Lyg tyčia: kaltinimai Rusijos žvalgybininkams JAV paskelbti prieš D.Trumpo ir V.Putino susitikimą

Dvylika Rusijos žvalgybos pareigūnų penktadienį buvo Jungtinių Valstijų apkaltinti organizavę įsilaužimus į demokratų kandidatės Hillary Clinton kampanijos elektroninio pašto serverius per 2016 metų prezidento rinkimų kampaniją.
Paskelbti kaltinimai Rusijos žvalgybininkams
Paskelbti kaltinimai Rusijos žvalgybininkams / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šie sukrečiantys kaltinimai buvo paskelbti likus vos trims dienoms iki JAV prezidento Donaldo Trumpo pirmojo dvišalio susitikimo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

Kaltinimus parengė specialusis prokuroras Robertas Muelleris – buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius, šiuo metu tiriantis numanomą Rusijos kišimąsi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.

Be kita ko, jis aiškinasi, ar kas nors iš D.Trumpo kampanijos vadovų buvo susimokę su Maskva, kad pakreiptų rinkimus respublikonų kandidato naudai.

Demokratų lyderiai nedelsdami paragino D.Trumpą atšaukti pirmadienį Helsinkyje turintį įvykti susitikimą su V.Putinu, bet Baltieji rūmai paskelbė, kad lyderiai susitiks.

„Jis įvyks“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Huckabee Sanders
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sarah Huckabee Sanders

29 puslapių kaltinamajame akte sakoma, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU vykdė „didelio masto kibernetines operacijas“, siekdama pavogti H.Clinton kampanijos ir Demokratų partijos dokumentus bei elektroninius laiškus.

„Nėra kaltinimų, kad šis sąmokslas pakeitė balsų skaičiavimą arba kaip nors paveikė rinkimų rezultatus“, – per spaudos konferenciją Vašingtone sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Rodas Rosensteinas, supažindinęs visuomenę su kaltinimais.

„Šiame kaltinamajame akte nėra kaltinimų, kad kuris nors Amerikos pilietis įvykdė nusikaltimą“, – pridūrė R.Rosensteinas, bet pabrėžė, kad „šiam sąmokslui rutuliojantis sąmokslininkai internetu susirašinėjo su keliais amerikiečiais“.

Vis dėlto jis pažymėjo, kad „šiame kaltinamajame akte nėra jokių pareiškimų, kad tie amerikiečiai žinojo, jog susirašinėja su Rusijos žvalgybos karininkais“.

R.Rosensteinas sakė informavęs D.Trumpą apie šiuos kaltinimus dar prieš juos penktadienį paskelbiant. Jis pridūrė, kad paskelbimo laiką nulėmė „faktai, įrodymai ir įstatymai“, o ne kokios nors kitos priežastys.

X02988/Rodas Rosensteinas
X02988/Rodas Rosensteinas

Žinia apie kaltinimus buvo paskelbta per D.Trumpo susitikimą Britanijoje su karaliene Elizabeth II, likus vos trims paroms iki jo susitikimo su V.Putinu.

Raginimai atšaukti susitikimą

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras paragino D.Trumpą atšaukti derybas su Kremliaus vadovu.

„Šie kaltinimai yra tolesnis įrodymas to, ką, atrodo, supranta visi, išskyrus prezidentą: kad prezidentas Putinas yra priešininkas, kišęsis į mūsų rinkimus, kad padėtų laimėti prezidentui Trumpui“, – sakoma Ch.Schumero pareiškime.

„Prezidentas Trumpas turėtų atšaukti susitikimą su Vladimiru Putinu, kol Rusija imsis aiškių ir skaidrių žingsnių, kad įrodytų, jog jie ateityje į rinkimus nebesikiš“, – pridūrė senatorius.

Respublikonų senatorius Johnas McCainas sakė, kad susitikimas Helsinkyje turėtų būti atšauktas, jeigu D.Trumpas nėra pasiruošęs įspėti V.Putino, kad „teks brangiai sumokėti už jo besitęsiančią agresiją prieš Jungtines Valstijas ir pasaulio demokratijas“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas

„Jeigu prezidentas Trumpas nepasiruošęs laikyti Putino atsakingu, viršūnių susitikimas Helsinkyje neturėtų judėti į priekį“, – rašo J.McCainas.

Kalbėdamas Britanijoje prieš paskelbiant šiuos kaltinimus D.Trumpas sakė iškelsiantis V.Putinui klausimų apie numanomą kišimąsi į rinkimus.

„Neabejotinai griežtai užduosiu šį klausimą, ir, tikėkimės, galėsime palaikyti gerus santykius su Rusija“, – Amerikos lyderis sakė per bendrą spaudos konferenciją su Britanijos premjere Theresa May.

Vis dėlto jis tuo pačiu pasmerkė R.Muellerio vykdomą tyrimą kaip „suklastotą raganų medžioklę“. Prezidentas pridūrė, kad „mes su Rusija elgėmės griežčiau negu kas nors kiti“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris

D.Trumpas priminė, kad po kovą įvykusio incidento, kai pietų Anglijoje nervus paralyžiuojančia medžiaga buvo apnuodytas buvęs dvigubas rusų agentas, Jungtinės Valstijos išsiuntė 60 Rusijos žvalgybos pareigūnų, dirbusių šalies ambasadoje.

Rusija neigė esanti kaip nors susijusi su ataka prieš buvusį GRU pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją, taip pat atmeta kaltinimus, esą Maskva kišosi į JAV prezidento rinkimus, kad padėtų laimėti D.Trumpui.

D.Trumpo kampanija nekaltinama

Baltieji rūmai savo pranešime pabrėžė R.Rosensteino žodžius, kad jokie amerikiečiai nebuvo apkaltinti.

„Tarp šiandienos kaltinimų nebuvo jokių pareiškimų apie kurio nors kampanijos veikėjo žinomą dalyvavimą, taip pat nėra pareiškimų, kad numanomi kibernetiniai įsilaužimai paveikė rinkimų rezultatus, – sakoma pranešime. – Tai atitinka, ką mes visą laiką sakėme.“

D.Trumpo advokatas Rudy Giuliani savo „Twitter“ žinutėje rašo, kad naujasis kaltinamasis dokumentas yra „gera žinia visiems amerikiečiams“.

Kaltinamajame dokumente teigiama, kad 2016 metų kovą GRU agentai pradėjo veiksmus, nutaikytus į daugiau kaip 300 H.Clinton kampanijos darbuotojų ir savanorių, Demokratų Kongreso kampanijos komitetą (DCCC) ir Demokratų nacionalinį komitetą (DNC).

„Rusai pričiupti. Jokie amerikiečiai neįtraukti. Muelleriui laikas liautis persekioti prezidentą ir pasakyti, kad prezidentas Trumpas – visiškai nekaltas“, – pabrėžė R.Giuliani.

R.Rosensteinas paragino amerikiečius būti vieningus Rusijos kišimosi akivaizdoje.

„Kai susiduriame su užsienio kišimusi į Amerikos rinkimus, mums svarbu vengti galvoti politizuotai, kaip respublikonams arba demokratams – verčiau galvokime patriotiškai kaip amerikiečiai“, – sakė jis.

Kaltinamajame dokumente teigiama, kad 2016 metų kovą GRU agentai pradėjo veiksmus, nutaikytus į daugiau kaip 300 H.Clinton kampanijos darbuotojų ir savanorių, Demokratų Kongreso kampanijos komitetą (DCCC) ir Demokratų nacionalinį komitetą (DNC).

„Sąmokslininkai slapta sekė dešimčių DCCC ir DNC darbuotojų kompiuterius, įdiegė šimtus failų su žalingomis kompiuterinėmis programomis ir pavogė elektroninių laiškų bei kitų dokumentų“, – sakoma dokumente.

Maždaug 2016-ųjų birželį jie pradėjo šios medžiagos nutekinimo operaciją, naudodamiesi „išgalvotomis interneto tapatybėmis, įskaitant „DCLeaks“ ir „Guccifer 2.0“, – paskelbė R.Muellerio komanda.

Kai kurie iš šių dokumentų ir elektroninių laiškų buvo paskelbti per tinklalapį, kaltinamajame akte įvardijamą tik kaip „1-oji organizacija“. Manoma, kad tai yra kovotojų su vyriausybių slaptumu Juliano Assange'o tinklalapis „WikiLeaks“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Julianas Assange'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Julianas Assange'as

Kiti dokumentai ir elektroniniai laiškai į viešumą pateko per „DCLeaks“ tinklalapį ir „Twitter“ paskyrą. Tyrėjai pažymėjo, kad GRU darbuotojai stengėsi sudaryti klaidingą įspūdį, jog šiuos šaltinius kontroliuoja grupė „amerikiečių kompiuterinius įsilaužimus vykdančių aktyvistų“.

R.Muelleris anksčiau suformulavo kaltinimus 13 rusų ir trims įmonėms už numanomą kišimąsi į prezidento rinkimus.

Buvęs D.Trumpo kampanijos pirmininkas Paulas Manafortas buvo apkaltintas pinigų plovimu ir kitais nusikaltimais, o buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Michaelas Flynnas prisipažino melavęs FTB.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai