15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Maskvos teismas buvusiam naftos magnatui Chodorkovskiui skyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę (atnaujinta 19.00 val., nuotraukos)

Maskvos Chamovnikų teismas buvusiam naftos magnatui Michailui Chodorkovskiui ir jo verslo partneriui Platonui Lebedevui skyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę.
Michailas Chodorkovskis
Michailas Chodorkovskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Teisėjas Viktoras Danilkinas ketvirtadienį paskelbė nuosprendį byloje, kurioje buvo pripažinta, kad M.Chodorkovskis ir jo partneris vogė naftą iš savo paties bendrovės ir plovė už jos pardavimą gautus pinigus.

„M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas gali pasitaisyti tik izoliuoti nuo visuomenės. Teismas neranda pagrindo taikyti atidėtą laisvės atėmimo bausmę“, – sakoma teismo nuosprendyje antrojoje „Jukos“ byloje.

M.Chodorkovskiui ir jo partneriui dar buvo likę metai laisvės atėmimo pagal nuosprendį ankstesnėje byloje, kai jie buvo nuteisti kalėti aštuonerius metus.

Abiejų buvusių „Jukos“ vadovų advokatai sako, kad bausmės atlikimo terminas pagal naująjį nuosprendį bus skaičiuojamas nuo suėmimo 2003 metais ir kad į jį bus įskaičiuotas iki šiol kalėjime praleistas laikas. Taigi jiems teks papildomai kalėti šešerius metus.

Advokatai dar nebaigus skelbti nuosprendį taip pat pareiškė ketinantys skųsti nuosprendį, kuris buvo pradėtas skelbti pirmadienį.

M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas buvo apkaltinti pagrobę naftos iš „Jukos“ antrinių bendrovių už maždaug 30 mlrd. dolerių ir juos išplovę. Prokuratūra teigia, kad laikotarpiu nuo 1998 iki 2003 metų jie pagrobė 218 mln. tonų naftos.

Analitikų nuomone, Rusijos premjeras Vladimiras Putinas daug prisidėjo, kad būtų nuteistas M.Chodorkovskis, kuris drįso remti opoziciją, kai V.Putinas buvo šalies prezidentas.

V.Putinas turbūt sieks vėl būti išrinktas prezidentu 2012 metais ir veikiausiai nenori rizikuoti, kad M.Chodorkovskis iki to laiko būtų paleistas, nes verslininkas gali imtis vadovauti premjero politiniams priešams.

M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas buvo nuteisti 2005 metais už vengimą mokėti mokesčius ir jau atsėdėjo 7 metus.

Nedaug laiko iki arešto 2003 metais M.Chodorkovskis sugadino santykius su V.Putinu – jis viešai prieštaravo jam ir, nors Kremlius buvo nepatenkintas, finansavo opoziciją.

Paskui žlugo „Jukos“: didžiausia šalies naftos bendrovė bankrutavo po didžiulių nepriemokų, kurias pateikė Mokesčių tarnyba antgaline data. Pagrindinis gavybos aktyvas atiteko valstybės bendrovei „Rosneft“, kurios Direktorių tarybai vadovauja artimiausias V.Putino bendražygis, vicepremjeras Igoris Sečinas.

M.Chodorkovskis mano, kad I.Sečinas yra „Jukos“ bylos“ įkvėpėjas.

„Jukos“ byla tapo nuosavybės teisių ir nepriklausomo teismo nebuvimo Rusijoje sinonimu,  po jos buvo paskelbti itin griežti nuosprendžiai bendrovės darbuotojams.

M.Chodorkovskis ir V.Putino kritikai vylėsi, kad bus peržiūrėta „Jukos“ byla, kai prezidentu tapo D.Medvedevas, deklaravęs kursą į teismo nepriklausomybę ir įstatymo viršenybę. Tačiau per trejus metus Kremliuje D.Medvedevas nesugebėjo išeiti iš populiaraus partnerio valdančiajame tandeme šešėlio ir dauguma mano, kad vadovavimo vadžios tebėra V.Putino rankose. 

Atnaujinta 18.18 val. M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas iš pažiūros ramiai išklausė jiems skirtą nuosprendį.

