„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Malaizijos premjeras pirmadienį ketina atsistatydinti

Politinių oponentų spaudžiamas Malaizijos lyderis pirmadienį įteiks karaliui atsistatydinimo raštą, pranešė vienas ministras.
Muhyiddinas Yassinas
Muhyiddinas Yassinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šis žingsnis reikštų, kad gali subyrėti prieš metus ir penkis mėnesius suformuota vyriausybė ir paaštrėti politinė krizė šalyje.

Ministras pirmininkas Muhyiddinas Yassinas spaudžiamas atsistatydinti dėl to, kad prarado daugumą parlamente ir dėl savo administracijos atsako į sunkėjančią koronaviruso krizę.

Premjeras penktadienį ėmėsi kraštutinės priemonės, siekdamas išsilaikyti valdžioje – paragino opozicijos parlamentarus jį paremti mainais į institucijų reformas, tačiau jo siūlymas buvo atmestas.

Ministras Mohamadas Redzuanas Yusofas naujienų agentūrai AFP sakė, kad Muhyiddinas Yassinas per sekmadienį Kvala Lumpūre surengtą susitikimą informavo bendrapartiečius apie savo planus atsistatydinti.

„Pirmadienį jis surengs paskutinį ministrų kabineto posėdį, paskui nuvyks į rūmus ir pateiks atsistatydinimo raštą“, – sakė premjero kabinete dirbantis ministras.

Jis pridūrė: „Bandėme įtikinti jį pasilikti, bet jis pasakė: „Neturime pakankamai parlamentarų.“

Muhyiddinas Yassinas per susitikimą pareiškė, kad dabar karalius, kuris yra viešai pažėręs kritikos vyriausybei, spręs, ar priimti jo atstatydinimą.

Malaizijos monarchas oficialiai premjeru paskiria kandidatą, jo nuomone, turintį daugumos paramą parlamente.

Spėliojama, kad pasitraukus dabartiniam vyriausybės vadovui, nauja vyriausybė būtų suformuota be rinkimų dėl būgštavimų, kad balsavimas galėtų apsunkinti koronaviruso protrūkį.

Tačiau nesant aiškaus premjero įpėdinio, tikėtina, kad šalies laukia ilgos politinės derybos, kol parlamentarai mėgins suformuoti veiksnią koaliciją.

Muhyiddinas Yassinas, kaip į skandalą įsivėlusios koalicijos vadovas, atėjo į valdžią pernai kovą be rinkimų, žlugus dvejus metus gyvavusiai reformistų vyriausybei su Mahathiru Mohamadu priešakyje.

Tačiau naujoji vyriausybė nuo pat pirmos dienos susidūrė su problemomis: jos turima parama parlamente buvo silpna, jos teisėtumas buvo nuolat kvestionuojamas, o pačiam Muhyiddinui Yassinui rimtą iššūkį metė opozicijos lyderis Anwaras Ibrahimas.

Spaudimas išaugo grupei parlamentarų iš Jungtinės malajų nacionalinės organizacijos (UMNO), didžiausios Muhyiddiną Yassiną palaikiusios partijos, viešai atsisakius jį toliau remti.

Vyriausybės vadovas pareiškė, kad kai kurie iš tų politikų yra nepatenkinti, nes jis atsisakė pasinaudoti savo tarnybine padėtimi, kad paveiktų jiems iškeltas korupcijos bylas.

Tarp šių veikėjų yra buvęs ministras pirmininkas Najibas Razakas, pernai nuteistas kalėti 12 metų dėl didžiulio 1MDB skandalo. Šiuo metu ekspremjeras yra paleistas už užstatą, kol vyksta apeliacinis procesas.

Malaizijos ekspertas iš Tasmanijos universiteto Jamesas Chinas perspėjo, kad vyriausybės pakeitimas gali turėti įtakos jų byloms.

„Najibas ir kiti asmenys, kuriems pareikšti kaltinimai korupcija, niekada neatsidurs už grotų, jei naujoje vyriausybėje bus UMNO“, – pabrėžė ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“