Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Maskvoje rusai tylioje neviltyje gedi A. Navalno

Snieguotą debesuotą šeštadienį gedintieji Maskvoje nenutrūkstamu srautu tyliai nešė gėles prie improvizuotų memorialų, skirtų opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui, kuris mirė kalėjime būdamas 47 metų.
STRINGER / REUTERS
STRINGER / REUTERS
Temos: 1 Maskva

Kremliaus kritikas, daugiau kaip trejus metus praleidęs už grotų, daugelio rusų buvo laikomas didžiausia viltimi, kad po ilgų metų vis didėjančios priespaudos valdant prezidentui Vladimirui Putinui, padėtis šalyje pasikeis.

Šimtai gėlių, žvakių ir raštelių ant vieno memorialo, žmonių sukurto aplink „Gedulo siena“ vadinamą paminklą sovietmečio represijų aukoms, pradėjo kauptis nuo ankstyvo ryto.

Kai kurie prie memorialo atėjo su šeimomis ir vaikais. Kiti verkė.

„Aleksejaus Navalno mirtis yra blogiausia, kas galėjo nutikti Rusijai“, – rašoma viename raštelyje, įsiterpusiame tarp gėlių ir velionio politiko nuotraukų.

 „Mes nepamiršime, mes neatleisime“, – rašoma kitame.

Viename popieriaus lape, adresuotame V. Putinui, didžiosiomis raidėmis parašyta: „Kas kitas?“

„Navalnas suteikė mums viltį, kad neteisybė gali būti nugalėta“, – sakė 40-metis vairuotojas Aleksandras.

„Jo dėka patikėjau, kad vieną dieną galėsime sukurti gražiąją ateities Rusiją.“

Nepriklausoma Rusijos žiniasklaidos priemonė „Sota“ pranešė, kad policija sulaikė daugiau kaip 15 žmonių, atėjusių čia pagerbti A. Navalno atminimo.

Paminkle – įspūdingoje bronzinėje skulptūroje, kurią 2017 metais atidengė V. Putinas – pavaizduotos didelės beveidės žmonių figūros ir 22 kalbomis iškaltas žodis „Atmink“.

Paminklas pastatytas gatvėje, pavadintoje sovietų fiziko ir Nobelio taikos premijos laureato Andrejaus Sacharovo, tarptautiniu mastu žinomo dėl savo veiklos žmogaus teisių srityje, vardu.

„Tylus solidarumas“

A. Navalno atminimo pagerbimai Maskvoje, kad ir kokie tylūs ir orūs jie būtų, yra svarbus pasipriešinimo aktas šalyje, kurioje uždrausta bet kokios formos politinė opozicija.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė keturis sulaikytus žmones ir dešimtis policijos pareigūnų, apsupusių teritoriją ir neleidžiančių žmonėms pasilikti.

Kai kurie žmonės dėjo atneštas gėles į sniegą ant netoliese esančio šaligatvio.

Kitą improvizuotą memorialą, vėlų penktadienį atsiradusį sostinės Lubiankos aikštėje, per naktį greitai išardė grupė žmonių, vilkinčių civiliais drabužiais.

Viena moteris, dalyvavusi tame pagerbime, sakė, kad atėjo pasidalyti „tyliu solidarumu“.

„Nesu Navalno šalininkė. Tačiau norėjau parodyti pagarbą šiam politiniam kaliniui. Ir pabūti tą vakarą su žmonėmis, kurie pritaria mano pozicijai“, – sakė 45 metų gydytoja Jelena.

„Ir pajutau ne liūdesį, o neapykantą tiems, kurie jį nužudė“, – pridūrė ji.

Vakarų lyderiai yra pareiškę, kad atsakingu už A. Navalno mirtį turėtų būti laikomas V. Putinas.

Kremlius penktadienį supeikė Vakarus už „isteriškus“ pareiškimus dėl jo mirties ir pabrėžė, kad vyksta jos aplinkybių tyrimas.

Tačiau tai menkai paguodė opoziciją, kurios visi svarbiausi lyderiai per pastaruosius 30 metų buvo ištremti, įkalinti arba nutildyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?