Per susirėmimus buvo sužeisti šeši žmonės, kuriems prireikė trumpo gydymo ligoninėje. Tarp jų yra du parlamentarai, be to, buvo nesunkiai sužeista 11 policininkų, pranešė policija.
Keli tūkstančiai protestuotojų suplūdo prie parlamento, kai deputatai iš opozicinės kairiųjų partijos SDSM užsibarikadavo viduje, taip bandydami užkirsti kelią balsavimui dėl biudžeto, kuris, pasak jų, nulems pernelyg didelę valstybės skolą.
SDSM pranešė, kad policija sulaikė keturis jos šalininkus.
Partijos lyderis Brankas Crvenkovskis sakė, kad opozicijos deputatai atsisakys dalyvauti būsimose sesijose, nors toks žingsnis būtų vien simbolinis, nes partija turi tik 29 iš 123 vietų parlamente. „Kviečiame pilietiniam nepaklusnumui. Makedonija pamatys liaudies sukilimą“, – prie parlamento savo sąjungininkams sakė B.Crvenkovskis.
Tačiau protestuotojai netrukus išsiskirstė, o policija toliau budėjo prie pastato.
Vėliau pirmadienį per nacionalinę televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus, premjeras Nikola Grujevskis apkaltino B.Crvenkovskį bandymu grįžti į valdžią „pasirenkant smurtą ir sukeliant pavojų valstybei, savo partijos šalininkams ir demokratinėms institucijoms“.
Lauke prie parlamento rūmų protestuotojai iš priešininkų stovyklų svaidė vieni į kitus akmenis ir butelius.
Anksčiau apsaugininkai turėjo evakuoti parlamento pirmininką Traiką Velianovskį, nes opozicijos deputatai bandė fiziškai neleisti jam paskelbti balsavimo. Per tas peštynes buvo sužeisti du žmonės, tarp jų – deputatė Radmila Šekerinska.
Dar keturi žmonės, tarp jų – valdančiosios koalicijos deputatas Amdis Bairamas, buvo sužeisti per muštynes prie parlamento, kol policija neatskyrė protestuotojų, pranešė vietos televizija. Sužeistieji buvo trumpai gydomi ligoninėje, jų būklė stabili, sakė ligoninės darbuotojai.
Jungtinių Valstijų ambasada pasmerkė susirėmimus ir paragino abi stovyklas nutraukti konfrontaciją.
Iškart po to, kai opozicijos deputatai išėjo iš parlamento pastato, valdančioji koalicija surengė balsavimą, kurio metu 64 dalyvavę deputatai pritarė biudžeto projektui, o keturi balsavo „prieš“.
2013 metų biudžete numatyta 2,7 mlrd. eurų išlaidų ir 2,4 mlrd. eurų pajamų. Biudžetas grindžiamas 2 proc. augimo ir 3,5 proc. infliacijos prognozėmis.
Opozicinis judėjimas kilo vėlai sekmadienį, kai šios mažytės Balkanų valstybės valdančioji koalicija, kuriai vadovauja N.Grujevskis, patvirtino persvarstytą biudžeto projektą.
SDSM deputatai nusprendė fiziškai sutrukdyti daugumos deputatams patekti į pastatą.
N.Grujevskis protestuotojams sakė: „Kritikuokite mane, aš paaiškinsiu savo sprendimus, bet prašau jūsų neimti įkaitais Makedonijos piliečių.“
B.Crvenkovskis anksčiau žiniasklaidai sakė, kad jo partija kovoja už daug svarbesnį nei biudžetas dalyką, „nes jeigu tie, kurie yra valdžioje, toliau eis šituo keliu, jie sustabdys konstituciją ir nužudys demokratiją Makedonijoje mums stebint“.
Makedonijoje šiais metais prasidėjo recesija, jos ekonomiką smarkiai paveikė kaimyninės Graikijos finansų krizė.
Nedarbas Makedonijoje, kurioje gyvena maždaug 2 mln. žmonių, pasiekė maždaug 31 proc. ir yra vienas didžiausių Europoje.