštadieniui.
Daug žmonių atvyko iš užsienio; tarp jų buvo 55 metų buvusi slaugytoja Christine Wilen iš Kanados.
„Atvykau į karūnaciją, – sakė ji. – Labai džiaugiuosi būdama čia, būdama šios istorijos dalimi. Visuomet buvau monarchistė.“
Neseniai atliktos apklausos rodo, kad parama karališkajai šeimai mažėja, ypač tarp jaunimo, bet šeštadienį Londono gatvėse netrūko įvairiausio amžiaus monarchistų.
21 metų londonietis Caba Mendesas, rengdamasis pasidaryti asmenukę su karališkąja procesija fone, sakė: „Tai puiki diena šaliai, negaliu sulaukti.“