Meksikiečiai balsuoja, ar prezidentas turėtų likti ar pasitraukti

Sekmadienį Meksikos rinkėjai kviečiami balsuoti visuotiniame referendume, kurį inicijavo prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras, dėl to, ar jis turėtų atsistatydinti, ar pabaigti šešerių metų kadenciją.
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nors kitose valstybėse atšaukimo rinkimus paprastai inicijuoja politiniai oponentai, Meksikoje vykstantis balsavimas yra dabartinio prezidento, kurio palankumo reitingas siekia beveik 60 proc., sumanymas.

2018-aisiais išrinktas 68 metų prezidentas netrukus po to, kai 8 val. ryto šalies sostinės laiku (16 val. Lietuvos laiku) didžiojoje šalies dalyje prasidėjo balsavimas, kartu su žmona apsilankė balsavimo punkte netoli prezidento rūmų.

„Tegul niekas nepamiršta, kad žmonės yra valdžioje“, – sakė jis po to.

Pirmojo tokio pobūdžio referendumo Meksikoje šalininkai sako, kad tai būdas didinti demokratinę atskaitomybę, suteikiant rinkėjams galimybę nušalinti prezidentą dėl prarasto pasitikėjimo.

„Dabar turime galimybę pakeisti tai, kas nėra gerai. Yra buvę prezidentų, kurie, išrinkti žmonių, galiausiai ėmė tarnauti kitiems interesams“, – AFP žurnalistui sakė 57 metų matematikas ir muzikantas Benigno Gasca.

Tačiau kritikai mano, kad tai brangi propagandinė akcija ir nereikalingas dėmesio atitraukimas nuo daugybės problemų, su kuriomis susiduria šalis, įskaitant su narkotikais susijusį smurtą, skurdą ir augančias pragyvenimo išlaidas. Opozicinės partijos ragino meksikiečius susilaikyti nuo balsavimo, jį pavadindamos „populistinėmis pratybomis“.

„Tai nenaudingas užsiėmimas – pinigai metami į balą“, – sakė 62 metų pensininkė mokytoja Laura Gonzalez.

Ekspertai teigia, kad rinkėjų aktyvumas veikiausiai bus gerokai mažesnis nei 40 proc., kurio reikia, kad balsavimas būtų teisiškai įpareigojantis.

Atsižvelgiant į prieš korupciją kovojančio griežto taupymo šalininko populiarumą, jo prezidentavimui „visai negresia pavojus“, sakė politikos apžvalgininkė Martha Anaya.

Anot jos, priešingai – referendumas gali suteikti postūmį prezidento politinei darbotvarkei, pavyzdžiui, prieštaringai vertinamoms energetikos reformoms.

L.Obradoras taip pat žvelgia į 2024 metų rinkimus ir savo partijos bei galimų įpėdinių, įskaitant Meksiko miesto merę Claudią Sheinbaum, perspektyvas.

Meksikos konstitucija riboja prezidentų įgaliojimus iki vienos kadencijos, o L.Obradoras pažadėjo pasitraukti 2024-aisiais, sulaukęs oponentų kaltinimų, kad referendumas yra žingsnis siekiant išlikti valdžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai