M.Bloombergui koją rinkimuose gali pakišti turtas ir praeities elgesys su mažumomis

Demokratų partijos nominacijos siekiančiam multimilijardieriui Michaelui Bloombergui koją pirminiuose rinkimuose gali pakišti itin didelis turtas, politinis bagažas ir žeminantys komentarai apie moteris. Be to, musulmonai, juodaodžiai ir lotynų amerikiečiai prisimena šioms grupėms taikytą agresyvią politiką, kai M.Bloombergas ėjo Niujorko mero pareigas.
Michaelas Bloombergas
Michaelas Bloombergas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Sieksiu prezidento posto, kad nugalėčiau Donaldą Trumpą ir atkurčiau Ameriką, – savo pareiškime rašo M.Bloombergas. – Negalime sau leisti dar ketverių metų, per kuriuos prezidentas D.Trumpas imsis neatsakingų ir neetiškų veiksmų.

Jis yra egzistencinė grėsmė mūsų šaliai ir mūsų vertybėms. Jeigu jis bus perrinktas, galime niekada neištaisyti padarytos žalos“, – paskelbdamas apie dalyvavimą kalbėjo 77 metų magnatas.

Amerikiečiai prezidentą rinks 2020-ųjų lapkritį.

Turtas gali pakišti koją

Siekiantis Demokratų partijos nominacijos senatorius Bernie Sandersas teigė, kad didžiulio televizijos tinklo, per metus pasiekiančio daugiau nei 310 mln. namų ūkių, savininkas M.Bloombergas „bando nusipirkti rinkimus“.

„Multimilijardieriai, tokie kaip Bloombergas, šiuose rinkimuose toli nenueis“, – sakė B.Sandersas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas ir Joe Bidenas per debatus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bernie Sandersas ir Joe Bidenas per debatus

Skaičiuojama, kad M.Bloombergo turtas gali viršyti 50 mlrd. dolerių (45,4 mlrd. eurų).

Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius, politologas Linas Kojala 15min teigė, kad M.Bloombergo „kandidatūra tikrai turi silpnybių“, tarp kurių – didelis turtas ir politiko praeitis.

„Jam gali būti šiek tiek sunku pataikyti į dabartinę Demokratų partijos laikų dvasią, nes akivaizdu, kad turtas – ypatingai milijardinis – šiandien Demokratų partijos rinkėjams nėra prioritetas. Netgi priešingai – yra ieškoma būdų pildyti šalies biudžetą“, – sakė politologas.

Tokie favoritais laikomi kandidatai kaip Elizabeth Warren ir Bernie Sandersas pasisako už turtingiausiųjų apmokestinimą, daug kalba apie nelygybę.

Pasak L.Kojalos, M.Bloombergo politinė patirtis „nebūtinai jam gali pasitarnauti šiuo metu, kai yra ieškoma tokių kandidatų, kurie tarsi galėtų pakeisti viską iš pagrindų, o ne atitiktų standartinį apibrėžimą“.

M.Bloombergas buvo išrinktas Niujorko meru tris kartus iš eilės – šias pareigas ėjo 2002–2013 metais. Ilgametis Demokratų partijos narys 2001-ųjų rinkimuose dalyvavo jau kaip Respublikonų partijos kandidatas. Nuo 2007-ųjų jis veikė kaip nepriklausomas politikas, 2018 metais vėl tapo Demokratų partijos nariu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michaelas Bloombergas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michaelas Bloombergas

Varžovas Joe Bidenui?

L.Kojalos teigimu, su centristu Joe Bidenu, ėjusiu Baracko Obamos viceprezidento pareigas, lyginamas M.Bloombergas nebūtinai yra jam rimtas varžovas. Vis dėlto multimilijardierius nuo apklausose pirmaujančio J.Bideno gali „nugvelbti balsų“.

„Vertinant Bideno lyderystę, atstumas nuo kitų kandidatų, ypač pirmosiose valstijose, yra labai nedidelis, todėl (M.Bloombergo dalyvavimas pirminiuose rinkimuose – red.) gali suvadinti pakankamai reikšmingą vaidmenį. Net jei Bloombergas bus toli nuo Bideno pagal nominalią surinktų balsų skirtį, bet nugvelbs tuos kelis procentus būtent nuo Bideno“, – 15min sakė politologas.

„Scanpix“/AP nuotr./Elizabeth Warren per debatus
„Scanpix“/AP nuotr./Elizabeth Warren per debatus

Politologo teigimu, pakankamai nuosaikus centristinių pažiūrų M.Bloombergas galėtų sukurti kontrastą tokiems kandidatams kaip E.Warren ar B.Sandersas.

„Jis galėtų apeliuoti į nemažą nuosaikesnių respublikonų dalį – (sakyti), kad yra tinkamesnis užimti šalies vadovo postą nei dar ketveri Donaldo Trumpo prezidentavimo metai. Tačiau kol kas jo kandidatūra yra šiek tiek pakibusi ore, tokį profilį atitinkantis kandidatas jau yra: jis – Joe Bidenas“, – teigė L.Kojala.

Jo teigimu, esminis klausimas yra šis: ar M.Bloombergas užpildo nišą, ar tiesiog dar labiau stumia ją į radikalesnių kandidatų pusę, nes skaldo centristinių kandidatų balsus?

Svarbiausios elektorato grupės

Anot L.Kojalos, išsilavinusios, priemiesčiuose gyvenančios moterys – didelė elektorato grupė, „kurios mobilizavimas kol kas buvo vienas pagrindinių klausimų“. Vis dėlto politologas siūlo nesureikšminti vienos demografinės kategorijos.

„Svarbu ir ta vadinamoji senoji „Obamos koalicija“ (mažumos ir jaunimas – red.), tie patys juodaodžiai rinkėjai, kurie labai gausiai balsavo tiek 2008, tiek 2012 metais, bet gerokai menkiau palaikė Hillary Clinton 2016 metais.

L.Kojala: Reikšmingą elektorato dalį užima ispanakalbiai rinkėjai, kurie galbūt gali keisti rezultatus tokiose valstijose kaip Arizona ir Teksasas. Galbūt dar ne šiuose rinkimuose, bet kažkada ateityje.“

Reikšmingą elektorato dalį užima ispanakalbiai rinkėjai, kurie galbūt gali keisti rezultatus tokiose valstijose kaip Arizona ir Teksasas. Galbūt dar ne šiuose rinkimuose, bet kažkada ateityje“, – 15min sakė RESC direktorius.

L.Kojala atkreipia dėmesį į skirtingus rinkimų etapus.

„Pirminiame etape turbūt daugiau lemia vidinis Demokratų partijos elektoratas, o paskui jau reikės jį plėsti. Todėl nemanau, kad kažkuris kandidatas apsiribos vienos iš grupių prioritetizavimu“, – teigė politologas.

„The New York Times“ politikos korespondentas Alexanderis Burnsas rašo, kad M.Bloombergo kandidatūrą apsunkinti gali praeityje skambėję žeminantys komentarai apie moteris.

Kolegos M.Bloombergui priskiria tokią citatą: „Jei moterys norėtų būti vertinamos už protą, jos eitų į biblioteką vietoj „Bloomingdale“ (prekybos centras – red.).“

Esą kalbėdamas apie kompiuterį jis tikino, kad mašina „atliks viską“, įskaitant oralinį seksą. „Spėju, kad tai iš verslo išstums daug jūsų, merginos“, – kolegos cituoja multimilijardierių.

Anksčiau M.Bloombergas tokius komentarus neigė, tačiau šį lapkritį jo komanda paskelbė, kad kandidatas supranta, jog jo žodžiai buvo „nepagarbūs ir neteisingi“.

1997 metais M.Bloombergo darbuotoja pareiškė, kad pranešusi apie nėštumą išgirdo raginimus atsikratyti kūdikio. Po dešimties metų buvo iškeltas ieškinys dėl diskriminacijos kompanijoje prieš besilaukiančias moteris, tačiau jis buvo atmestas dėl įrodymų trūkumo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Niujorko policija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Niujorko policija

Anot A.Burnso, multimilijardieriui pakenkti gali ir vadovavimo Niujorkui metais jo ginta policijos „sustabdymo ir apčiupinėjimo“ (angl. stop-and-frisk) strategija, kuri buvo neproporcingai naudojama prieš juodaodžius ir lotynų amerikiečius

M.Bloombergas lapkritį dėl jos atsiprašė.

CNN atkreipia dėmesį ir į M.Bloombergo vadovavimo Niujorkui metais vykdytą musulmonų šnipinėjimo politiką. Tuomet Niujorko policijos departamentas slapta filmavo mečetes lankančius maldininkus, įrašinėjo pokalbius tose vietose, kur tradiciniais musulmonų rūbais apsirengę asmenys pietaudavo.

Pavaldi žiniasklaida žadėjo tylą

Buvusiam Niujorko merui paskelbus apie dalyvavimą rinkimuose, jam priklausanti naujienų agentūra „Bloomberg News“ paskelbė, kad neviešins jokių tyrimų apie M.Bloombergą ir jo varžovus iš Demokratų partijos.

Agentūra žadėjo ir toliau vykdyti apklausas, imti interviu iš kandidatų ir nušviesti jų kampanijas, tačiau rinkimams sustabdoma nuomonių skiltis. Kai kurie jai rašę apžvalgininkai prisijungė prie M.Bloombergo viešųjų ryšių komandos.

„Bloomberg News“ paskelbė ir toliau tirsianti prezidento D.Trumpo administraciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų