„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Maskva sako sulaukusi žodinių atsakymų į dalį klausimų dėl saugumo garantijų

Rusija jau sulaukė tam tikrų atsakymų į savo klausimus, susijusius su Maskvos pateiktais pasiūlymais dėl saugumo garantijų, tačiau kol kas tik žodžiu, trečiadienį pareiškė užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruško.
Joe Bidenas ir Vladimiras Putinas
Joe Bidenas ir Vladimiras Putinas / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

„Taip, jau sulaukėme tam tikrų atsakymų į mūsų klausimus, kol kas – tik žodžiu. Tačiau pirmiausia norėtume žinoti, kodėl kai kurie mūsų pasiūlymai yra nepriimtini“, – sakė jis žurnalistams Valstybės Dūmoje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigia, kad Maskva neplanuoja pulti Ukrainos, tačiau Kremlius pastaruoju metu prie šios šalies sienų sutelkė apie 100 tūkst. karių. 2014 metais Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą ir rėmė Rytų Ukrainoje įsitvirtinusius prorusiškus separatistus.

Maskva pareikalavo garantijų, kad Ukrainai niekada nebūtų leista įstoti į NATO ir kad Jungtinės Valstijos suteiktų įvairių kitų nuolaidų mainais į įtampos sumažinimą.

JAV ir NATO atmetė Rusijos reikalavimus ir ragino V.Putiną atitraukti pajėgas nuo Ukrainos sienų. Jos perspėjo, kad Rusijos puolimo atveju būtų imtasi itin griežtų ekonominių sankcijų, taip pat būtų sustiprintos Aljanso pajėgos bloko rytinėse šalyse.

A.Gruško trečiadienį sakė, kad nagrinėjant Rusijos pasiūlymus dėl saugumo garantijų „negalima prieštarauti dėl kiekvieno punkto iš eilės“.

„Kiekvienas iš tų punktų skirtas sustiprinti saugumą, pašalinti karinę įtampą ir sudaryti galimybes visgi užtikrinti saugumą racionalesniais būdais už grėsmių ir kontrgrėsmių kūrimą, kas šiandien vyksta vadinamajame rytiniame sparne, kur saugumo prasme ramūs regionai dėl NATO plėtros, teritorijų įsisavinimo virsta karinio varžymosi lauku, o to niekam nereikia“, – sakė viceministras ir pridūrė, jog pirmiausia turi galvoje Baltijos ir Juodosios jūrų regionus.

A.Gruško taip pat sakė, kad Europos saugumo evoliucijos procesas pasiekė pavojingą ribą ir būtina grįžti prie pasaulinio saugumo kūrimo.

„Šiandien karinės ir politinės padėties Europoje ir pasaulyje evoliucionavimo procesas iš tiesų pasiekė ribą, kai būtina imtis energingiausių pastangų, kad pasaulis atsitrauktų nuo tos pavojingos ribos“, – sakė jis.

Pasak užsienio reikalų viceministro, „mūsų pasiūlymai, suformuluoti Rusijos prezidento, atveria tiesų kelią judėti teisinga kryptimi ne tik siekiant užtikrinti Rusijos nacionalinius interesus, o tai yra mūsų pagrindinis uždavinys“, bet ir siekiant sugrįžti prie „pasaulinio saugumo kūrimo, atsižvelgimo į kitų saugumo interesus“.

Tai, anot A.Gruško, „leis išlaisvinti resursus, reikalingus spręsti taikius uždavinius, įgyvendinti tą darbotvarkę, kuri šiandien jau yra tarptautinės politikos horizonte“.

„Esame tikri, kad taikus mūsų iniciatyvų potencialas bus išnaudotas ir sulauks palaikymo“, – kalbėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs