Rusijos atstovai pareiškė, kad jie išves savo karius iš Gruzijos, kai tik jie baigs sutvarkyti savo ginklus.
Primename, kad Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis taikos susitarimą, kuriuo numatomas abiejų pusių pajėgų atitraukimas, pasirašė penktadienį.
Rusija sutiks su bet kokiu sprendimu?
Kiek anksčiau Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas sake, kad Rusija sutiks su bet kokiu sprendimu dėl Abchazijos ir Pietų Osetijos statuso – su sąlyga, kad sprendimas tenkins abi respublikas, ir bus garantuotas jo įgyvendinimas.
„Rusija, kuri yra saugumo garantas Kaukazo regione, sutiks su tokiu sprendimu, kuris nedviprasmiškai išreikš šių dviejų Kaukazo tautų valią“, – D.Medvedevas sakė spaudos konferencijoje, kuri buvo surengta po susitikimo su Vokietijos kanclere Angela Merkel.
Pasak jo, Rusijai ne tik sutiks su Abchazijos ir Pietų Osetijos apsisprendimu dėl jų statuso, „bet ir vadovausis šiuo sprendimu savo užsienio politikoje ir garantuos jo įgyvendinimą Pietų Osetijos ir Abchazijos teritorijoje, remiantis suteiktu taikdariškos misijos mandatu“.
A.Merkel pareiškė, kad „visų pirma reikia nustatyti formatą, kuriame galėtų vykti tokios derybos“ dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos statuso.
„Šis formatas turi būti nustatytas pagal tarptautinės teisės normas. Jo pagrindine sąlyga turi išlikti Gruzijos teritorinis vientisumas“, – sakė Vokietijos kanclerė.
Pasak jos, derybų metu būtina išsiaiškinti, ar bus tariamasi dėl respublikų autonomijos, ar dėl kitokio jų statuso.
„Ne kiekviena pasaulio tauta, norinti atsiskirti nuo kurios nors šalies – o Rusijai ši problema taip pat žinoma - yra pajėgi tapti savarankiška valstybe. Jeigu taip būtų, pasaulyje kiltų labai daug problemų“, – pareiškė Vokietijos lyderė.
Pasak A.Merkel, „kiekvienas atvejis turi būti sprendžiamas atskirai“.
„Privalome pasimokyti (iš Abchazijos ir Pietų Osetijos atvejo), jog tokių klausimų negalima ilgą laiką atidėlioti, taip pat pasistengti kuo greičiau ir efektyviau išspręsti šiuos vadinamuosius įšaldytus konfliktus“, – sakė ji.
Vokietijos lyderė taip pat pabrėžė, jog sprendžiant šį klausimą ypač svarbu „užtikrinti visų žmonių saugumą“.
Saakašvilis neis į kompromisą su Rusija
Gruzijos lyderis pareiškė „nedarysiąs kompromisų“ Maskvai ir sakė, jog derybose dėl Rusijos ir Gruzijos konflikto užbaigimo turėtų būti svarstomas tik Rusijos „okupacinių pajėgų“ pasitraukimas, sakoma penktadienį išspausdintame prezidento interviu.
Rusijos dienraščiui „Kommersant“ duotame interviu provakarietiškasis Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis taip pat apkaltino Rusiją, jog ši kelis mėnesius kruopščiai planavo puolimą.
„Neketinu leistis į jokius kompromisus su Putino režimu“, – sakė Gruzijos lyderis, kalbėdamas apie įtakingąjį Rusijos premjerą ir buvusį prezidentą Vladimirą Putiną.
M.Saakašvilis pavadino į jo šalį praeitą savaitę įsiveržusią Rusijos kariuomenę „okupacinėmis pajėgomis" ir sakė, kad „derybų tikslas gali būti tik vienas – Rusijos pajėgų išvedimas“.
Jis atmetė bet kokią galimybę priimti kompromisą, kuris sukeltų pavojų Gruzijos teritoriniam vientisumui, turėdamas omenyje Pietų Osetijos ir Abchazijos statusą. Šie Maskvos remiami separatistiniai regionai jau keliolika metų siekia atsikirti nuo Gruzijos.
Praeitą savaitę Gruzijos surengta ataka prieš Pietų Osetiją paskatino Rusiją pasiųsti į regioną savo pajėgas. Šį Maskvos žingsnį griežtai pasmerkė tarptautinė bendruomenė.
Pasak M.Saakašvilio, puolimas prieš Pietų Osetiją buvo surengtas todėl, kad separatistų pajėgos „kelias dienas žudė mūsų taikdarius ir civilius gyventojus“. Prezidentas kaltino Maskvą, jog ši panaudojo Gruzijos ataką kaip pretekstą.
„Rusija tam ruošėsi kelis mėnesius“, – sakė Gruzijos lyderis ir pridūrė, kad „buvo pasirinktas puikus laikas – olimpinės žaidynės“, į kurias buvo nukreiptas pasaulio lyderių dėmesys.
„Kai Vokietija užpuolė Lenkiją (1939 metais), ji taip pat skelbė, kad Lenkija puolė pirmoji... Tokie dalykai visada prasideda nuo didelio melo. Atrodo, kad Kremlius mokėsi vien iš totalitarinių režimų vadovėlių“, – sakė M.Saakašvilis.
Rusai sakosi nutraukę karo veiksmus
Kovos veiksmai Gruzijos ir Osetijos konflikto rajone visiškai nutraukti, pareiškė Rusijos karinių pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojas generolas pulkininkas Anatolijus Nogovicynas.
Spaudos konferencijoje Maskvoje penktadienį jis papasakojo, kaip vykdomi Prancūzijos prezidentui tarpininkaujant priimti konflikto sureguliavimo principai. Pasak aukšto rango kariškio, griežtai laikomasi principo nenaudoti jėgos, nutraukti visi karo veiksmai, nevaržomai teikiama humanitarinė pagalba.
A.Nogovicynas taip pat patvirtino, kad Gruzijos ginkluotosios pajėgos grįžta į nuolatinės dislokacijos vietas, o Rusijos ginkluotosios pajėgos išvedamos prie linijos, kurioje buvo prieš prasidedant karo veiksmams. Generalinio štabo atstovas pridūrė, kad kol bus sukurti tarptautiniai mechanizmai, Rusijos taikdariai imasi papildomų saugumo priemonių.
Jo nuomone, daugiausia problemų kelia principo, numatančio sukurti tarptautines Pietų Osetijos ir Abchazijos saugumo garantijas, realizavimas. „Pasaulio bendrija, žinoma, dabar aktyviai tai svarsto. Reiškiamos prognozės, koks turi būti taikos palaikymo mechanizmas, bet kol kas sunku kalbėti apie jo formatą“, – sakė generolas.