Jie netgi šypsojosi, o M.Chodorkovskis pamojavo ranka savo artimiesiems. Tuo tarpu M.Chodorkovskio motina emocionaliai reagavo į nuosprendį ir teisėjui pasakė: „Tebūnie prakeikti jūs ir jūsų palikuonys“.

Seniausios Rusijoje nepriklausomos teisių organizacijos – Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva nuosprendį M.Chodorkovskio ir P.Lebedevui pavadino negailestingu ir absurdišku.

„Negailestingas, gėdingas nuosprendis, patvirtinantis, kad mes neturime nepriklausomo teismo. Nepriklausomas teismas niekada nepaskelbtų tokio nuosprendžio šioje absurdiškoje byloje“, – sakė L.Aleksejeva agentūrai „Interfax“.

Šiai L.Aleksejevos nuomonei pritaria Rusijos visuomeninės organizacijos „Memorial“ vadovas Arsenijus Roginskis.

„Tai žiaurus nuosprendis, kuris suteiks daug skausmo ir susilauks daugybės neigiamų pasekmių. Kalbėdamas apie pasekmes pirmiausia turiu omenyje šalį. Man labai gaila teisiamųjų. Aš tikiu jų stiprybe“, – sakė A. Roginskis.

Paskelbus nuosprendį posėdžių salėje kilo didelis sujudimas, teismo antstoliai paprašė dalyvių palikti salę. Prasidėjo stumdymasis, ant vienos žurnalistės nuvirto sunkus televizijos kamerų stovas.
Vėliau prie Maskvos Chamovnikų teismo pastato privažiavo greitosios pagalbos automobilis ir medikai įėjo į pastatą suteikti pagalbos nukentėjusiai, laimei, nesunkiai.

Per keturias pastarąsias dienas – nuo pirmadienio, kai teisėjas Viktoras Danilkinas pradėjo skelbti nuosprendį kaltinamiesiems, M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas iš pažiūros į tai reagavo ramiai.

M.Chodorkovskis skaitė knygas arba kažką žymėjo popieriuje, o P.Lebedevui kai kurie teisėjo pasakymai sukeldavo juoką. Be to, ketvirtadienį jis sprendė kryžiažodžius. 

Atnaujinta 19.00 val. M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas neketina prašyti malonės, pareiškė jų gynyba.

„Ne“, – atsakė M.Chodorkovskio advokatas Vadimas Kliuvgantas į agentūros „Interfax“ korespondento klausimą.

Jis nurodė, jog Chamovnikų teismo nuosprendis bus apskųstas. „Mes taip pat kelsime klausimą, kad kaltieji dėl neteisėto persekiojimo būtų patraukti teismo atsakomybėn“, – pridūrė jis.

Kol kas advokatas negalėjo patikslinti, kiek laiko liko jo ginamajam kalėti.

„Nuosprendžio kopijos mes dar negavome, – paaiškino jis. – Teismas nutarė įkalinimo laiką skaičiuoti nuo 2007 metų vasario, tačiau įskaitant jau išbūtą kalėjime laiką, tai yra nuo 2003 metų“.

V.Kliuvgantas perskaitė bendrą M.Chodorkovskio ir P.Lebedevo pareiškimą.

„Mes su Platonu Leonidovičiumi savo pavyzdžiu parodome: nesitikėkite Rusijoje teisinės gynybos nuo valdininkų savivalės, bet mes nenusimename, to paties linkime ir savo draugams“, – sakoma pareiškime.

V.Kliuvgantas dar pridūrė, jog nuteistųjų pareiškime pažymima, kad „Čiurovo taisyklė veikia“.

Paprašytas tai patikslinti V.Kliuvgantas priminė, kad kartą Centrinės Rinkimų Komisijos pirmininkas Vladimiras Čiurovas pasakė žiniasklaidai: „Putinas visada teisus“.

Anot advokato, baudžiamasis nuteistųjų persekiojimas turėtų būti nutrauktas.

„Tai nusikalstamas susidorojimas, – sakė jis. – Baudžiamoji byla turi būti nutraukta reabilitavimo pagrindu“.

Dar V.Kliuvgantas nurodė, kad per šventes susitikti su ginamaisiais nebus leista. Advokatai tikisi aplankyti juos gruodžio 31–ąją ir sausio 11–ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų