Trečiadienį jis daugiau kaip dvi valandas kalbėjosi su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu (Entoniu Blinkenu) ir kitais aukščiausio rango pareigūnais, įskaitant vidaus saugumo sekretorių Alejandro Mayorkasą (Alechandrą Majorkasą).
„Pasienyje, ant tiltų vyksta vis daugiau judėjimo, todėl privalome būti atsargūs, kad sienos perėjimo punktai nebūtų uždaryti. Šis susitarimas buvo pasiektas“, – žurnalistams sakė A. M. Lopezas Obradoras.
„Geležinkelio perėjos ir pasienio tiltai jau atidaromi, kad padėtis normalizuotųsi“, – pridūrė jis, pabrėždamas tvirtus abiejų šalių prekybos ryšius.
Meksikos lyderis sakė, kad abi valstybės susitarė rengti reguliarius susitikimus, kuriuose būtų sprendžiami didėjančios migracijos, kuri tapo vienu pagrindinių JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) galvos skausmų artėjant rinkimų metams, klausimai.
Anksčiau šį mėnesį amerikiečių valdžios institucijos kelioms dienoms uždarė dvi geležinkelio tiltų perėjas Meksikos ir JAV pasienyje Teksase, bandydamos apriboti nelegalų įvažiavimą krovininiais traukiniais.
Be to, siekiant visą dėmesį sutelkti į tvarkymąsi su dokumentų neturinčiais atvykėliais, Teksaso, Arizonos ir Kalifornijos valstijose buvo sustabdytas teisėtas sienos kirtimas keliuose transporto priemonių ir pėsčiųjų kontrolės punktuose.
Pagrindinės migracijos priežastys
Šį mėnesį į Jungtines Valstijas be leidimo atvykstančių asmenų skaičius išaugo iki maždaug 10 tūkst. per dieną. Daugelis jų bėga nuo skurdo ir smurto Centrinėje Amerikoje. Taip pat padaugėjo migrantų, keliaujančių per Meksiką iš Haičio ir Venesuelos.
A. Blinkeno neįprastas šventinės savaitės vizitas į Meksiką įvyko Respublikonų partijai spaudžiant J. Bideną imtis su migracijos stabdymu susijusių priemonių mainais į Kongreso pritarimą vienam iš pagrindinių jo prioritetų – paramai Ukrainai.
Ketvirtadienį Baltųjų rūmų paskelbtame bendrame pareiškime Jungtinės Valstijos ir Meksika „dar kartą patvirtino savo esamus įsipareigojimus skatinti tvarkingą, humanišką ir reguliarią migraciją“.
Jame teigiama, kad tai apima ir pagrindinių migracijos priežasčių, tokių kaip skurdas, nelygybė ir smurtas, šalinimą – to ne kartą prašė A. M. Lopezas Obradoras.
„Tęstinis bendradarbiavimas taip pat apima aktyvesnes pastangas užkirsti kelią neteisėtam žmonių gabenimui, prekybai žmonėmis ir nusikalstamiems tinklams bei tęsti darbą skatinant teisėtus, o ne neteisėtus migracijos kelius“, – sakoma pareiškime.
„Be to, abi delegacijos sutarė, kad svarbu išlaikyti ir palengvinti itin svarbią dvišalę prekybą mūsų bendrame pasienyje“, – priduriama jame nurodant, kad abiejų šalių atstovai sausį vėl susitiks Vašingtone.