L.Kojala – apie pirmą kartą per 60 metų nuverstą Prancūzijos vyriausybę: situacija neįkvepianti

Michelis Barnier ketvirtadienį atsistatydino iš Prancūzijos ministro pirmininko pareigų po pralaimėjimo per balsavimą dėl nepasitikėjimo.
Linas Kojala ir Michelis Barnier
Linas Kojala ir Michelis Barnier / ZumaPress/BNS/Scanpix

Tačiau jis su savo ministrais laikinai eis pareigas iki tol, kol bus paskirta naujoji vyriausybė, teigė prezidentūra.

„Ministras pirmininkas šiandien pateikė savo vyriausybės atsistatydinimo prašymą“ prezidentui Emmanueliui Macronui, pranešė Eliziejaus rūmai.

L.Kojala: pirmą kartą per 60 metų

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Linas Kojala
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Linas Kojala

Politologas Linas Kojala atkreipė dėmesį, kad kraštutinė dešinė susivienijo su kraštutine kaire ir draugais bei atstatydino Prancūzijos vyriausybę su Micheliu Barnier priešakyje. Parlamentui tą pavyko padaryti pirmą kartą po daugiau nei 60 metų pertraukos.

„Dabar abi pusės reikalauja prezidento E.Macrono „galvos“.

Kas toliau, nežinia. Pirmalaikiai rinkimai jau vyko ir negali būti kartojami iki kitų metų vasaros. Technokratinė vyriausybė? Naujas E.Macrono pasirinkimas į premjerus? Kol kas M.Barnier ir kabinetas tęs darbą, bet toliau – aklavietė. Šalyje, kurios biudžeto deficitas šiemet viršijo 6 proc. BVP“, – kalbėjo analitikas.

Pasak jo, Vokietijoje artėja išankstiniai parlamento rinkimai subyrėjus valdančiajai koalicijai.

JAV vyksta valdžios perdavimas tarp dviejų administracijų – nusilpusios nueinančiosios ir dar nesusiformavusios ateinančiosios.

„Vakarų valstybių situacija brutalaus karo, hibridinių išpuolių ir verkiant reikalingų sudėtingų sprendimų kontekste šiuo metu – neįkvepianti“, – konstatavo L.Kojala.

Nuvertė vyriausybę po vos trijų mėnesių darbo

Prancūzijos ministras pirmininkas Michelis Barnier / Sarah Meyssonnier / REUTERS
Prancūzijos ministras pirmininkas Michelis Barnier / Sarah Meyssonnier / REUTERS

Trečiadienio vakarą Prancūzijos įstatymų leidėjai per balsavimą dėl nepasitikėjimo nuvertė M.Barnier vyriausybę po vos trijų mėnesių darbo.

Pirmą kartą per daugiau kaip šešis dešimtmečius Nacionalinė Asamblėja nuvertė vyriausybę, patvirtindami siūlymą dėl nepasitikėjimo, kurį iškėlė kraštutinė kairė. Itin svarbią paramą išreiškė ir Marine Le Pen vadovaujami kraštutiniai dešinieji.

M.Barnier iš posto pašalintas po vasarą įvykusių pirmalaikių parlamento rinkimų, neiškėlusių aiškaus nugalėtojo, bet kraštutiniams dešiniesiems suteikusių raktą į vyriausybės išlikimą.

Pagal Prancūzijos konstituciją premjeras, pralaimėjęs balsavimą dėl nepasitikėjimo, privalo pateikti atsistatydinimo pareiškimą prezidentui.

Premjero vyriausybės nuvertimą lėmė M.Barnier pateiktas 2025 metų biudžeto planas. Į jį buvo įtrauktos įvairios griežto taupymo priemonės, kurios buvo nepriimtinos parlamento daugumai. Anot premjero, jos buvo būtinos siekiant stabilizuoti Prancūzijos finansus.

Pirmadienį M.Barnier be balsavimo prastūmė socialinės apsaugos finansavimo įstatymo projektą.

Vėliau ketvirtadienį E.Macronas ketina kreiptis į tautą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai