2021 12 29 /20:18

Tarptautinėje bendruomenėje auga pasipiktinimas Rusijos sprendimu uždaryti „Memorial“

Tarptautinėje bendruomenėje antrą dieną iš eilės tęsėsi pasipiktinimas Rusijos teismų sprendimu uždaryti šalies autoritetingiausią teisių gynimo grupę „Memorial“.
Teismas Rusijoje
Teismas Rusijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Į šį žingsnį greitai sureagavo Europos Žmogaus Teisių Teismas, paraginęs Maskvą sustabdyti sprendimo įgyvendinimą, kol nagrinės „Memorial“ prašymą imtis pagreitintos procedūros dėl uždarymo.

Išvakarėse Rusijos Aukščiausiasis Teismas nurodė likviduoti „Memorial International“ – pagrindinę organizacijos struktūrą, dokumentuojančią sovietų diktatoriaus Josifo Stalino laikais vykdytus valymus, o savo plačius archyvus saugojančią Maskvoje.

Šį sprendimą pasmerkė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, ir taip tvyrant aštriai įtampai tarp Rusijos ir NATO dėl konflikto Ukrainoje.

„Rusijos žmonės – ir milijonų, nukentėjusių nuo sovietinių laikų represijų, atminimas – verti daugiau“, – sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Tuo metu Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) tviteryje parašė: „Kritiškas žvilgsnis į savo praeitį yra būtinas visuomenių sveikai plėtrai ir pažangai.“

Trečiadienį teisėjas Michailas Kazakovas prokurorų prašymu nurodė likviduoti ir „Memorial“ žmogaus teisių centrą, kovojantį su šiomis dienomis Rusijoje daromais teisių pažeidimais.

Nutartį pasmerkė Jungtinės Tautos ir Jungtinė Karalystė, apkaltinusios Maskvą žodžio laisvės varžymu.

Abiem teismo procesais Rusijoje užbaigiami metai, prasidėję Vladimiro Putino garsiausio kritiko Aleksejaus Navalno įkalinimu. Opozicijos aktyvistų nuomone, šie procesai galutinai laidoja prieš 30 metų prasidėjusios posovietinės demokratizacijos procesą.

Prokurorai apkaltino centrą nežymint savo publikacijų „užsienio agento“ etikete, kuri yra privaloma iš užsienio finansuojamoms organizacijoms, taip pat terorizmo ir ekstremizmo pateisinimu.

Trečiadienį prokuroras per Maskvos miesto teisme vykusį posėdį pareiškė, kad „Memorial“ iš tikrųjų pažeidžia rusų teises ir laisves, taip pat veikia neskaidriai.

Paskelbus verdiktą kelios dešimtys šalininkų, susirinkusių esant šalčiui, prie teismo rūmų plojo „Memorial“ advokatams.

„Neturėjome jokių iliuzijų, – sakė advokatas Ilja Novikovas. – Tačiau labai svarbu, kad šis laivas skęsta su iškelta vėliava.“

„Tačiau labai svarbu, kad šis laivas skęsta iškėlęs vėliavą“, – pridūrė jis.

„Memorial“ teisių centro vadovas Aleksandras Čerkasovas teismo sprendimą pavadino „politiniu“ ir pareiškė, kad įstaiga „kaip nors“ tęs savo darbą.

Šalininkė Jelena Ponomariova nutartį pavadino „visos teismų sistemos žlugimu“.

„Tai gėdingas sprendimas“, – sakė ji.

„Bauginantis smūgis“

Žymiausią Rusijos teisių gynimo organizaciją „Memorial“ 1989 metais įkūrė grupė sovietų disidentų, įskaitant Nobelio taikos premijos laureatą Andrejų Sacharovą.

„Memorial“ teisų centras gina politinių kalinių, migrantų ir kitų grupių teises, viešina pažeidimus, ypač neramiame Šiaurės Kaukazo regione, apimančiame Čečėniją.

Centras taip pat yra sudaręs politinių kalinių sąrašą. Jame yra A.Navalnas ir Rusijoje uždraustų mažumų, įskaitant Jehovos liudytojus, narių.

„Memorial“ nėra organizacija, tai net ne visuomeninis judėjimas“, – teigiama „Memorial International“ pareiškime.

„Memorial“ yra Rusijos piliečių poreikis žinoti tiesą apie tragišką jos praeitį, apie daugelio milijonų žmonių likimą“, – priduriama pareiškime.

Antradienį prokurorai tvirtino, kad ši grupė „kuria melagingą SSRS, kaip teroristinės valstybės, įvaizdį ir iškraipo istorinę atmintį apie Antrąjį pasaulinį karą“.

Žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ direktorė Rytų Europai ir centrinei Azijai Marie Struthers pareiškė, kad „Memorial“ mesti kaltinimai yra „fiktyvūs“, o uždarymą pavadino „beširdišku“.

JK užsienio reikalų sekretorė Liz Truss tviteryje parašė esanti „labai susirūpinusi“ dėl šią savaitę priimtų sprendimų likviduoti organizaciją.

„Jos uždarymas yra dar vienas bauginantis smūgis žodžio laisvei Rusijoje“, – pabrėžė L.Truss.

Tuo metu JT Žmogaus teisių biuras išreiškė apgailestavimą dėl teismo sprendimų, teigdamas, kad jie silpnina „nykstančią Rusijos žmogaus teisių bendruomenę“.

„Memorial“ uždarymas mažai ką nustebino, kadangi pats V.Putinas apkaltino šią NVO ginant „teroristines ir ekstremistines organizacijas“.

Anot politikos apžvalgininkų, Rusijos valdžia dangstosi kaltinimais ekstremizmu ir terorizmu, siekdama nubausti prezidento kritikus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai